Derfor er brugerne dybt utilfredse med deres smartwatches

Manglende funktioner og dårlig batterilevetid er nogle af grundene til, at smartwatch-brugernes utilfredshed.

Artikel top billede

25 procent af alle wearable-ejere mener, at deres wearable ikke levede op til forventningerne.

Det viser en undersøgelse fra Ericsson, der har snakket med 2.500 smartwatch-ejere fordelt på seks vestlige lande.

Det er særligt manglen på funktioner, der er det største problem for brugerne, og at urene ofte fokuserer for meget på fitness.

Samtidig ønsker godt en femtedel også, at uret har sin egen netværksforbindelse, så den ikke behøver være knyttet til en telefon.

Godt 10 procent af de adspurgte blev så trætte af dårlig batterilevetid og manglende funktioner, at de solgte deres wearable eller simpelthen gav den væk.

Nyt smartwatch på vej: SOS-funktion til børnene og total overvågning til forældrene

Forklarer skuffende salg
Undersøgelsen kan være med til at forklare det skuffende salg af wearables. Analytikere havde både spået store salgsprognoser for Android Wear og ikke mindst for Apple Watch, men sådan er det ikke gået.

Analytikere estimerede, at omkring 40 millioner Apple Watch ville blive langet over disken i løbet af det første år, men IDC fortæller, at det reelle salgstal ligger i nærheden af 13 millioner enheder i  løbet af det første år.

Android Wear fik en endnu værre start. I 2014 blev der kun solgt 740.000 enheder på verdensplan. Pebble, et andet smartwatch firma, solgte i 2015 en million enheder.

Android Wear flopper totalt: Kan vi allerede nu erklære smartwatch-kategorien for død?

I Ericssons undersøgelse spurgte Ericsson også om, hvilken type funktioner wearables skal have, før det er interessant.

Her svarede de mange adspurgte, at de særligt kunne bruge sikkerhedsapps såsom en "panic-knap", identitet (til at låse computere eller døre op med), eller en enhed som kan måle ens kropstemperatur og regulere aircondition i stuen.

Hvad mener du, at et smartwatch skal kunne?

Læs også: Apple knuser konkurrenterne på smartwatch-markedet

Annonceindlæg fra Idura

Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision