Overvågning via dit teleselskab: Sessionslogningen er på vej tilbage

Justitsminister Søren Pind (V) vil have genindført den sessionslogning, som EU ellers har erklæret for ugyldig. Den danske telebranche er rystet. Men vi er nødt er til at modernisere, mener Søren Pind. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Da direktør i Teleindustrien, Jacob Willer, fredag gik ind af døren til Justitsministeriet, var det med sommerfugle i maven.

Gennem mange måneder har han og hans medlemmer i Teleindustrien forsøgt af få Justitsministeriet i tale. Men uden held.

Men pludselig ligger der en mødeindkaldelse på hans bord. En invitation med meget kort varsel.

Læs mere her: Hasteindkaldt af Justitsministeriet: Dansk telebranche frygter lyn-proces om logning i Danmark

Teleselskabernes brancheforening har været bekymrede for en genindførsel af sessionslogningen, der ellers var blevet afskaffet i 2014.

Rystet direktør

Da Jacob Willer ringer til Computerworld efter mødet, er han rystet over det, der var sket.

"Man vil genindføre sessionslogningen i noget, som vi vurderer til at være en skærpet form," fortæller han.

'Der bliver tale om totalovervågning af alle aktiviteter fra hver enkelt internetbruger, på trods af, at EU har erklæret denne form for overvågning i strid med lovgivningen."

Læs også: Massiv internet-overvågning kan udløse kæmperegning til staten

Han peger på, at der er tale om en meget massiv overvågning, der skal foretages hos teleselskaberne.

Ud over det arbejde, kommer samme industri til at betale en klækkelig sum for at opfylde Justitsminister Søren Pinds (V) nye logningsønsker.

"Det er lidt tidligt endnu, men det skal nok komme til at koste over 400 millioner kroner," lyder Jacob Willers vurdering.

Penge som han hellere havde set blive brugt til at bygget mere solide net til telefoni og bredbånd.

Ny tid, nye regler

Genindførslen er blandt andet kommet efter et ønske fra politiet, der gerne ser logningen komme tilbage igen i et forsøg på at bekæmpe kriminalitet.

"I dag logges oplysninger om, hvilke telefonnumre der har ringet til hinanden på hvilket tidspunkt. Hvis man bruger internetbaseret telefoni som Messenger, Skype eller iMessage, bliver oplysningerne ikke logget," siger Søren Pind til Ritzau.

"I den tid vi lever i, nytter det ikke. Derfor må vi modernisere reglerne om logning, og det gør vi i dialog med branchen, siger justitsministeren," fortsætter han.

Telebranchen mener dog ikke, at der har været tale om en dialog i forbindelse med den nye sessionslogning.

Før fredagens møde fortalte Jacob Willer således, at han netop frygtede den lyn-proces, der ser ud til at blive skudt i gang nu.

Logningsdirektivet blev underkendt af EU-domstolene sidste år og i den forbindelse skrev EU-domstolen blandt andet om den danske logning:

"Direktivet indebærer et meget omfattende og særligt alvorligt indgreb i den grundlæggende ret til respekt for privatlivet og til beskyttelse af personoplysninger, uden at dette indgreb er begrænset til det strengt nødvendige."

og

"Domstolen finder, at direktivet ved at stille krav om lagring af disse data og ved at give de kompetente nationale myndigheder adgang til disse i særligt alvorlig grad gør indgreb i den grundlæggende ret til respekt for privatliv og beskyttelse af personoplysninger."

Læs også: Domstol ikke i tvivl: Logningsdirektiv er ugyldigt

Forslag i høring

Men nu vil justitsminister Søren Pind altså have ordningen indført igen.

Han er klar til at sende et lovforslag om ordningen i høring i Folketingen.

Sessionslogning betyder, at hver eneste borgers adfærd på nettet vil blive overvåget - ifølge branchen gennemsnitligt mere end én gang i minuttet.

Flere partier som Enhedslisten, Alternativet og Radikale Venstre er dog skeptiske overfor logningen. På Radikale Venstres Facebook-side kan man eksempelvis læse:

"Det (logningen, red.) vil være et brud med borgernes ret til privatliv og er ganske enkelt ikke en retsstat værdig."

Samt:

"Vi opfordrer regeringen til at skrinlægge alle tanker om konstant og systematisk overvågning af alle danskeres adfærd på internettet - den såkaldte sessionslogning."

Heller ikke regeringens støtteparti Liberal Alliance er tilhænger af ideen.

"Vi lever i et liberalt demokrati, og der skal det være et grundlæggende princip, at man respekterer privatlivets fred. Der hører masseovervågning af borgere, der ikke er mistænkt for noget som helst kriminelt, ingen steder hjemme," siger it-ordfører Christina Egelund til DR.

Læs også:
Domstol ikke i tvivl: Logningsdirektiv er ugyldigt

Få overblikket: Alle disse steder bliver du overvåget

Hasteindkaldt af Justitsministeriet: Dansk telebranche frygter lyn-proces om logning i Danmark

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S