Software-gigant lukker 253 unikke sårbarheder

Software mastodonten Oracle har frigivet kvartalsopdateringer, og der bliver for alvor lukket huller i produkterne.

Artikel top billede

Software-mastodonten Oracle har frigivet sine kvartalsopdateringer.

Og der er ikke tale om en om en lille opdateringspakke.

Det er en sikkerhedspakke, som lapper hele 253 unikke sårbarheder i en sværm af firmaets centrale softwareprodukter.

Flere af disse sårbarheder er kategoriseret som kritiske og rettelserne bør derfor installeres med det samme.

Faktisk er det over halvdelen af sårbarhederne, der kan udnyttes fra distancen uden at brugeren skal godkende noget.

Med andre ord er det kritiske sårbarheder.

Lapper hele vejen rundt

Der er blandt andet 36 rettelser til Oracle Communications Applications, 31 til MySQL, 29 lapper til Fusion Middleware.

Også programmer som Financial Services Applications, E-Business Suite, Oracle Database og Java SE bliver ramt af den store pakke med lappegrej.

Med 253 rettelser er oktober-udgaven af firmaets sikkerhedspakke årets næststørste. Juli-pakken indeholdt nemlig hele 276 rettelser.

Der er således tale om en meget stor opdateringspakke, og hvis du vil have det fulde overblik over, hvad Oracles kodefolk har bedrevet i de seneste tre måneder, kan du besøge firmaets webside, hvor der er en udførlig beskrivelse af rettelserne.

Oversigten kan du finde her.

Læs også:
Larry Ellison: Amazon er "20 år" efter Oracle og meget dyrere - "hvis ikke du er villig til at betale mindre, vil vi slet ikke tage imod din ordre"

Oracle i gigant-opkøb: Betaler svimlende sum for softwareselskabet NetSuite

Oracle efter nyt kæmpeopkøb: Her er Oracles 10 største opkøb nogensinde (og det siger ikke så lidt)

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet