Forsvarets Efterretningstjeneste advarer mod ny farlig trend: Pas på 'hack'n'leak'

Interview: Forsvarets Efterretningstjeneste advarer mod ny hacker-trend, der er begyndt at dukke op. "Vi er vidne om, at danske virksomheder i løbet af 2016 har været udsat for angreb, hvor der formodentligt også er forsvundet data," siger direktør Thomas Lund Sørensen.

Artikel top billede

Danske organisationer og virksomheder risikerer i meget stort omfang at blive offer for cyberspionage.

Det fremgår af en ny trussels-vurdering fra Center for Cybersikkerhed under Forsvarets Efterretningstjeneste.

I rapporten lyder det, at 'der er tale om en meget aktiv trussel mod danske interesser. Truslen kommer især fra udenlandske stater.

Center for Cybersikkerhed klassificerer trusselsniveauet i forbindelse med cyberspionage som 'meget høj.'

Den amerikanske valgkamp har mere end noget andet illustreret, at Rusland i øjeblikket forfølger en ekstrem aggressiv strategi i cyberspace.

Her var det efter alt at dømme russiske hackere, der brød ind i mail-konti tilhørende Det Demokratiske Parti og præsidentkandidat Hillary Clintons kampagne.

Derfor er der al mulig grund til, at danske virksomheder og myndigheder forbereder sig på, at også de kan blive mål for cyberangreb fra Rusland.

Forsvarets Efterretningstjeneste (FE) nævner dog ikke direkte Rusland.

Thomas Lund Sørensen, der er chef for Center for Cybersikkerhed under FE, påpeger imidlertid, at tjenesten har noteret sig de udmeldinger, der er kommet fra amerikanske efterretningstjenester, hvor der bliver konkluderet, at angreb med stor sandsynlighed udgår fra Rusland.

"Vi er både diplomatiske og forsigtige, så vi sætter nødigt aktør-navn på. Men vi kan sige, at den slags angreb er et interessant middel for stater, der har et ønske om at påvirke specifikke beslutninger i en særlig retning eller har et ønske om destabilisere nogle af de institutioner, som vi er medlem af. Det kan eksempelvis være institutioner som EU eller Nato," siger han til Computerworld.

Teknikken, der blev brugt i forbindelse med den amerkanske valgkamp, bliver af FE betegnet som "hack'n'leak" eller "hack og læk".

Teknikken er ifølge Thomas Lund Sørensen den samme, der anvendes i forbindelse med cyber-spionage. 

Her er forskellen dog, at følsomme og kontroversielle data bliver lækket - nogle gange i stærkt manipuleret form - på strategisk udvalgte tidspunkter.

Læs også: Mød de to russiske hackergrupper, der spreder skræk og rædsel i hele it-verdenen

Ifølge Thomas Lund Sørensen er det endnu uvist om, der er aktører, som er interesseret at anvende "hack'n'leak-teknikken" mod Danmark. 

Men han forklarer, at det typisk vil være i forbindelse med, at begivenheder som valg og folkeafstemninger, at teknikken bliver anvendt. 

"De følsomme data kan dog være stjålet lang tid i forvejen og kan oprindeligt være blevet stjålet med et helt andet formål," slår han fast

I rapporten fra Center for Cybersikkerhed peges der på, at 'flere statslige eller statsstøttede hackere har både evner og ressourcer til at udføre avancerede cyberangreb, hvor komprommitering kan være svær at opdage.'

Thomas Lund Sørensen afslører dog, at FE har kendskab til hændelser, hvor danske virksomheder eller organisationer er blevet udsat for angreb, hvor formålet kan have været at bruge dem i forbindelse med "hack'n'leak-teknikken." 

I de fleste tilfælde har hackerne dog ikke haft held med rent faktisk at få adgang til de ønskede data. 

"Men vi er også vidne om, at danske virksomheder i løbet af 2016 har været udsat for angreb, hvor der formodentligt også er forsvundet data. Af hensyn til vores arbejdsmetoder, kan vi dog ikke nævne navnene på de pågældende virksomheder," siger han. 

Der er dog enkelte kendte eksempler på, at danskere er blevet berørt af hack'n'leak-angreb. 

Som eksempel nævner Thomas Lund Sørensen, at hacket mod Det Internationale Antidopingagentur WADA, der formodentligt blev udsat for hackerangreb af den russiske hackergruppe Fancy Bear. 

Dette angreb kom i kølvandet på afsløringen af, at de russiske myndigheder blev afsløret i systematisk doping og truet med udelukkelse fra international konkurrencer.

Du finder den nye trusselsvurdering fra Center for Cybersikkerhed her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    Styrelsen For It og Læring

    Security & Compliance Operations Specialist

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingsdirektør for Digital Enablement

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg