Tyskland gør klar til bøder på over 370 millioner kroner til Facebook for hadske posts

Hadske indlæg og opfordringer til vold og kriminalitet på sociale medier som Facebook kan snart komme til at koste over en kvart milliard kroner i Tyskland. Læs her, hvad Danmarks store nabo gør for at imødegå rabiate udtalelser på nettet.

Artikel top billede

Tyskland med en rig historie på krig og undertrykkelse er i gang med et lovarbejde, der skal forhindre såkaldt hate-speech (hadske indlæg) og truende opdateringer på sociale medier som Facebook.

Hvis hate-speech alligevel slipper igennem til publicering, kan et socialt medie som Facebook risikere bøder op mod 370 millioner kroner, mens Facebooks lokale direktør kan risikere bøder på op mod 37 millioner kroner.

"Dette (lovforslag) opstiller bindende standarder for den måde, som de sociale netværk håndterer klager og forpligter dem til at slette kriminelt indhold," forklarer Tysklands justitsminister som oplæg til det kommende lovarbejde.

Det skriver Reuters.

Skal fjernes i en ruf

I dag har Tyskland allerede nogen af verdens strammeste love vedrørende hadske ytringer, offentlige opfordringer til kriminalitet og voldstrusler.

Eksempelvis kan en person risikere fængselsstraf ved at benægte, at Holocaust har fundet sted, og med det kommende lovarbejder bliver den praksis så overført til den virtuelle verden.

Ideen er, at opstramningerne på indholdet på sociale medier skal modgå den nuværende tendens med falske nyheder og racistisk indhold, der ofte er målrettet den mere end en million flygtninge og immigranter, som Tyskland har åbnet grænserne for i de seneste to år.

Tilbage i 2015 satte Tyskland gang i et arbejde med Googles YouTube-site og Facebooks sociale medie, hvor de to it-giganter underskrev en adfærdskodeks med henblik på at få fjernet hadsk indhold inden for et døgn.

Senest har Tyskland så fundet ud af, at YouTube er i stand til at fjerne 90 procent af al ulovligt indhold inden for en uge, mens Facebook kun fjernede eller blokerede for 39 procent. Til sammenligning ligger Twitter helt nede på én procent.

Nu bliver tingene så yderligere strammet, så de sociale mediegiganter risikerer bødestraf, hvis de ikke overholder de tyske regler for at imødegå had, vold og kriminalitet på nettet.

Læs også:
Facebook bygger kæmpe-datacenter i Odense

Nyt socialt medie går mod bølgen og tillader racisme og sexisme: Her kan du skrive (næsten) alt

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Unik System Design A/S

    Agile QA Lead

    Sydjylland

    Formpipe Software A/S

    Senior Product Manager

    Københavnsområdet

    Timengo DPG

    Teknisk Support Lead

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Chef til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice