Den danske mobilproducent Lumigon konkurs

Den danske mobilproducent Lumigon har indgivet konkursbegæring.

Artikel top billede

Den danske mobilproducent Lumigon går konkurs.

Ifølge ITWatch har selskabet netop indgivet konkursbegæring. De 28 medarbejdere orienteres netop nu om konkursen.

“Vi egenbegærer konkursen, så vi har ingen forsmåede investorer. Men de penge det kræver for at køre selskabet videre, er så store, at vi ikke selv kan komme med dem," siger storinvestor Michael Moesgaard til mediet.

Her kalder han konkursen for ‘en trist sag.’

Lumigon har allerede officielt skiftet navn til ‘Selskabet af 30. august 2017 A/S,’ hvilket er en typisk afviklings-indikator.

Den danske smartphone-virksomhed tabte i fjor 25 millioner kroner. Det store underskud var blot det seneste i en lang række, i det selskabet året før landede et underskud på 39 millioner kroner, året før igen 22 millioner kroner og året før igen 28 millioner kroner.

Lumigon har således alene i de seneste fem år haft et tab på mindst 125 millioner kroner.

Selskabet blev stiftet af Lars Gravesen i 2009. Han er stadig medejer og direktør. Selskabet har i de seneste år haft Michael Moesgaard og Juha Christensen i bestyrelsen.

Svært marked

Da selskabet blev grundlagt, var Android-markedet stadig i sin spæde vorden, og målet var at udvikle en veldesignet smartphone baseret på Android. På det tidspunkt bestod de fleste Android-telefoner af plast.

Den danske virksomhed forsøgte sig med smartphones i ædelmetaller og med diamanter, og den seneste smartphone havde sågar et kamera med nattesyns-muligheder.

Lumigon er ikke det eneste selskab, der har forsøgt sig med en dansk-udviklet smartphone. Også danske ID2ME forsøgte sig med en smartphone, ID1, men måtte lukke efter et år. Problemet var manglende investorer.

Det kan du læse mere om her: ID2ME-konkurs: Her er fire grunde til at det danske mobileventyr floppede

Læs mere om Lumigon:

Dansk spøgelses-smartphone har kostet 17 mio. kr. at udvikle

Nyt stort milliontab til den danske mobilproducent Lumigon - men nu lysner det

Nu kommer danske Lumigons T2-smartphone (måske)

Test: Sådan fungerer Lumigons danske smartphone

Omsider: Her er Lumigons danske luksus-telefon

Efter store forsinkelser: Dansk smartphone endelig på vej

Dansk firma på vej med anderledes Android-smartphone - hvis....

Derfor gik dansk mobilproducent konkurs blot et år efter lanceringen: Kritisk aftale med investor slog fejl

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS