Software-gigant lukker 253 unikke sårbarheder

Software mastodonten Oracle har frigivet kvartalsopdateringer, og der bliver for alvor lukket huller i produkterne.

Artikel top billede

Software-mastodonten Oracle har frigivet sine kvartalsopdateringer.

Og der er ikke tale om en om en lille opdateringspakke.

Det er en sikkerhedspakke, som lapper hele 253 unikke sårbarheder i en sværm af firmaets centrale softwareprodukter.

Flere af disse sårbarheder er kategoriseret som kritiske og rettelserne bør derfor installeres med det samme.

Faktisk er det over halvdelen af sårbarhederne, der kan udnyttes fra distancen uden at brugeren skal godkende noget.

Med andre ord er det kritiske sårbarheder.

Lapper hele vejen rundt

Der er blandt andet 36 rettelser til Oracle Communications Applications, 31 til MySQL, 29 lapper til Fusion Middleware.

Også programmer som Financial Services Applications, E-Business Suite, Oracle Database og Java SE bliver ramt af den store pakke med lappegrej.

Med 253 rettelser er oktober-udgaven af firmaets sikkerhedspakke årets næststørste. Juli-pakken indeholdt nemlig hele 276 rettelser.

Der er således tale om en meget stor opdateringspakke, og hvis du vil have det fulde overblik over, hvad Oracles kodefolk har bedrevet i de seneste tre måneder, kan du besøge firmaets webside, hvor der er en udførlig beskrivelse af rettelserne.

Oversigten kan du finde her.

Læs også:
Larry Ellison: Amazon er "20 år" efter Oracle og meget dyrere - "hvis ikke du er villig til at betale mindre, vil vi slet ikke tage imod din ordre"

Oracle i gigant-opkøb: Betaler svimlende sum for softwareselskabet NetSuite

Oracle efter nyt kæmpeopkøb: Her er Oracles 10 største opkøb nogensinde (og det siger ikke så lidt)

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS