"På den lange bane tror jeg, at det kommer til at gå langsomt ned ad bakke for England efter Brexit. Det er lidt trist"

"Der er mange følelser involveret i Brexit. Jeg kom til England på grund af EU, og jeg ville ikke være her, hvis det ikke var på grund af EU."

Artikel top billede

Foto: Anne-Mette Vinter

"Der er mange følelser involveret i Brexit. Jeg kom til England på grund af EU, og jeg ville ikke være her, hvis det ikke var på grund af EU, der gjorde, at det var meget nemt at flytte hertil.

Jeg har aldrig skænket min nationalitet en tanke, og jeg er fransk statsborger. Jeg har aldrig forsøgt at få et britisk pas, men min søn på fire år har kun et britisk pas.

Der har altid været store muligheder i London, men jeg tror, at andre steder nu vil overtage ‘the London-opportunity,' og det kan godt bekymre mig lidt - ikke så meget for mig selv som for de nye generationer.

Jeg rejste jo fra kontinentet til Storbritannien, og måske kommer brexitten til at betyde, at min søn om 15 år tager turen den anden vej.

Min søn går på en folkeskole i London, hvor 60-70 procent af forældrene ikke er britiske. Der er danske, franske, tyske, italienske og polske forældre, og mange af deres job er på en eller anden måde EU-relaterede, så mange af dem er bekymrede og usikre på deres fremtid.

Professionelt er jeg ikke så bekymret. Alle Interxions store datacentre ligger på kontinentet og ikke i Storbritannien, og vi har en god forretning.

Men vi har den udfordring, at vores hovedkvarter, hvor jeg arbejder, ligger i London og placering af HQ handler jo om at finde et sted, hvor der er adgang til høj-kompetente folk til fornuftig pris.

Her er London god. 75 procent af Interxions ansatte i hovedkvarteret er non-britiske, og arbejdskraftens fri bevægelighed betyder da noget for os, men her skal vi nok klare den.

På den lange bane tror jeg, at det kommer til at gå langsomt ned ad bakke for England efter Brexit. Det er lidt trist."

Patrick Lastennet, director, Financial Services, Interxion. Født og opvokset i Frankrig med dansk mor og fransk far, har boet fast i England siden 2004. Taler flydende dansk, fransk og engelsk.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Banedanmark

    Teknisk Arkitekt – Netværk og Firewall

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job