EU-lande vil slå hårdt ned: Det skal være slut med tech-virksomheder, der ikke betaler skat

Frankrig og Tyskland vil lukke de skattehuller, der bliver brugt af amerikanske tech-virksomheder. Det skal ske ved at harmonisere EU-landenes selskabsskat.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Der skal sættes en stopper for amerikanske tech-giganter, der udnytter skattehuller til at betale et minimum i skat. 

Derfor arbejder Frankrig og Tyskland ifølge det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg på en fælles løsning, der skal sætte propper i de skattehuller, der bliver udnyttet af virksomheder som Apple, Amazon, Google og Facebook.

Eksempelvis har EU’s konkurrencekommissær Margrethe Vestager tidligere beskyldt Apple for kun at betale 0,005 procent i skat i Irland.

Læs også: Apple endte med gigantisk skatteregning: Derfor gik Tim Cooks møde med Margrethe Vestager helt galt

Klar med udspil til september

Men til september skal der afholdes et såkaldt 'digitalt EU-topmøde' i den estiske hovedstad Tallinn, og her er Frankrig ifølge Bloomberg klar med et forslag om nye simplere skatteregler, der skal gøre det lettere at sikre at tech-virksomheder betaler skat i Europa.

“Europa skal være bedre til at forsvare sine økonomiske interesser på samme måde, som Kina og USA gør det,” siger den franske finansminister Bruno Le Maire til Bloomberg.

Udspillet indbærer, at Frankrig og Tyskland skal harmonisere deres regler for selskabsskat, og ifølge Bruno Le Maire er det ambitionen, at alle landene i den såkaldte Euro-zone skal have ensartede selskabsskatteregler.

Ud af EU’s 28 medlemslande er de 19 en del af EU’s valutafællesskab, der også omtales som Euro-zonen. Danmark er som bekendt ikke en del af Euro-zonen.

Læs også: 
Apple, Google og Microsoft i skattely: Vi står i et moralsk dilemma

Gigantisk skattesmæk til Apple for irsk skatteaftale - skal betale 97 milliarder kroner

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Overvågning, sikkerhed og compliance til Forsvarets nye Digital Backbone

Midtjylland

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Københavnsområdet

Zealand Business College

Faglig teamleder til IT Drift & Support

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job