Overraskende udvikling: Petya-bagmænd kan alligevel dekryptere ofrenes filer - det koster 1,6 millioner kroner

Hackerne bag Petya-angrebet tilbyder nu, at ofre kan købe den private krypteringsnøgle og redde nogle af de tabte filer. Men prisen er høj.

Artikel top billede

Hackerne bag det verdensomspændende cyberangreb Petya er kommet med deres første offentlige udmelding, og nu kan ofrene tilsyneladende købe sig til at få dekrypteret nogle af de tabte filer.

På det anonyme internet-forum DeepPaste (kun tilgængelig med Tor-browser) kræver bagmændene 100 bitcoin svarende til omkring 250.000 amerikanske dollar for den private krypteringsnøgle til Petya.

Beskeden er desuden underskrevet med den private nøgle, hvilket er en god indikator på, at det rent faktisk er Petya-bagmændene, der har skrevet indlægget.

For at få yderligere dokumentation har online-mediet Motherboard sendt hackerne en Petya-krypteret fil og bedt dem demonstrere, at nøglen rent faktisk virker.

To timer senere kom filen dekrypteret tilbage, og den er således god nok. Petya kan dekrypteres.

Ransomware eller ikke ransomware?

Hackernes tilbud står i direkte modsætning til internationale sikkerhedseksperters vurdering af, at Petya slet ikke er ransomware.

Sikkerhedsfirmaer som Kaspersky og Comae konkluderede i sidste uge, at Petya-bagmændene ikke havde mulighed for at dekryptere filerne, og at formålet med det globale cyberangreb dermed udelukkende var at skabe kaos og ødelæggelse – camoufleret som almindelig kriminalitet.

Den oprindelige betalingsmekanisme til Petya var nærmest ikke-fungerende. Ofrene skulle selv dokumentere via email, at de havde betalt, og da email-udbyderen lagde adressen død, kunne hackerne i praksis ikke vide, hvis filer de skulle dekryptere.

En amatør-agtig opsætning, der styrkede argumentet om, at ransomware-delen af angrebet udelukkende skulle dække over en statsstøttet aktør.

Den private nøgle, hackerne nu tilbyder, vil angiveligt kunne dekryptere alle ofres filer, da den ikke er knyttet til den enkelte bruger.

Læs også: FAQ: Her er hvad du skal vide om det kæmpestore Petya-angreb lige nu

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S