Sikkerhedsfolk er svære at finde – og det er godt tegn

Nytårsklumme: Danmark har endelig fået øjnene op for, hvor vigtig sikkerhed er. Derfor er der rift om it-folk med viden om informationssikkerhed,

Artikel top billede

Jeg indleder 2018 med at holde jobsamtaler. Det håber jeg da i hvert fald, for vi mangler en medarbejder i DKCERT. Men det kræver jo, at der kommer nogle ansøgere.

Vi har allerede prøvet at finde en. Men vores seneste jobannonce gav kun få resultater. Ingen af ansøgningerne endte med en ansættelse.

Jobbet er ellers spændende nok: Vores nye medarbejder kommer til at indgå i et velfungerende team, der behandler sikkerhedshændelser og udvikler nye tjenester for vores brugere på forskningsnettet.

Jeg tror da heller ikke, det er jobindholdet, DKCERT's ry eller placeringen på DTU i Lyngby, der holder folk væk.

Jeg hører nemlig lignende historier fra andre, der forsøger at besætte ledige stillinger inden for informationssikkerhed. Så det er vanskeligt at finde kvalificerede medarbejdere til sikkerhed.

Positiv forklaring

Det er irriterende for os, der har ledige stillinger. Men forklaringen kan være positiv.

Årsagen kan nemlig være, at sikkerhedsarbejdet endelig har fået den opmærksomhed, det længe har fortjent.

Jeg tror, at politikere og erhvervsledere nu erkender, at vi har et efterslæb, når det gælder sikkerhed.

De indser, at efterhånden som Danmark bliver stadig mere digitaliseret, er det uomgængeligt at beskytte vores digitale ressourcer.

Danmark ligger blandt de øverst placerede lande på lister over digitaliserede nationer. Men på tilsvarende lister over sikkerhedsniveau står vi bestemt ikke til en topplacering.

Her er det glædeligt, at staten for første gange nogensinde afsætter penge til en civil strategi om cybersikkerhed.

25 millioner kroner om året i fire år skal bruges til at forbedre danskernes informationssikkerhed. Det kunne godt være mere, men er absolut bedre end ingenting.

Sikkerhedsbrud koster dyrt

I et år hvor virksomheder som Mærsk har mistet milliarder som følge af cyberangreb, er det også oplagt for erhvervslivet at øge investeringerne i sikkerhed.

Malware-infektioner, DDoS-angreb og direktørsvindel kan koste virksomhederne både penge og omdømme.

Når både det offentlige og erhvervslivet får øjnene op for, at sikkerhed er nødvendig, bliver der rift om de gode sikkerhedsfolk.

Behov for uddannelse

Hvad kan vi gøre ved det?

Når efterspørgslen øges, er det oplagt at øge udbuddet. Vi har altså brug for flere it-folk med en sikkerhedsuddannelse.

Nogle kan være nyuddannede, der tager sikkerhed som en del af deres uddannelse.

Andre er folk i job, der tager efteruddannelse for at supplere deres uddannelse med sikkerhedsemner.

Hvis man i forvejen arbejder med netværk, kan det fx være oplagt at supplere med kurser i firewalls og VPN.

Er man udvikler, kan et kursus i at tænke sikkerhed og privatlivsbeskyttelse ind i udviklingscyklus være givtigt.

Uanset hvilken it-funktion man bestrider, har den et sikkerhedsaspekt. Så der er mange muligheder for at dygtiggøre sig.

Skab opmærksomhed

Øget uddannelse vil på længere sigt give flere sikkerhedsfolk, vi kan vælge imellem. Men det løser ikke problemet her og nu.

Når jeg skal besætte en stilling, må jeg derfor sørge for at gøre det kendt i brede kredse.

Det vil sige at dele stillingsopslaget på Twitter, LinkedIn, og hvor jeg ellers færdes – og få mine kolleger til at gøre det samme. Endelig kunne jeg jo skrive en klumme i Computerworld som en slet skjult opfordring til at søge stillingen som sikkerhedskonsulent i DKCERT.

Med ønsket om et godt og sikkert nytår.

DKCERT (www.cert.dk) er et dansk Computer Security Incident Response Team, der håndterer sikkerhedshændelser på forskningsnettet. I samarbejde med tilsvarende organisationer over hele verden indsamler DKCERT information om internetsikkerhed. DKCERT er en organisation i DeiC (Danish e-Infrastructure Cooperation).

Henrik Larsen, der er chef for DKCERT og bestyrelsesmedlem i Rådet for Digital Sikkerhed, opdaterer en gang om måneden Computerworlds læsere med de seneste tendenser inden for informationssikkerhed.

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling. 

Har du en god historie eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt? 

Læs vores klumme-guidelines og send os noget tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S