Overraskende udvikling: Petya-bagmænd kan alligevel dekryptere ofrenes filer - det koster 1,6 millioner kroner

Hackerne bag Petya-angrebet tilbyder nu, at ofre kan købe den private krypteringsnøgle og redde nogle af de tabte filer. Men prisen er høj.

Artikel top billede

Hackerne bag det verdensomspændende cyberangreb Petya er kommet med deres første offentlige udmelding, og nu kan ofrene tilsyneladende købe sig til at få dekrypteret nogle af de tabte filer.

På det anonyme internet-forum DeepPaste (kun tilgængelig med Tor-browser) kræver bagmændene 100 bitcoin svarende til omkring 250.000 amerikanske dollar for den private krypteringsnøgle til Petya.

Beskeden er desuden underskrevet med den private nøgle, hvilket er en god indikator på, at det rent faktisk er Petya-bagmændene, der har skrevet indlægget.

For at få yderligere dokumentation har online-mediet Motherboard sendt hackerne en Petya-krypteret fil og bedt dem demonstrere, at nøglen rent faktisk virker.

To timer senere kom filen dekrypteret tilbage, og den er således god nok. Petya kan dekrypteres.

Ransomware eller ikke ransomware?

Hackernes tilbud står i direkte modsætning til internationale sikkerhedseksperters vurdering af, at Petya slet ikke er ransomware.

Sikkerhedsfirmaer som Kaspersky og Comae konkluderede i sidste uge, at Petya-bagmændene ikke havde mulighed for at dekryptere filerne, og at formålet med det globale cyberangreb dermed udelukkende var at skabe kaos og ødelæggelse – camoufleret som almindelig kriminalitet.

Den oprindelige betalingsmekanisme til Petya var nærmest ikke-fungerende. Ofrene skulle selv dokumentere via email, at de havde betalt, og da email-udbyderen lagde adressen død, kunne hackerne i praksis ikke vide, hvis filer de skulle dekryptere.

En amatør-agtig opsætning, der styrkede argumentet om, at ransomware-delen af angrebet udelukkende skulle dække over en statsstøttet aktør.

Den private nøgle, hackerne nu tilbyder, vil angiveligt kunne dekryptere alle ofres filer, da den ikke er knyttet til den enkelte bruger.

Læs også: FAQ: Her er hvad du skal vide om det kæmpestore Petya-angreb lige nu

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura