Google vil nu betale dig for at finde sikkerhedsfejl i populære Android-apps

Med et nyt tiltag vil Google forsøge at rydde op i mængden af sårbarheder i trejdepart-apps i sin app-butik

Artikel top billede

Google introducerer et nyt tiltag for at rydde op i mængden af sårbarheder i tredjepart-apps i sin Google Play-butik.

Tiltaget hedder /Google Play Security Reward Program,/ hvor Google vil betale sikkerhedseksperter eller etiske hackere for at finde sikkerhedssårbarheder i populære Android-apps.

Det skriver Google i et blogindlæg. 

Det skal ske via den allerede populære HackerOne-platform, hvor udviklere som eksempelvis

Udviklere af apps inviteres til at tilmelde sig programmet med sine apps, “for at øge sikkerheden på de mest populære apps,” men kun hvis selvsamme udviklere er villige til hurtigt at reagere og rette fundne fejl.

Allerede nu har udviklere som Dropbox, Duolingo, Snapchat, Tinder og Line meldt sig til programmet, men flere er på vej, fortæller Google.

Når hackere/sikkerhedseksperter finder sårbarheder og melder det ind til udviklerne bag appen, vil en rettelse blive udarbejdet inden 90 dage. Derefter melder hackeren en anmodning om en belønning, og hvis det lever op til Googles kriterier, bliver man belønnet 1.000 dollars eller 6.300 kroner.

Det løser dog ikke de største sikkerhedsproblemer, Google har med sin app-butik. Så sent som i sidste uge måtte Google igen slette en række relativt ukendte apps, der omdannede smartphones til et bot-net.

Læs også: Det rumler på cloud-markedet: Pludselig er Google i gang med at udfordre Amazon og Microsoft

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Test Manager til Drift- og Støttesektionen ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Forretningsudvikler til Modeldata

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Data engineer til PET

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse