EU-lande vil slå hårdt ned: Det skal være slut med tech-virksomheder, der ikke betaler skat

Frankrig og Tyskland vil lukke de skattehuller, der bliver brugt af amerikanske tech-virksomheder. Det skal ske ved at harmonisere EU-landenes selskabsskat.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Der skal sættes en stopper for amerikanske tech-giganter, der udnytter skattehuller til at betale et minimum i skat. 

Derfor arbejder Frankrig og Tyskland ifølge det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg på en fælles løsning, der skal sætte propper i de skattehuller, der bliver udnyttet af virksomheder som Apple, Amazon, Google og Facebook.

Eksempelvis har EU’s konkurrencekommissær Margrethe Vestager tidligere beskyldt Apple for kun at betale 0,005 procent i skat i Irland.

Læs også: Apple endte med gigantisk skatteregning: Derfor gik Tim Cooks møde med Margrethe Vestager helt galt

Klar med udspil til september

Men til september skal der afholdes et såkaldt 'digitalt EU-topmøde' i den estiske hovedstad Tallinn, og her er Frankrig ifølge Bloomberg klar med et forslag om nye simplere skatteregler, der skal gøre det lettere at sikre at tech-virksomheder betaler skat i Europa.

“Europa skal være bedre til at forsvare sine økonomiske interesser på samme måde, som Kina og USA gør det,” siger den franske finansminister Bruno Le Maire til Bloomberg.

Udspillet indbærer, at Frankrig og Tyskland skal harmonisere deres regler for selskabsskat, og ifølge Bruno Le Maire er det ambitionen, at alle landene i den såkaldte Euro-zone skal have ensartede selskabsskatteregler.

Ud af EU’s 28 medlemslande er de 19 en del af EU’s valutafællesskab, der også omtales som Euro-zonen. Danmark er som bekendt ikke en del af Euro-zonen.

Læs også: 
Apple, Google og Microsoft i skattely: Vi står i et moralsk dilemma

Gigantisk skattesmæk til Apple for irsk skatteaftale - skal betale 97 milliarder kroner

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    LINK Mobility

    Support Specialist

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Erfaren softwareudvikler i Center for CNE-Operationer

    Københavnsområdet

    Indenrigs- og Sundhedsministeriet

    IT/AI-projektleder til Indenrigs- og Sundhedsministeriets departement

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos