Manden bag populær bitcoin-børs advarer: "Man skal aldrig investere i noget, man ikke forstår"

Hver dag køber og sælger danskerne bitcoins på livet løs. Selvom kursen banker op, og det kan virke som en sikker investering, så advarer stifteren af børsen folk om blindt at placere deres penge i det digitale guld.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Carlos Muza on Unsplash)

Fristelsen er stor. Man kigger på kursgrafer, der vokser vildt og for hver dag, der går, tænker man på, hvor meget man kunne have forøget værdien af ens investering, hvis den var placeret i de hypede bitcoins. 

Men man skal passe på med blindt at placere de sidste rester af børneopsparingen eller pensionspengene i den digitale kryptovaluta, mener stifter af den danske bitcoinbørs Copenhagen Bitcoin, Alexander Lundkvist. 

“Grundlæggende synes jeg, at man aldrig skal investere i noget, man ikke forstår. En ting er at man sætter sin investering i et bredt aktieindeks. Så kan det godt være, at man ikke forstår alle aktierne, men man har i det mindste spredt sin risiko.," siger han og fortsætter:

"Det at købe et aktiv som bitcoin uden at forstå teknologien bagved, ville jeg aldrig selv gøre, men det er desværre det, som folk gør.”

Læs mere om bitcoins her: Bitcoin-netværket bruger snart mere strøm end hele Danmark

Læs på lektien.

Selvom det kan være fristende at banke alle fritlagte midler i det digitale guld, hvis kurs buldrer derudaf, så skal man lige holde hestene, mener Alexander Lundkvist. 

Læs mere om Bitcoins her: Bitcoin-kursens himmelflugt minder om et albansk pyramidespil, men bagved ligger den største innovation siden internettets opfindelse

Man behøver nemlig slet ikke købe for tusindvis af kroner til at begynde med. Mønterne, der går for mere end 15.000 dollar, kan nemlig også købes i mindre bidder. Det foreslår børsstifteren, at man begynder med.   

“Det bedste råd er at prøve at købe bitcoin for et lille beløb først. Der er dumt at sætte hele opsparingen i en teknologi, du ikke helt har styr på. Begyndt med at købe for måske 250 kroner og få en fornemmelse af, hvordan det fungerer,“ siger den kun 27-årige børsstifter, der sammen med sin far kigger mod en omsætning i år på 140 millioner kroner. 

Men før du går ind på børneværelset og smadrer ungernes sparegris, så begynd med at læse op på teknologien og hele tanken bag bitcoin.

"Jeg synes, at folk skal sætte sig ned og læse om teknologien og vurdere, om de  mener, at den har potentiale. Mener man det, så skal man helt klart investere i det, men jeg synes ikke, at man skal gøre det, fordi alle andre gør det."

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S