I dag kommer lovforslaget: Nu skal offentlige myndigheder have bøder for persondatasjusk

Regeringen har besluttet, at offentlige myndigheder skal kunne straffes med bøde, hvis de ikke har datasikkerheden i orden. Justitsministeriet fremlægger forslag til en ny databeskyttelseslov i dag.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Efter hårdt pres fra erhvervslivet, politikere og organisationer har regeringen besluttet, at det skal udløse en bødestraf, hvis offentlige myndigheder ikke passer ordentligt på borgernes persondata.

Justitsminister Søren Pape Poulsen (K) forventes i dag onsdag at fremlægge regeringens forslag til en ny databeskyttelseslov, og der er lagt op til bøder i millionklassen.

Myndigheder skal angiveligt kunne sanktioneres med beløb på op til 16 millioner kroner, og hvis det holder stik, bliver det et kærkomment redskab hos Datatilsynet.

Offentlige myndigheder får konsekvent kritik for ikke at efterleve persondataloven, og blandt andet kunne Computerworld for nylig fortælle, at Rigspolitiet både sender persondata til USA uden tilladelse og undlader at tjekke sikkerheden hos sine underleverandører.

”Hvis myndighederne ikke vil følge vores anvisninger, så kan vi ikke gøre noget ved det,” sagde Jesper Vang, der er kontorchef i Datatilsynet, til Computerworld i den forbindelse med henvisning til, at det i dag er fuldstændig konsekvensfrit for myndigheder at bryde persondataloven.

Det kan du læse mere om her: Datatilsynet frygter ny CSC-sag: ”Der er ikke nogen, der har ført tilsyn med noget som helst”

Eksperter har efterspurgt bøder længe

Både juridiske eksperter og organisationer som Dansk Erhverv har længe efterspurgt, at det offentlige skal kunne straffes på lige fod med private virksomheder, når den nye europæiske persondataforordning, GDPR, træder i kraft.

GDPR betyder, at virksomheder kan få bøder på op til 20 millioner euro eller fire procent af den globale omsætning.

Forordningen lægger i udgangspunktet op til, at de store bøder for persondatasjusk også omfatter offentlige myndigheder, men i Danmark er det et af de punkter, der bliver fortolket lokalt, når forordningen skal implementeres til dansk lov.

Da Justitsministeriet tidligere på året sendte et lovforslag på området i høring, undlod ministeriet at tage stilling til bøde-spørgsmålet, men nu tyder alt altså på, at det også kan blive dyrt for myndigheder, der ikke passer på borgernes data.

Computerworld følger op på sagen, når Justitsministeriet har fremlagt regeringens lovforslag.

Læs også: Presset rigspoliti erkender elendig datasikkerhed efter hård kritik: "Vi er i gang med at rette op på det"

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S