"Ja, teknologien skaber job. Men det er ikke de samme job som før. Og de ligger ikke de samme steder"

"Hvis vi ser på historien, så er der en stor chance for at især rutinejob som automatiseres bagefter forsvinder. Måske ikke nu, men om 15 eller 20 år."

Artikel top billede

Hvis vi ser på historien, så er der en stor chance for at især rutinejob, som automatiseres, bagefter forsvinder. Måske ikke nu, men om 15 eller 20 år.

De fleste af os ved dog også, at den vestlige verdens rigdom er bygget på automatiseringen. 

Så vi er generelt set blevet rigere med teknologien. Men husk også, at indførelsen af ny teknologi påvirker os meget forskelligt.

Det er fint at IBM's Watson nu kan vinde i Go over et menneske. Men det skal ikke fjerne fokus fra det faktum, at det er folk med de laveste indkomster, som står over for at få deres job automatiseret.

Samtidig kan vi se, at især manuelle job er forsvundet fra byer som Cleveland eller Detroit. Og i stedet er nye avancerede job skabt i San Francisco-området.

Så hvor vi troede, at teknologien ville minimere eller fjerne fysiske afstande, så må vi konstatere, at teknologien i stedet har skabt mere afstand.

Så ja, teknologien skaber job. Men det er ikke de samme job. Og de ligger ikke de samme steder.

Et godt eksempel er, at Detroit-området i 1990 omsatte for 250 milliarder med 1,2 millioner ansatte. I 2014 omsatte Silicon Valley for det samme beløb med blot 137.000 ansatte.

Du skal forstå det her, hvis du vil forstå, hvorfor folk stemmer meget forskelligt afhængigt af, hvor de bor.

Dr. Carl Benedikt Frey, co-Director and Oxford Martin Citi Fellow, Oxford Martin Programme on Technology and Employment til LOs konference "Arbejdsmarked 4.0".

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S