"Ja, teknologien skaber job. Men det er ikke de samme job som før. Og de ligger ikke de samme steder"

"Hvis vi ser på historien, så er der en stor chance for at især rutinejob som automatiseres bagefter forsvinder. Måske ikke nu, men om 15 eller 20 år."

Artikel top billede

Hvis vi ser på historien, så er der en stor chance for at især rutinejob, som automatiseres, bagefter forsvinder. Måske ikke nu, men om 15 eller 20 år.

De fleste af os ved dog også, at den vestlige verdens rigdom er bygget på automatiseringen. 

Så vi er generelt set blevet rigere med teknologien. Men husk også, at indførelsen af ny teknologi påvirker os meget forskelligt.

Det er fint at IBM's Watson nu kan vinde i Go over et menneske. Men det skal ikke fjerne fokus fra det faktum, at det er folk med de laveste indkomster, som står over for at få deres job automatiseret.

Samtidig kan vi se, at især manuelle job er forsvundet fra byer som Cleveland eller Detroit. Og i stedet er nye avancerede job skabt i San Francisco-området.

Så hvor vi troede, at teknologien ville minimere eller fjerne fysiske afstande, så må vi konstatere, at teknologien i stedet har skabt mere afstand.

Så ja, teknologien skaber job. Men det er ikke de samme job. Og de ligger ikke de samme steder.

Et godt eksempel er, at Detroit-området i 1990 omsatte for 250 milliarder med 1,2 millioner ansatte. I 2014 omsatte Silicon Valley for det samme beløb med blot 137.000 ansatte.

Du skal forstå det her, hvis du vil forstå, hvorfor folk stemmer meget forskelligt afhængigt af, hvor de bor.

Dr. Carl Benedikt Frey, co-Director and Oxford Martin Citi Fellow, Oxford Martin Programme on Technology and Employment til LOs konference "Arbejdsmarked 4.0".

Annonceindlæg fra Cognizant

Agentic AI kræver mere end teknologi

De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S