Overraskende udvikling: Petya-bagmænd kan alligevel dekryptere ofrenes filer - det koster 1,6 millioner kroner

Hackerne bag Petya-angrebet tilbyder nu, at ofre kan købe den private krypteringsnøgle og redde nogle af de tabte filer. Men prisen er høj.

Artikel top billede

Hackerne bag det verdensomspændende cyberangreb Petya er kommet med deres første offentlige udmelding, og nu kan ofrene tilsyneladende købe sig til at få dekrypteret nogle af de tabte filer.

På det anonyme internet-forum DeepPaste (kun tilgængelig med Tor-browser) kræver bagmændene 100 bitcoin svarende til omkring 250.000 amerikanske dollar for den private krypteringsnøgle til Petya.

Beskeden er desuden underskrevet med den private nøgle, hvilket er en god indikator på, at det rent faktisk er Petya-bagmændene, der har skrevet indlægget.

For at få yderligere dokumentation har online-mediet Motherboard sendt hackerne en Petya-krypteret fil og bedt dem demonstrere, at nøglen rent faktisk virker.

To timer senere kom filen dekrypteret tilbage, og den er således god nok. Petya kan dekrypteres.

Ransomware eller ikke ransomware?

Hackernes tilbud står i direkte modsætning til internationale sikkerhedseksperters vurdering af, at Petya slet ikke er ransomware.

Sikkerhedsfirmaer som Kaspersky og Comae konkluderede i sidste uge, at Petya-bagmændene ikke havde mulighed for at dekryptere filerne, og at formålet med det globale cyberangreb dermed udelukkende var at skabe kaos og ødelæggelse – camoufleret som almindelig kriminalitet.

Den oprindelige betalingsmekanisme til Petya var nærmest ikke-fungerende. Ofrene skulle selv dokumentere via email, at de havde betalt, og da email-udbyderen lagde adressen død, kunne hackerne i praksis ikke vide, hvis filer de skulle dekryptere.

En amatør-agtig opsætning, der styrkede argumentet om, at ransomware-delen af angrebet udelukkende skulle dække over en statsstøttet aktør.

Den private nøgle, hackerne nu tilbyder, vil angiveligt kunne dekryptere alle ofres filer, da den ikke er knyttet til den enkelte bruger.

Læs også: FAQ: Her er hvad du skal vide om det kæmpestore Petya-angreb lige nu

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S