Data kan tappes: Alvorlig aflytnings-sårbarhed fundet i næsten 860.000 Cisco-enheder

Cisco slår alarm efter selskabet har fundet alvorlig afluringssårbarhed i næsten 860.000 netværks-enheder.

Artikel top billede

Cisco har opdaget en alvorlig sårbarhed, som findes i mere end 840.000 netværks-enheder fra selskabet, som er blevet solgt verden over.

Sårbarheden er identisk med den, som det amerikanske overvågnings-agentur menes at have udnyttet tidligere, hvilket du kan læse mere om her: Står NSA bag? Sådan blev stjålet hacker-kode brugt til at spionere på krypteret internettrafik

Sårbarheden findes i tre forskellige software-programmer, som Cisco anvender i selskabets netværks-enheder, nemlig IOS, IOS XE og IOS XR.

Den gør det muligt for hackere at tappe data fra enhedernes hukommelse, hvilket konkret betyder, at de har mulighed for at suge vigtig og fortrolig information ud af enhederne.

Cisco blev opmærksom på sårbarhederne i forbindelse med en analyse af en anden sårbarhed i Cisco PIX-firewallen, som blev lækket af en hackergruppe, der kalder sig 'Shadow Brokers.'

Ifølge hackergruppen var denne exploit del af en hel samling af hacker-værktøjer, som anvendes af en cyberspionage-gruppe, der i hackerkredse kendes som 'Equatation,' der menes at være forbundet med NSA.

Cisco har udsendt en sikkerhedsbulletin om sårbarheden, som du kan læse her: Information disclosure vulnerability in multiple Cisco-products.

Selskabet arbejder fortsat på at finde en løsning på problemet, men da sårbarheden nu er fremme i det åbne, har selskabet fundet det bedst at være åben om sikkerhedshullet.

Ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau er The Shadowserver Foundation for tiden i gang med at skanne internettet for at finde ud af, hvor mange Cisco-enheder, der er ramt.

I den seneste scanning fandt organisationen 859.233 IP-adresser, der responderer positivt på søgningen efter sårbarheden.

Skanningen viser, at de fleste ramte enheder findes i USA fulgt af Rusland, Storbritanniten, Canada og Tyskland.

Du kan se skanningsresultaterne her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Caroline Harkjær Bach som Business Controller ved netIP's kontor i Thisted. Hun er uddannet med en kandidat i erhvervsøkonomi med speciale i organisation, strategi og ledelse. Nyt job