I dag kommer lovforslaget: Nu skal offentlige myndigheder have bøder for persondatasjusk

Regeringen har besluttet, at offentlige myndigheder skal kunne straffes med bøde, hvis de ikke har datasikkerheden i orden. Justitsministeriet fremlægger forslag til en ny databeskyttelseslov i dag.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Efter hårdt pres fra erhvervslivet, politikere og organisationer har regeringen besluttet, at det skal udløse en bødestraf, hvis offentlige myndigheder ikke passer ordentligt på borgernes persondata.

Justitsminister Søren Pape Poulsen (K) forventes i dag onsdag at fremlægge regeringens forslag til en ny databeskyttelseslov, og der er lagt op til bøder i millionklassen.

Myndigheder skal angiveligt kunne sanktioneres med beløb på op til 16 millioner kroner, og hvis det holder stik, bliver det et kærkomment redskab hos Datatilsynet.

Offentlige myndigheder får konsekvent kritik for ikke at efterleve persondataloven, og blandt andet kunne Computerworld for nylig fortælle, at Rigspolitiet både sender persondata til USA uden tilladelse og undlader at tjekke sikkerheden hos sine underleverandører.

”Hvis myndighederne ikke vil følge vores anvisninger, så kan vi ikke gøre noget ved det,” sagde Jesper Vang, der er kontorchef i Datatilsynet, til Computerworld i den forbindelse med henvisning til, at det i dag er fuldstændig konsekvensfrit for myndigheder at bryde persondataloven.

Det kan du læse mere om her: Datatilsynet frygter ny CSC-sag: ”Der er ikke nogen, der har ført tilsyn med noget som helst”

Eksperter har efterspurgt bøder længe

Både juridiske eksperter og organisationer som Dansk Erhverv har længe efterspurgt, at det offentlige skal kunne straffes på lige fod med private virksomheder, når den nye europæiske persondataforordning, GDPR, træder i kraft.

GDPR betyder, at virksomheder kan få bøder på op til 20 millioner euro eller fire procent af den globale omsætning.

Forordningen lægger i udgangspunktet op til, at de store bøder for persondatasjusk også omfatter offentlige myndigheder, men i Danmark er det et af de punkter, der bliver fortolket lokalt, når forordningen skal implementeres til dansk lov.

Da Justitsministeriet tidligere på året sendte et lovforslag på området i høring, undlod ministeriet at tage stilling til bøde-spørgsmålet, men nu tyder alt altså på, at det også kan blive dyrt for myndigheder, der ikke passer på borgernes data.

Computerworld følger op på sagen, når Justitsministeriet har fremlagt regeringens lovforslag.

Læs også: Presset rigspoliti erkender elendig datasikkerhed efter hård kritik: "Vi er i gang med at rette op på det"

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S