Derfor er brugerne dybt utilfredse med deres smartwatches

Manglende funktioner og dårlig batterilevetid er nogle af grundene til, at smartwatch-brugernes utilfredshed.

Artikel top billede

25 procent af alle wearable-ejere mener, at deres wearable ikke levede op til forventningerne.

Det viser en undersøgelse fra Ericsson, der har snakket med 2.500 smartwatch-ejere fordelt på seks vestlige lande.

Det er særligt manglen på funktioner, der er det største problem for brugerne, og at urene ofte fokuserer for meget på fitness.

Samtidig ønsker godt en femtedel også, at uret har sin egen netværksforbindelse, så den ikke behøver være knyttet til en telefon.

Godt 10 procent af de adspurgte blev så trætte af dårlig batterilevetid og manglende funktioner, at de solgte deres wearable eller simpelthen gav den væk.

Nyt smartwatch på vej: SOS-funktion til børnene og total overvågning til forældrene

Forklarer skuffende salg
Undersøgelsen kan være med til at forklare det skuffende salg af wearables. Analytikere havde både spået store salgsprognoser for Android Wear og ikke mindst for Apple Watch, men sådan er det ikke gået.

Analytikere estimerede, at omkring 40 millioner Apple Watch ville blive langet over disken i løbet af det første år, men IDC fortæller, at det reelle salgstal ligger i nærheden af 13 millioner enheder i  løbet af det første år.

Android Wear fik en endnu værre start. I 2014 blev der kun solgt 740.000 enheder på verdensplan. Pebble, et andet smartwatch firma, solgte i 2015 en million enheder.

Android Wear flopper totalt: Kan vi allerede nu erklære smartwatch-kategorien for død?

I Ericssons undersøgelse spurgte Ericsson også om, hvilken type funktioner wearables skal have, før det er interessant.

Her svarede de mange adspurgte, at de særligt kunne bruge sikkerhedsapps såsom en "panic-knap", identitet (til at låse computere eller døre op med), eller en enhed som kan måle ens kropstemperatur og regulere aircondition i stuen.

Hvad mener du, at et smartwatch skal kunne?

Læs også: Apple knuser konkurrenterne på smartwatch-markedet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Network engineer - Datacenter & Automation

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest