Microsoft dropper i al stilhed stor sikkerheds-opdatering for februar: Næste opdatering kommer først om en måned

Først udskød Microsoft Patch Tuesday for februar. Nu har selskabet i al stilhed helt droppet udsendelsen af sikkerheds-opdateringen for februar.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

I al stilhed har Microsoft helt droppet den månedlige sikkerhedsopdatering for februar, som ellers skulle anvendes til at holde Microsofts systemer sikre og modstandsdygtige mod de seneste trends og hackerforsøg.

Det fremgår af en diskret rettelse i en meddelelse fra Microsoft, der ellers oprindeligt orienterede om, at den månedlige sikkerhedsopdatering på Patch Tuesday blot var udskudt et par dage.

Den besked kom blot et par timer før, at sikkerhedsopdateringen skulle udsendes for en uges tid siden.

Det skyldtes, at Microsoft havde ‘opdaget et last-minute issue, som kan ramme nogle af vores kunder og som ikke er blevet løst tidsnok til at komme med i den planlagte opdatering," som det hed.

Det kan du læse mere om her: Microsofts udsætter kritiske sikkerhedsopdateringer i sidste øjeblik efter ukendt fejl

Men efterfølgende har Microsoft revideret beskeden, så det nu fremgår, at februars opdatering helt skrottes.

"Vi vil levere opdateringer som del af den planlagte Update Tuesday 14. marts 2017," hedder det nu i beskeden, som du se her.

Det betyder med andre ord, at hverken Office, Outlook eller andre af Microsofts mange systemer ikke vil blive sikkerhedsopdateret i flere måneder.

Og det vækker nogen bekymring.

"Vi står nu med en tikkende bombe i hænderne. Vi får eksempelvis ikke [denne måneds Adobe] Flash-opdatering til Windows 8 og Windows 10 før til marts. Og vi har en SMB 0-dags denial of service-sårbarhed, som vi er nødt til selv at undersøge mulighederne for en løsning på," siger Susan Bradley fra Patchmanagement.org til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

Aldrig annulleret tidligere

Det er angiveligt aldrig sket før, at Microsoft i sidste øjeblik har droppet en allerede varslet og planlagt sikkerheds-opdatering, hvor selskabet har stået klar med indhold og kode.

Selskabet har udsendt månedlige sikkerhedsopdateringer på Patch Tuesday siden 2003.

Eneste undtagelser har været fire gange - senest i marts 2007 - hvor selskabet ikke har forberedt nogen udsendelse, da der her ikke har været registreret sikkerheds-issues, der skulle rettes.

Microsoft har endnu ikke oplyst noget om, hvad der ligger til grund for først forsinkelsen og senere aflysningen af februars sikkerhedsopdatering.

Der har været spekulationer om, at problemerne skyldes fejl i en af opdateringerne, der har fået konsekvenser for dem alle, mens andre mener, at der er opstået alvorlige fejl i Microsofts opdaterings-infrastruktur.

Det underbygger de med, at Microsoft har aflyst alle opdateringerne, som jo internt bliver leveret fra forskellige afdelinger i selskabet.

"Dette er meget større end en enkelt patch. Det har noget at gøre med Windows Update eller replikerings-processen bag opdateringerne," siger sikkerhedsmanden Chris Goetll til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

Aflysningen af februars Patch Tuesday betyder, at næste udgave kan blive ret omfattende.

Det betyder også, at administratorerne i de forskellige organisationer nu kan blive tvunget til at ændre deres opdaterings-planer, ligesom de kan forvente, at der kommer mange rettelser, når Microsoft når Patch Tuesday i marts.

Er der grund til bekymring over den aflyste sikkerhedsopdatering? Giv dit besyv med i debatfeltet herunder.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Erhvervsakademi Aarhus

Undervisere til it-uddannelser

Midtjylland

SOS International

Cloud Native Architect

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS