Forbrugerrådet anmelder Apple Pay til Konkurrencestyrrelsen

Apple Pay understøtter ikke Dankort, men kun gebyrtunge betalingskort som Visa og Mastercard. Derfor er løsningen nu blevet anmeldt til Konkurrencestyrelsen

Artikel top billede

(Foto: Morten Sahl Madsen)

Apples betalingsløsning Apple Pay er nu blevet anmeldt til Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen af Forbrugerrådet Tænk.

Det skriver DR.

Forbrugerrådet Tænk mener, at Apple Pay er i strid med konkurrenceloven, fordi løsningen i øjeblikket ikke understøtter det danske Dankort, men kun Visa og Mastercard, der har gebyrer, der er op til 10 gange højere end på et Dankort.

Læs også: Her er forretningsmodellen bag Apple Pay: Bliver gratis for forbrugere og butikkerne, men dyr for bankerne

Forbrugerrådet: Regningen ender hos forbrugeren
Det er dog gratis for den enkelte forbruger at anvende Apple Pay, men butikkerne kan risikerer at blive ramt af stigende udgifter, hvis flere kunder vælger at betale med Visa eller Mastercard via Apple Pay.

“Denne betalingsløsning er hverken til fordel for os som forbrugere eller for de virksomheder, hvor vi skal ned at betale. Vi bliver tvunget til at bruge et udenlandsk betalingskort. Det er dyrere for de butikker, vi handler i, og derfor er det også i sidste ende dyrere for forbrugerne,” siger Anja Philip, formand for Forbrugerrådet, til DR.

Læs også: Coop med opråb til kunderne: Drop Apple Pay og brug Dankort i stedet

Den manglende understøttelse af Dankortet har blandt fået Coop til at opfordre sine kunder til at bruge deres almindelige Dankort i stedet for Apple Pay. 

"Man kan godt bruge Apple Pay i vores butikker, men vi vil sådan set hellere have, at kunderne bruger Dankort, fordi det er enklere og billigere, og kunderne har en lang historik med kortet”, sagde Jan Madsen, koncerndirektør hos Coop, til Børsen i sidste måned. 

Indtil videre understøttes Apple Pay kun af Nordea og Jyske Bank, og sidstnævnte oplyser til DR, at 30.000 kunder allerede har tilmeldt sig Apple Pay.

Forbrugerrådet Tænk har ifølge DR også bedt Konkurrencestyrrelsen at undersøge de begrænsninger, som Apple har lagt ned over adgangen til iPhonens NFC-chip.

Her er Apple Pay den eneste betalingsløsning, der har adgang til NFC-chippens, men konkurrerende betalingsløsnigner er tvunget til at gøre brug af betalinger via eksempelvis bluetooth eller QR-koder. 

Læs også: 
Indsigt: Fire vigtige detaljer om Apple Pays indtog i Danmark  

Test af Apple Pay i dansk butik: "Det er seriøst smart"

Annonceindlæg fra FPT Software

Flere Nordiske Virksomheder Ser mod Øst for Succesfuld Digital Transformation

Kunstig intelligens (AI) og digital transformation bliver i stigende grad centrale elementer i danske virksomheders strategier.

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Proces Manager med agil erfaring til Koncern It i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Bid Support Specialist (Maternity Cover)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S