Tyskland gør klar til bøder på over 370 millioner kroner til Facebook for hadske posts

Hadske indlæg og opfordringer til vold og kriminalitet på sociale medier som Facebook kan snart komme til at koste over en kvart milliard kroner i Tyskland. Læs her, hvad Danmarks store nabo gør for at imødegå rabiate udtalelser på nettet.

Artikel top billede

Tyskland med en rig historie på krig og undertrykkelse er i gang med et lovarbejde, der skal forhindre såkaldt hate-speech (hadske indlæg) og truende opdateringer på sociale medier som Facebook.

Hvis hate-speech alligevel slipper igennem til publicering, kan et socialt medie som Facebook risikere bøder op mod 370 millioner kroner, mens Facebooks lokale direktør kan risikere bøder på op mod 37 millioner kroner.

"Dette (lovforslag) opstiller bindende standarder for den måde, som de sociale netværk håndterer klager og forpligter dem til at slette kriminelt indhold," forklarer Tysklands justitsminister som oplæg til det kommende lovarbejde.

Det skriver Reuters.

Skal fjernes i en ruf

I dag har Tyskland allerede nogen af verdens strammeste love vedrørende hadske ytringer, offentlige opfordringer til kriminalitet og voldstrusler.

Eksempelvis kan en person risikere fængselsstraf ved at benægte, at Holocaust har fundet sted, og med det kommende lovarbejder bliver den praksis så overført til den virtuelle verden.

Ideen er, at opstramningerne på indholdet på sociale medier skal modgå den nuværende tendens med falske nyheder og racistisk indhold, der ofte er målrettet den mere end en million flygtninge og immigranter, som Tyskland har åbnet grænserne for i de seneste to år.

Tilbage i 2015 satte Tyskland gang i et arbejde med Googles YouTube-site og Facebooks sociale medie, hvor de to it-giganter underskrev en adfærdskodeks med henblik på at få fjernet hadsk indhold inden for et døgn.

Senest har Tyskland så fundet ud af, at YouTube er i stand til at fjerne 90 procent af al ulovligt indhold inden for en uge, mens Facebook kun fjernede eller blokerede for 39 procent. Til sammenligning ligger Twitter helt nede på én procent.

Nu bliver tingene så yderligere strammet, så de sociale mediegiganter risikerer bødestraf, hvis de ikke overholder de tyske regler for at imødegå had, vold og kriminalitet på nettet.

Læs også:
Facebook bygger kæmpe-datacenter i Odense

Nyt socialt medie går mod bølgen og tillader racisme og sexisme: Her kan du skrive (næsten) alt

Annonce

Annonceindlæg fra Admin By Request

Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks