Google vil nu betale dig for at finde sikkerhedsfejl i populære Android-apps

Med et nyt tiltag vil Google forsøge at rydde op i mængden af sårbarheder i trejdepart-apps i sin app-butik

Artikel top billede

Google introducerer et nyt tiltag for at rydde op i mængden af sårbarheder i tredjepart-apps i sin Google Play-butik.

Tiltaget hedder /Google Play Security Reward Program,/ hvor Google vil betale sikkerhedseksperter eller etiske hackere for at finde sikkerhedssårbarheder i populære Android-apps.

Det skriver Google i et blogindlæg. 

Det skal ske via den allerede populære HackerOne-platform, hvor udviklere som eksempelvis

Udviklere af apps inviteres til at tilmelde sig programmet med sine apps, “for at øge sikkerheden på de mest populære apps,” men kun hvis selvsamme udviklere er villige til hurtigt at reagere og rette fundne fejl.

Allerede nu har udviklere som Dropbox, Duolingo, Snapchat, Tinder og Line meldt sig til programmet, men flere er på vej, fortæller Google.

Når hackere/sikkerhedseksperter finder sårbarheder og melder det ind til udviklerne bag appen, vil en rettelse blive udarbejdet inden 90 dage. Derefter melder hackeren en anmodning om en belønning, og hvis det lever op til Googles kriterier, bliver man belønnet 1.000 dollars eller 6.300 kroner.

Det løser dog ikke de største sikkerhedsproblemer, Google har med sin app-butik. Så sent som i sidste uge måtte Google igen slette en række relativt ukendte apps, der omdannede smartphones til et bot-net.

Læs også: Det rumler på cloud-markedet: Pludselig er Google i gang med at udfordre Amazon og Microsoft

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Full Stack Udvikler til Koncern IT i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Semler IT

    IT Service Manager til Semler IT

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S