Efter bagdør: Juniper lukker nu helt ned for NSA-algoritme i sine firewall-produkter

NSA har i årevis haft snablen nede i koden på Junipers firewall. Nu har firmaet fået nok og smider snushanerne på porten.

Artikel top billede

Lige før jul opdagede stor-producenten af netværks-udstyr, Juniper, at noget var helt galt.

Firmaet fandt således spion-kode i en række forskellige modeller af selskabets firewall-enheder.

Alle de ramte firewall-enheder kørte ifølge selskabet på styresystemet ScreenOS, som er et af flere styresystemer, som Juniper anvender.

Du kan læse hele historien her: Juniper opdager fremmed spionkode plantet i en hel stribe af selskabets produkter

Hullerne er for længst lukket til, men nu vil firmaet lægge ny teknologi ned over systemerne, der skal rense helt ud i koden.

Den skyldige algoritme

Mange har peget på, at algoritmen Dual_ec_drbg er synderen bag dramaet.

Der skal angiveligt være en defekt i algoritmen, der er bygget ind af den amerikanske efterretningstjeneste NSA, som på den vis kan snige sig ind i trafikken.

Flere sikkerhedseksperter har tidligere analyseret optrinnet og stemplet NSA som bagmanden bag Juniper-bagdørerne.

Men den leg gider Juniper ikke være med til længere.

Har kigget koden igennem igen

I en kommende opdatering af operativsystemet ScreenOS har Juniper byttet Dual_ec_drbg-algoritmen ud med en anden algoritme, der hedder Ansi X.9.31.

På den måde anvender firmaet de samme krypterings-teknikker som i sit andet operativsystem, der hedder JunosOS.

Ændringerne kommer til at foregå i første halvdel af 2016, skriver Juniper nu på sin blog.

Bagdøren, der blev opdaget i ScreenOS, var forsynet med et hoved-password, der gjorde det muligt at logge ind på hvilket som helst brugerkonto, og som gjorde det muligt for en tredjepart at analysere al den trafik, der gik gennem firewall'en.

Juniper oplyser, at de har gennemgået koden på både ScreenOS og JunosOS uden at finde yderligere problemer.

Læs også:
Juniper opdager fremmed spionkode plantet i en hel stribe af selskabets produkter

Berygtet sårbarhed åbnede hoveddør til mega-hack på hospitaler

Heartbleed truer stadig: Tusindvis af servere fortsat pivåbne

Læses lige nu

    Annonce

    Zealand Business College

    Faglærer til teknisk efteruddannelse

    Region Sjælland

    Fødevarestyrelsen

    DevOps-medarbejder til .NET løsninger

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S