Betinget fængsel til ansat i Udenrigsministeriet i Atea-bestikkelsessag

Den fjerde offentlige ansat er dømt for bestikkelse efter at have købt kamera-udstyr til spotpris hos Atea

Artikel top billede

(Foto: Sasun Bughdaryan / Unsplash)

Retten i Glostrup idømte torsdag en 47-årig it-ansat i Udenrigsministeriet 30 dages betinget fængsel for bestikkelse. 

Den dømte kan dog undgå fængselsstraf mod af udføre 40 timers samfundstjeneste. 

Den 47-årige mand har ifølge Retten i Glostrup købt blandt andet kameraudstyr i form af et Nikon-kamera og objektiver igennem Atea. Han fik en uberettiget høj rabat svarende til et afslag i prisen på 10.000-11.000 kroner.

Det fandt retten ulovligt, da han kun kunne opnå den høje rabat på grund af sin position i ministeriet.  

Den 47-årige it-ansatte overvejer at anke dommen. Derfor er han stadig beskyttet af navneforbud. 

Fjerde person i sagen
Den 47-årige er den fjerde offentlige ansatte, der har været for Retten i Glostrup i, hvad der kaldes den største sag om bestikkelse i Danmarkshistorien. 

En tidligere it-ansat fra Københavns kommune har også modtaget en betinget dom med samfundstjeneste, og to yderligere er blevet idømt henholdsvis fire og to måneders fængsel for at have modtaget it-udstyr fra Atea. 

I alt er 12 offentligt ansatte tiltalte for at have modtaget bestikkelse, og yderligere er 10 andre sigtede. Efterforskningen af de deværende Atea-ansatte er endnu ikke færdiggjort. 

Læs også: Atea-mail afslører: Har på en måned foræret Apple-produkter for 76.000 kroner til offentligt ansatte som 'smørelse'

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect