Data kan tappes: Alvorlig aflytnings-sårbarhed fundet i næsten 860.000 Cisco-enheder

Cisco slår alarm efter selskabet har fundet alvorlig afluringssårbarhed i næsten 860.000 netværks-enheder.

Artikel top billede

Cisco har opdaget en alvorlig sårbarhed, som findes i mere end 840.000 netværks-enheder fra selskabet, som er blevet solgt verden over.

Sårbarheden er identisk med den, som det amerikanske overvågnings-agentur menes at have udnyttet tidligere, hvilket du kan læse mere om her: Står NSA bag? Sådan blev stjålet hacker-kode brugt til at spionere på krypteret internettrafik

Sårbarheden findes i tre forskellige software-programmer, som Cisco anvender i selskabets netværks-enheder, nemlig IOS, IOS XE og IOS XR.

Den gør det muligt for hackere at tappe data fra enhedernes hukommelse, hvilket konkret betyder, at de har mulighed for at suge vigtig og fortrolig information ud af enhederne.

Cisco blev opmærksom på sårbarhederne i forbindelse med en analyse af en anden sårbarhed i Cisco PIX-firewallen, som blev lækket af en hackergruppe, der kalder sig 'Shadow Brokers.'

Ifølge hackergruppen var denne exploit del af en hel samling af hacker-værktøjer, som anvendes af en cyberspionage-gruppe, der i hackerkredse kendes som 'Equatation,' der menes at være forbundet med NSA.

Cisco har udsendt en sikkerhedsbulletin om sårbarheden, som du kan læse her: Information disclosure vulnerability in multiple Cisco-products.

Selskabet arbejder fortsat på at finde en løsning på problemet, men da sårbarheden nu er fremme i det åbne, har selskabet fundet det bedst at være åben om sikkerhedshullet.

Ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau er The Shadowserver Foundation for tiden i gang med at skanne internettet for at finde ud af, hvor mange Cisco-enheder, der er ramt.

I den seneste scanning fandt organisationen 859.233 IP-adresser, der responderer positivt på søgningen efter sårbarheden.

Skanningen viser, at de fleste ramte enheder findes i USA fulgt af Rusland, Storbritanniten, Canada og Tyskland.

Du kan se skanningsresultaterne her.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank