Data kan tappes: Alvorlig aflytnings-sårbarhed fundet i næsten 860.000 Cisco-enheder

Cisco slår alarm efter selskabet har fundet alvorlig afluringssårbarhed i næsten 860.000 netværks-enheder.

Artikel top billede

Cisco har opdaget en alvorlig sårbarhed, som findes i mere end 840.000 netværks-enheder fra selskabet, som er blevet solgt verden over.

Sårbarheden er identisk med den, som det amerikanske overvågnings-agentur menes at have udnyttet tidligere, hvilket du kan læse mere om her: Står NSA bag? Sådan blev stjålet hacker-kode brugt til at spionere på krypteret internettrafik

Sårbarheden findes i tre forskellige software-programmer, som Cisco anvender i selskabets netværks-enheder, nemlig IOS, IOS XE og IOS XR.

Den gør det muligt for hackere at tappe data fra enhedernes hukommelse, hvilket konkret betyder, at de har mulighed for at suge vigtig og fortrolig information ud af enhederne.

Cisco blev opmærksom på sårbarhederne i forbindelse med en analyse af en anden sårbarhed i Cisco PIX-firewallen, som blev lækket af en hackergruppe, der kalder sig 'Shadow Brokers.'

Ifølge hackergruppen var denne exploit del af en hel samling af hacker-værktøjer, som anvendes af en cyberspionage-gruppe, der i hackerkredse kendes som 'Equatation,' der menes at være forbundet med NSA.

Cisco har udsendt en sikkerhedsbulletin om sårbarheden, som du kan læse her: Information disclosure vulnerability in multiple Cisco-products.

Selskabet arbejder fortsat på at finde en løsning på problemet, men da sårbarheden nu er fremme i det åbne, har selskabet fundet det bedst at være åben om sikkerhedshullet.

Ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau er The Shadowserver Foundation for tiden i gang med at skanne internettet for at finde ud af, hvor mange Cisco-enheder, der er ramt.

I den seneste scanning fandt organisationen 859.233 IP-adresser, der responderer positivt på søgningen efter sårbarheden.

Skanningen viser, at de fleste ramte enheder findes i USA fulgt af Rusland, Storbritanniten, Canada og Tyskland.

Du kan se skanningsresultaterne her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Andre events | Valby

    CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

    Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech Lead til analyseplatformsteamet i PET

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Datacentertekniker til PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension