Microsoft køber hot kode-platform: Det kan Xamarin bruges til

Microsofts køb af app-platformsudvikleren Xamarin er et stort skridt i retning af flere apps til Windows.

Artikel top billede

Fra venstre mod højre: Nat Friedman, CEO og med-grundlægger af Xamarin, Scott Guthrie, Vicedirektør i Microsoft cloud og enterprise og Miguel de Icaza CTO og med-grundlægger af Xamarin.

Microsoft har længe haft problemer med at lokke udviklere til at udvikle allerede populære mobil-apps til Windows-platforme - ikke mindst de mobile.

Med købet af app-selskabet Xamarin kan noget af problemet af formodentlig afhjælpes.

For Xamarin tjener netop dets penge på et værktøj, som lader udviklere udvikle apps til både iOS, Android og Windows med den samme C# kode.

Xamarin og Microsoft har samarbejdet i et stykke tid, og Xamarins software er i forvejen integreret i blandt andet Office 365 og Microsoft Azure.

Miscrosofts vicedirektør for cloud og enterprise, Scott Guthrie, lover da også en endnu dybere intergration af Xamarin i Microsofts univers.

"Med dagens opkøb vil vi gå meget videre for at gøre vores udviklingsværktøj bedre med en dybere integration," lyder det fra Scott Guthrie i en pressemeddelelse.

Alt godt begynder med en serenade

Det er bestemt ikke alle, der er overraskede over Microsofts køb af Xamarin.

Tech-journalister og andre kloge hoveder har ventet på købet af Xamarin, og endda det forudgående Ximian, så langt tilbage som 2003.

Dengang erklærede Microsofts udvikler Don Box selskabets kærlighed til Ximian og dets grundlægger Miquel de Icaza i en af de smukkeste sange, en nørd nogensinde har sunget til en anden.

Læs også: Video: Så hurtigt kan du omdanne din iOS-app til en Windows Universal app

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS