EU-lande vil slå hårdt ned: Det skal være slut med tech-virksomheder, der ikke betaler skat

Frankrig og Tyskland vil lukke de skattehuller, der bliver brugt af amerikanske tech-virksomheder. Det skal ske ved at harmonisere EU-landenes selskabsskat.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Der skal sættes en stopper for amerikanske tech-giganter, der udnytter skattehuller til at betale et minimum i skat. 

Derfor arbejder Frankrig og Tyskland ifølge det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg på en fælles løsning, der skal sætte propper i de skattehuller, der bliver udnyttet af virksomheder som Apple, Amazon, Google og Facebook.

Eksempelvis har EU’s konkurrencekommissær Margrethe Vestager tidligere beskyldt Apple for kun at betale 0,005 procent i skat i Irland.

Læs også: Apple endte med gigantisk skatteregning: Derfor gik Tim Cooks møde med Margrethe Vestager helt galt

Klar med udspil til september

Men til september skal der afholdes et såkaldt 'digitalt EU-topmøde' i den estiske hovedstad Tallinn, og her er Frankrig ifølge Bloomberg klar med et forslag om nye simplere skatteregler, der skal gøre det lettere at sikre at tech-virksomheder betaler skat i Europa.

“Europa skal være bedre til at forsvare sine økonomiske interesser på samme måde, som Kina og USA gør det,” siger den franske finansminister Bruno Le Maire til Bloomberg.

Udspillet indbærer, at Frankrig og Tyskland skal harmonisere deres regler for selskabsskat, og ifølge Bruno Le Maire er det ambitionen, at alle landene i den såkaldte Euro-zone skal have ensartede selskabsskatteregler.

Ud af EU’s 28 medlemslande er de 19 en del af EU’s valutafællesskab, der også omtales som Euro-zonen. Danmark er som bekendt ikke en del af Euro-zonen.

Læs også: 
Apple, Google og Microsoft i skattely: Vi står i et moralsk dilemma

Gigantisk skattesmæk til Apple for irsk skatteaftale - skal betale 97 milliarder kroner

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect