Coop dropper mulig stævning af KMD efter 'god og konstruktiv dialog'

Et halvt år efter Coop var ude med hård kritik af KMD, er kritikken forstummet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Det er kun få måneder siden, at supermarkedskæmpen Coop i kontante vendinger kritiserede KMD, der blandt andet står for lønudbetalinger til Coop, som har omkring 40.000 medarbejdere.

Men nu er kritikken forstummet, og Coop overvejer ikke længere at stævne KMD, som det ellers forlød dengang, skriver Fødevarewatch.

Ifølge Coop har KMD nemlig lagt sig i selen for at løse problemerne.

"Lønadministrationen kører mere gnidningsfrit, efter de [KMD, red] overtog det. De har sat flere folk på at få det løst. Det er helt på deres regning. Vi betaler ikke ekstra," siger kommunikationschef i Coop, Jens Juul Nielsen, til Fødevarewatch.

Han siger, at parterne har haft 'en god og konstruktiv dialog.'

'Alle vores it-problemer skyldes KMD'

I februar var tonen eller anderledes.

Dengang sagde koncernchef Peter Høgsted til Finans, at Coop oplevede ‘dårlige leverancer, manglende efterlevelse af aftaler, uprofessionalisme og stærkt kritisable samarbejdsforhold.'

Han sagde desuden, at alle Coops it-problemer skyldtes KMD.

Det kan du læse mere om her: Coop i hård kritik af KMD: Er skyld i alle it-problemerne og vil ikke erkende fejl.

Dengang sagde KMD-topchef Eva Berneke, at hun var overrasket over Coops kritik, og at hun ikke kunne genkende billedet.

Læs også:

KMD står i et slemt dilemma: Nu er der fri bane for de vrede kunder

Erstatningskrav for 1,6 milliarder kroner er ikke KMD-direktør Eva Bernekes største problem for tiden: "KMD har begivet sig ind på en rute, der er meget farlig"


Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til Drupal

Københavnsområdet

Onlimited ApS

Erfaren iOS og C# Udvikler

Midtjylland

Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

IT-teknisk profil

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job