"Ja, teknologien skaber job. Men det er ikke de samme job som før. Og de ligger ikke de samme steder"

"Hvis vi ser på historien, så er der en stor chance for at især rutinejob som automatiseres bagefter forsvinder. Måske ikke nu, men om 15 eller 20 år."

Artikel top billede

Hvis vi ser på historien, så er der en stor chance for at især rutinejob, som automatiseres, bagefter forsvinder. Måske ikke nu, men om 15 eller 20 år.

De fleste af os ved dog også, at den vestlige verdens rigdom er bygget på automatiseringen. 

Så vi er generelt set blevet rigere med teknologien. Men husk også, at indførelsen af ny teknologi påvirker os meget forskelligt.

Det er fint at IBM's Watson nu kan vinde i Go over et menneske. Men det skal ikke fjerne fokus fra det faktum, at det er folk med de laveste indkomster, som står over for at få deres job automatiseret.

Samtidig kan vi se, at især manuelle job er forsvundet fra byer som Cleveland eller Detroit. Og i stedet er nye avancerede job skabt i San Francisco-området.

Så hvor vi troede, at teknologien ville minimere eller fjerne fysiske afstande, så må vi konstatere, at teknologien i stedet har skabt mere afstand.

Så ja, teknologien skaber job. Men det er ikke de samme job. Og de ligger ikke de samme steder.

Et godt eksempel er, at Detroit-området i 1990 omsatte for 250 milliarder med 1,2 millioner ansatte. I 2014 omsatte Silicon Valley for det samme beløb med blot 137.000 ansatte.

Du skal forstå det her, hvis du vil forstå, hvorfor folk stemmer meget forskelligt afhængigt af, hvor de bor.

Dr. Carl Benedikt Frey, co-Director and Oxford Martin Citi Fellow, Oxford Martin Programme on Technology and Employment til LOs konference "Arbejdsmarked 4.0".

Læses lige nu

    Annonce

    Jyske Bank

    Forretningsudvikler til Modeldata

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Business Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S