Dansk fiberselskab har nu over 100.000 kunder: Alligevel går resultatet helt i rødt

Fibia har nu over 100.000 danske fiberkunder, men alligevel taber selskabet næsten 109 millioner kroner i det netop offentliggjorte årsregnskab.

Artikel top billede

Foto: Anders Engelbøl.

NRGis og SEAS-NVEs fælles fibernetselskab, Fibia, fik i 2016 udrullet fiber til 23.000 nye kunder, så den samlede kundebase nu er på over 100.000 kunder.

Alligevel har Fibia fortsat røde tal på bundlinjen, fremgår det af selskabets netop offentliggjorte årsregnskab for 2016.

Fibia fik et minus på 108,6 millioner kroner i 2016.

Trods underskuddet er der tale om en forbedring i forhold til 2014/15 (16 måneder), hvor det blev til et underskud på 167,4 millioner kroner.

Læs også: Fiberbredbånd boomer: For få år siden ringede alle alarmklokker - nu skovler danske fiberselskaber kunder ind

Samtidig hæfter Fibia sig ved, at det går den rigtige vej med driftsresultatet:

"Fibias resultat fra primær drift (EBITDA) udviser et overskud på 87 millioner kroner, hvilket er i overenstemmelse med forventningerne," skriver Fibia i årsregnskabet.

"I forhold til kalenderåret 2015 er overskuddet fra primær drift øget med 67 procent, hvilket primært kan henføres til et øget aktivitetsniveau og reduktion af de samlede kapacitetsomkostninger."

"Årets resultat for 2016 udviser et underskud på 109 millioner kroner og er på niveau med ledelsens forventninger," lyder det videre.

Satser på et bedre 2017

Regnskabet vidner dog også om, at Fibia skal forbedre sig i de kommende år.

Det er kun Fibias andet regnskabsår, og selskabet skriver, at der har været fokus på yderligere udrulning af fiber i ejernes forsyningsområder.

"Udviklingen i kundetilgangen var på niveau med ledelsens forventninger," lyder det om de nu over 100.000 kunder i Fibia.

Administrerende direktør i Fibia, Casper Holst-Christensen, skriver i en pressemeddelelse, at resultatet for 2016 er tilfredsstillende og på niveau med forventningerne.

Læs også: Regnestykket er gjort op: Det koster det at sikre lynhurtigt fiberbredbånd til os alle

Casper Holst-Christensen forventer dog et væsentlig bedre bruttoresultat og EBITDA for 2017.

"Vi ser fortsat et stort vækstpotentiale, og Fibias forretningsmodel er meget skalerbar. Herudover vil vi fortsat have fokus på vores omkostningseffektivitet," udtaler han.

Fibia har nu 260 medarbejder, stort set det samme antal som i 2015-regnskabet.

Læs et interview med Casper Holst-Christensen tirsdag på Computerworld.

Fremgang hos danske fiberselskaber

En række danske fiberselskaber har i de seneste måneder kunne melde om fremgang i ikke mindst antallet af kunder.

Den seneste opgørelse fra Energistyrelsen over antallet af fiberbredbånds-abonnementer i Danmark viser da også, at vi i første halvår 2016 nåede op på over 484.000 abonnementer.

Det er en stigning på 15,4 procent i forhold til første halvår 2015.

Læs også: Fiberbredbånd boomer: For få år siden ringede alle alarmklokker - nu skovler danske fiberselskaber kunder ind

Går vi tilbage til første halvår 2007 var der ifølge Energistyrelsen kun lige knap 43.000 abonnementer til fiberbredbånd i Danmark.

Netop på grund af den massive vækst i antallet af fiberkunder begynder flere danske fiberselskaber nu at kunne se de økonomiske gevinster.

Nianets omsætning steg i 2016 til næsten 345 millioner kroner fra 297 millioner i 2015. EBITDA-resultatet steg samtidig med 44 procent i forhold til året før til nu 101 millioner kroner. Det afspejler sig også i årets resultat efter skat, der lander på et plus på 18,5 millioner kroner.

GlobalConnect-gruppen fik i 2016 en omsætning 607 millioner kroner 537 millioner året før, mens EBITDA steg til 230 millioner fra 205 millioner året før. Resultatet efter skat landede på 38 millioner kroner.

For nylig kunne SE også meddele i Computerworld, at fiberkunde nummer 100.000 nu var i hus. Læs mere om det her.

Læs også:

Fiberbredbånd boomer: For få år siden ringede alle alarmklokker - nu skovler danske fiberselskaber kunder ind

Dansk fiberkæmpe klar med rekord-regnskab: Skovler kunder og penge ind

Efter heftige milliard-investeringer: Nu er der opbrud i den danske fiberbranche

Investerer syv milliarder kroner i fiberbredbånd i Danmark: Nu rammer SE fiberkunde nummer 100.000

Nye bredbåndsløsninger buldrer frem: Trådløst 5G kan snart levere det samme som fiber

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job