Danske iværksættere har udviklet et virtuelt laboratorium - nu har de fået 65 millioner

Mads Tvillinggaard Bonde og Michael Bodekær Jensen har udviklet et virtuelt laboratorium, der bruges på universiteter over hele verden. Nu har de fået en kapitaltilførelse på 10 millioner dollar fra et stort internationalt ventureselskab.

Artikel top billede

65 millioner kroner.

Så mange penge vil der i den kommende tid rulle ind på kontoen hos det danske startup Labster, der netop har fået sin første store kapitaltilførelse. En såkaldt series a-investering. 

Labster er stiftet af danske Mads Tvillinggaard Bonde og Michael Bodekær Jensen, der sammen har udviklet et virtual reality-baseret læringsværktøj, der bruges af studerende på gymnasier og højere læreanstalter.

Den britiske kapitalfond Balderton Capital, er hovedinvestor i kapitalrunden, men den nordiske venturefond Northzone samt iværksætteren David Helgason, medstifter af den danske iværksætter-succes Unity Technologies, har også deltaget i kapitalrunden.

“De seneste år har vi brugt rigtig mange penge på forskning og udvikling, men nu er vi på det stadie, hvor vi skal have værktøjet ud til folk. Pengene skal derfor i høj grad investeres i salg og marketing,” siger Mads Tvillinggaard Bonde, stifter af Labster, til Computerworld.

Tjener penge på licenser

Labsters værktøj giver studerende adgang til et virtuelt laboratorium, hvor de kan forske og udføre forsøg i omgivelser, der er realistiske.

Værktøjet sælges direkte til uddannelsesinstitutioner i hele verden, der betaler en årlig licens for at anvende Labster.

Labster oplyser ikke sin omsætning, men ifølge Mads Tvillinggaard Bonde bliver Labster i dag anvendt af uddannelsesinstitutioner i store dele af verden. Her i blandt også de fleste danske universiteter.

“Derudover samarbejder vi allerede i dag med nogle af de bedste universiteter i hele verden. Her i blandt MIT, “ siger han.

Læs også: Samsung og Aalborg Universitet indgår stort samarbejde: "Vores studerende gik jo alligevel hele tiden over gaden og spurgte, om de ikke nok måtte låne nogle VR-briller"

Har studeret på Harvard

Mads Tvillinggaard Bonde har selv en baggrund i forskningsverden, hvor han har en PhD i bioteknologi, og han har læst på både Danmark Tekniske Universitet (DTU) samt Harvard Medical School i USA. 

“Vores mål er at gøre undervisningen bedre og de studerende mere motiverede,” siger han. 

Han forklarer, at det især var opholdet på Harvard Medical School, der synliggjorde behovet for bedre digitale læringsværktøjer. 

“Da jeg kom til USA og så, at de selv på Harvard havde samme udfordringer, som vi har herhjemme var det ret åbenlyst for mig, at det var et område, hvor der var ‘room for improvement,” siger han. 

Havde adskillige tilbud

En antagelse der tilsyneladende også deles i venture-kapital-miljøet, hvor der ifølge Mads Tvillinggaard Bonde var stor interesse for at få lov at investere i Labster. 

“Interessen var ganske enkelt kæmpe stor, og vi kunne vælge mellem fem tilbud fra anerkendte investorer. Valget faldt på de investorer, som vi tror på, at vi bedst kan arbejde sammen med og som har de bedste forudsætninger for at hjælpe os videre til det næste stadie,” siger han. 

Den ene af investorerne, David Helgason, har fungeret som en rådgiver for Labster gennem knap to år. 

“David Helgason har en enorm erfaring fra Unity, hvor han har været med til at bygge en kæmpe virksomhed med over 1.000 ansatte, og det er naturligvis noget, som vi kan lære af. Samtidig anvender vi også selv Unity, og det gjorde vi også før, at vi lærte ham at kende,” siger Mads Tvillinggaard Bonde. 

Labster har hovedkvarter i København, og virksomheden har i dag 70 ansatte.

Læs også:
Trods masser af ny teknologi bliver danske studerende undervist efter principper, der er flere tusinde år gamle

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S