EU-lande vil slå hårdt ned: Det skal være slut med tech-virksomheder, der ikke betaler skat

Frankrig og Tyskland vil lukke de skattehuller, der bliver brugt af amerikanske tech-virksomheder. Det skal ske ved at harmonisere EU-landenes selskabsskat.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Der skal sættes en stopper for amerikanske tech-giganter, der udnytter skattehuller til at betale et minimum i skat. 

Derfor arbejder Frankrig og Tyskland ifølge det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg på en fælles løsning, der skal sætte propper i de skattehuller, der bliver udnyttet af virksomheder som Apple, Amazon, Google og Facebook.

Eksempelvis har EU’s konkurrencekommissær Margrethe Vestager tidligere beskyldt Apple for kun at betale 0,005 procent i skat i Irland.

Læs også: Apple endte med gigantisk skatteregning: Derfor gik Tim Cooks møde med Margrethe Vestager helt galt

Klar med udspil til september

Men til september skal der afholdes et såkaldt 'digitalt EU-topmøde' i den estiske hovedstad Tallinn, og her er Frankrig ifølge Bloomberg klar med et forslag om nye simplere skatteregler, der skal gøre det lettere at sikre at tech-virksomheder betaler skat i Europa.

“Europa skal være bedre til at forsvare sine økonomiske interesser på samme måde, som Kina og USA gør det,” siger den franske finansminister Bruno Le Maire til Bloomberg.

Udspillet indbærer, at Frankrig og Tyskland skal harmonisere deres regler for selskabsskat, og ifølge Bruno Le Maire er det ambitionen, at alle landene i den såkaldte Euro-zone skal have ensartede selskabsskatteregler.

Ud af EU’s 28 medlemslande er de 19 en del af EU’s valutafællesskab, der også omtales som Euro-zonen. Danmark er som bekendt ikke en del af Euro-zonen.

Læs også: 
Apple, Google og Microsoft i skattely: Vi står i et moralsk dilemma

Gigantisk skattesmæk til Apple for irsk skatteaftale - skal betale 97 milliarder kroner

Annonce

Jyske Bank

IT Category Manager

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Vivant ApS

IT-supporter til Servicedesk

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job