"Vi kommer til at mangle dygtige håndværkere med dyb faglig viden, som vi ikke har været i stand til at fylde på robotterne"

"Vi ser, at de virksomheder, der investerer i automatiseringer og produktionsforbedringer, er de virksomheder, der er bedst i stand til at fastholde medarbejderstaben."

Artikel top billede

Ole Madsen, robotforsker og professor på Aalborg Universitet: Hvordan kommer robotterne til at ændre måden, vi arbejder på? 

"Jeg tror på, at der kommer til at finde et samarbejde sted mellem robotter og mennesker. I fremtiden kommer vi til at se på robotten som et almindeligt stykke værktøj.

Vi kommer til at gå ned på værkstedet og hente en robotarm på samme måde, som vi i dag henter en boremaskine.

I fabrikshallerne rundt omkring i landet kommer robotterne til at hænge på en væg sammen med skruetrækkere og boremaskiner. 

For den enkelte medarbejder betyder det, at de ikke længere selv skal udføre det, som man med en teknisk term kalder for "de materialetransformerende processer".

I stedet kommer det til at betyde, at en stor del af arbejdet vil handle om at holde robotterne i gang."

Hvordan vil det påvirke vores arbejdemarked?
 
"Det kommer til at betyde, at der bliver færre mandetimer per produkt.

Men det bliver formodentligt opvejet af produktionsforbedringer, som virksomhederne kan geninvestere i forbedret konkurrenceevne gennem eksempelvis prissænkning eller forskning og udvikling. 

Derfor ser vi også, at de virksomheder, der investerer i automatiseringer og produktionsforbedringer, også er de virksomheder, der er bedst i stand til at fastholde medarbejderstaben."

Hvilke job er i farezonen?

"Jeg tror, at ufaglærte kommer til at få det svært.

Derfor er det også vigtigt, at den stigende udbredelse af robotter bliver fuldt op af investeringer i uddannelse.

Til gengæld tror jeg, at der stadigvæk vil være en stor efterspørgsel efter de rigtig dygtige håndværkere. 

For det er dem, der kommer til at styre robotterne, og de skal have en dyb faglig viden om produktionsprocesserne, som vi indtil videre ikke har været i stand til at fylde på robotterne.

Håndværkerne kommer ikke selv til bore og svejse længere, men vedkommende skal i stedet vide, hvad robotten skal lave.

Det er viden om ting, som i hvilke situationer, der skal bruges hvilke typer bor, og hvor mange omdrejninger boret skal køre med."

Hvilke job bliver det svært at automatisere?

"De opgaver, der i øjeblikket er svære at automatisere med robotter, er karakteriseret ved ustrukturerede omgivelser.

Det klassiske eksempel på det er frisøren, fordi alle hoveder og hårstrå er meget forskellige."

Hvad vi gøre, hvis vi frygter, at vores job kan blive erstattet af en robot? 

"Vi skal sørge for ikke at stivne i de faste rutiner, for det er rutineopgaverne, der bliver automatiseret først.

Vi skal fortsætte med at uddanne os og hele tiden blive bedre til vores håndværk. Sidst, men ikke mindst, skal vi selvfølgelig sørge for at lære noget it. 

Men jeg er ikke så nervøs for, at maskinerne kommer til at overtage alle job.

Det er i hvert fald noget, som kommer til at ligge meget langt ude i fremtiden.

Jeg har så stor en tillid til den menneskelige kreativitet, at jeg tror på, at vi som mennesker hele tiden er i stand til at finde på noget nyt, der sikrer, at vi ikke bliver overflødiggjort."

Læs mere: 
Dansk it-direktør: Sådan undgår du at blive fyret til fordel for en robot 

Danske Uber-chauffører frygter slet ikke at blive overflødiggjort af selvkørende biler

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS