Dansk app-udvikler: Apple forsøger at vende uheldig tendens med nyt tiltag

Det er ofte svært at være app-udvikler. Men det kan en ny abonnementsordning fra Apple måske ændre på.

Artikel top billede

Apple har netop lanceret en række ændringer i App Store, der blandt andet betyder, at app-udviklere kan sælge apps via abonnementsordninger. 

De nye ændringer kommer som manna fra himlen for app-udviklere over hele kloden.

For ifølge den danske app-udvikler Ole Gammelgaard, partner i app-virksomheden Shape, lider en del små- og mellemstore app-udviklere  - de såkaldte "indie-udviklere" - i dag under, at det er svært at etablere levedygtige forretninger på App Store. 

Læs også: Godt nyt til app-udviklerne: Apple åbner for helt nye muligheder i App Store

Måtte opgive indie-udvikling

I dag producerer Ole Gammelgaard og Shape apps for store virksomheder og organisationer som B&O, Red Bull og Danske Spil.  

Men tidligere forsøgte virksomheden sig også med at udvikle egne apps, som blev solgt i App Store.

Ole Gammelgaard erfarede dog hurtigt, at det var svært at bygge en solid forretning på det.

"Vi endte med at vurdere, at det ganske enkelt ikke var en rentabel forretningsmodel. Men de nye muligheder, som Apple har annonceret, betyder, at vi igen vil overveje, om det er interessant at udvikle egne apps. Det er dog nok ikke noget, som vi vil kaste os over lige med det samme," siger Ole Gammelgaard til Computerworld.

Han forklarer, at det er velkendt, at mange uafhængige app-udviklere har været udfordret af de samme problemstillinger.  
"Der er ingen tvivl om, at mange indie-udviklere har haft det svært. I App Store er det primært spil, der bliver tjent penge på, og det er typisk spil, der kommer fra de store mediehuse og spilfirmaer. Men jeg tror, at de nye abonnementsmuligheder kan ændre på den dynamik," siger han.

Læs også: Apples store udvikler-konference begynder mandag - dette kan vi forvente

Ole Gammelgaard vurderer, at de nye abonnementsmuligheder især henvender sig til produktivitets- og enterprise-apps.

En type apps, som Apple er særligt interesseret i at øge udbuddet af efter lanceringen af iPad Pro, der netop henvender sig til profesionelle brugere. 

"Der findes allerede i dag mange gode apps, der henvender sig til folk, der arbejder med produktivitet og fremstilling af indhold."

"Men de er udfordret af, at de henvender sig til en relativ snæver målgruppe og derfor er relativt dyre at anskaffe sig. Jeg tror derfor, at abonnements-ordninger egner sig rigtig godt til denne type apps, og det vil også være i overenstemmelse med Apples ønske om at gøre iPaden til et professionelt værktøj," siger han.

Vil belønne langstidsholdbare apps

Udover at indføre en abonnementsordning har Apple også besluttet, at virksomheden vil belønne de app-udviklere, der er i stand til at fastholde deres abonnementer i mere end et år. 

Normalt får udviklerne lov til at beholde 70 procent af indtjeningen fra App Store, mens de sidste 30 procent går til Apple. Men nu giver Apple udviklerne lov til at beholde 85 procent af indtjeningen for de abonnementer, der fortsætter i mere end 12 måneder. 

"Der har været en lidt uheldig tendens, hvor levetiden på apps er blevet releativ kort, fordi folk ofte downloader appen og smider den væk igen," siger han.

Men ifølge Ole Gammelgaard kan den nye fordeling give udviklerne et øget incitament til at skabe apps, der fastholder brugerne over længere tid. 

Ole Gammelgaard havde dog gerne se, at Apple var gået endnu mere offensivt til værks:

"Jeg undrer mig lidt over, at Apple ikke har været endnu mere ambitiøs."

"I dag er der ganske enkelt nogle forretningsmodeller, der ikke kan holde til en 70/30-fordeling, og derfor kunne Apple med fordel have gjort 85/15-fordelingen til det nye udgangspunkt," siger han.

Læs også:

Talentfuld dansk teenager blev inviteret til WWDC af Apple

Dansk app det mest downloadede spil i hele verden fra både iOS og Android

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Netcompany A/S

IT Manager

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

PET søger specialist med fokus på on-prem Endpoint Management

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S