Ny analyse afslører pudsig detalje: Wannacry-bagmænd taler perfekt kinesisk

Jagten på personerne bag WannaCry er i fuld gang, og flere beviser har tidligere peget på Nordkorea. Nu viser en sproglig analyse af malwaren, at bagmændene taler flydende kinesisk.

Artikel top billede

Siden ukendte hackere 12. maj begyndte at sprede den nu berygtede ransomware WannaCry på Windows-systemer i hele verden, har myndigheder og sikkerhedseksperter arbejdet på at finde ud af, hvem der står bag.

Som det ofte er tilfældet med it-kriminalitet, er det svært at finde en rygende pistol, men flere eksperter har peget på den nordkoreansk tilknyttede Lazarus-gruppe på grund af ligheder mellem WannaCry og tidligere Lazarus-angreb.

Nu er sikkerhedsfirmaet Flashpoint Intelligence gået anderledes til værks og har analyseret sproget i den besked, der beder WannaCry-ofre om at betale løsepenge for at få adgang til de krypterede data.

Og ifølge analysen taler beskedens forfatter(e) flydende kinesisk.

Læs også: WannaCry-helt angrebet af hævntørstige hackere - men det største problem var faktisk politiet

"But you have not so enough time...."

Løsesums-kravet, der har mødt WannaCry-ofre i mere end 150 lande findes på 28 forskellige sprog, og ifølge flashpoints analyse er de kinesiske og engelske versioner de eneste, der ikke stammer fra Google Translate.

Den engelske version har dog en grammatisk fejl, der gør det usandsynligt, at forfatteren er flydende på engelsk.

De kinesiske versioner til gengæld stort set fejlfrie, ligesom de også er betydeligt længere end de tilsvarende beskeder på andre sprog og indeholder lokalt forankrede vendinger, der primært bruges i specifikke områder af Kina.

Derfor konkluderer Flashpoint altså, at de kinesiske WannaCry-beskeder har været kildetekst for de andre oversættelser, og at der sandsynligvis er tale om kinesisk-talende bagmænd.

"Flashpoint vurderer med stor sandsynlighed, at forfatterne til WannaCrys løsesums-brev taler flydende kinesisk, da sproget stemmer overens med det, der bruges i det sydlige Kina, Hong Kong, Taiwan og Singapore," hedder det i Flashpoints konklusion.

Læs også: Nye beviser peger på nordkoreansk forbindelse til WannaCry-angrebet

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sektionschef til effektiv drift af kritiske it-systemer i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S