Overraskende udvikling: Petya-bagmænd kan alligevel dekryptere ofrenes filer - det koster 1,6 millioner kroner

Hackerne bag Petya-angrebet tilbyder nu, at ofre kan købe den private krypteringsnøgle og redde nogle af de tabte filer. Men prisen er høj.

Artikel top billede

Hackerne bag det verdensomspændende cyberangreb Petya er kommet med deres første offentlige udmelding, og nu kan ofrene tilsyneladende købe sig til at få dekrypteret nogle af de tabte filer.

På det anonyme internet-forum DeepPaste (kun tilgængelig med Tor-browser) kræver bagmændene 100 bitcoin svarende til omkring 250.000 amerikanske dollar for den private krypteringsnøgle til Petya.

Beskeden er desuden underskrevet med den private nøgle, hvilket er en god indikator på, at det rent faktisk er Petya-bagmændene, der har skrevet indlægget.

For at få yderligere dokumentation har online-mediet Motherboard sendt hackerne en Petya-krypteret fil og bedt dem demonstrere, at nøglen rent faktisk virker.

To timer senere kom filen dekrypteret tilbage, og den er således god nok. Petya kan dekrypteres.

Ransomware eller ikke ransomware?

Hackernes tilbud står i direkte modsætning til internationale sikkerhedseksperters vurdering af, at Petya slet ikke er ransomware.

Sikkerhedsfirmaer som Kaspersky og Comae konkluderede i sidste uge, at Petya-bagmændene ikke havde mulighed for at dekryptere filerne, og at formålet med det globale cyberangreb dermed udelukkende var at skabe kaos og ødelæggelse – camoufleret som almindelig kriminalitet.

Den oprindelige betalingsmekanisme til Petya var nærmest ikke-fungerende. Ofrene skulle selv dokumentere via email, at de havde betalt, og da email-udbyderen lagde adressen død, kunne hackerne i praksis ikke vide, hvis filer de skulle dekryptere.

En amatør-agtig opsætning, der styrkede argumentet om, at ransomware-delen af angrebet udelukkende skulle dække over en statsstøttet aktør.

Den private nøgle, hackerne nu tilbyder, vil angiveligt kunne dekryptere alle ofres filer, da den ikke er knyttet til den enkelte bruger.

Læs også: FAQ: Her er hvad du skal vide om det kæmpestore Petya-angreb lige nu

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    ABENA

    IT Administrator

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger 2 ledere til Lokal IT Servicecenter Haderslev og Varde

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos