Google vil nu betale dig for at finde sikkerhedsfejl i populære Android-apps

Med et nyt tiltag vil Google forsøge at rydde op i mængden af sårbarheder i trejdepart-apps i sin app-butik

Artikel top billede

Google introducerer et nyt tiltag for at rydde op i mængden af sårbarheder i tredjepart-apps i sin Google Play-butik.

Tiltaget hedder /Google Play Security Reward Program,/ hvor Google vil betale sikkerhedseksperter eller etiske hackere for at finde sikkerhedssårbarheder i populære Android-apps.

Det skriver Google i et blogindlæg

Det skal ske via den allerede populære HackerOne-platform, hvor udviklere som eksempelvis

Udviklere af apps inviteres til at tilmelde sig programmet med sine apps, “for at øge sikkerheden på de mest populære apps,” men kun hvis selvsamme udviklere er villige til hurtigt at reagere og rette fundne fejl.

Allerede nu har udviklere som Dropbox, Duolingo, Snapchat, Tinder og Line meldt sig til programmet, men flere er på vej, fortæller Google.

Når hackere/sikkerhedseksperter finder sårbarheder og melder det ind til udviklerne bag appen, vil en rettelse blive udarbejdet inden 90 dage. Derefter melder hackeren en anmodning om en belønning, og hvis det lever op til Googles kriterier, bliver man belønnet 1.000 dollars eller 6.300 kroner.

Det løser dog ikke de største sikkerhedsproblemer, Google har med sin app-butik. Så sent som i sidste uge måtte Google igen slette en række relativt ukendte apps, der omdannede smartphones til et bot-net.

Læs også: Det rumler på cloud-markedet: Pludselig er Google i gang med at udfordre Amazon og Microsoft

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Senior Mainframe Developer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect