Nu ruller Atea-sagen igen: Her er tre ting, vi forventer i retslokalet onsdag

ComputerViews: Onsdag formiddag blænder vi på ny op for Atea-sagen, hvor Atea-boss Morten Felding skal i vidneskranken. Her er tre ting, som vi forventer af morgendagens retsmøde.

Artikel top billede

ComputerViews: Så skal vi til det igen. Efter femogtyve fridage er de tiltalte, forsvarsadvokater og anklagerne tilbage i retslokalet i Glostrup sammen med dommer Nanna Blach

Onsdag er der dog en særlig gæst, som mange har glædet sig til at høre fra.

Tidligt på dagen entrer Ateas nuværende direktør Morten Felding nemlig retslokalet.

Han er indkaldt som vidne af både anklagemyndigheden og forsvarerne i det, der kaldes Danmarkshistoriens største bestikkelsessag. 

Her er tre ting, vi forventer af morgendagens retsmøde.

Hvad vidste Morten Felding egentlig?

Når Morten Felding sætter sig til rette i vidneskranken, og dommer Nanna Blach giver spørgsmålene fri, så påbegynder processen for at finde ud af, hvor meget Morten Felding egentlig vidste om, hvad der foregik mellem Region Sjælland og Atea. 

Felding er indkaldt af både anklagemyndigheden og forsvarerne for de tiltalte, og der er ingen tvivl om, at særligt forsvarsadvokaterne vil gå hårdt til den nuværende Atea-direktør. 

Flere har spekuleret i, hvordan det er lykkedes Morten Felding og resten af den nuværende Atea-ledelse at gå fri for tiltale, når nu Felding selv godkendte Dubai-turen i 2014. 

Derfor bliver det interessant at se det, der tegner til at blive en meget spændende afhøring, hvor vi i hvert fald forventer, at et næsten samlet hold af forsvarsadvokater vil gå hårdt til Morten Felding, der hverken er sigtet eller tiltalt i sagen.  

Forsvarerne vil søge svar på, hvad Morten Felding vidste om hele setup'et med "Konto 2840", hvorfor han godkendte Dubai-turen og hvis han var bevidst om problematikken, hvorfor han ikke stoppede det?  

Læs mere om det her: Atea-boss Morten Felding skal vidne i Atea-sagen onsdag: "Jeg er helt rolig, for jeg ved, at jeg ikke har gjort noget"

Face to face

Selve energien i retslokalet i morgen bliver spændende at mærke.

Vi forventer, at det giver et gib i maven på flere af sagens hovedpersoner, når det ser hinanden i øjenene i morgen.

Selvom sagen for de tiltalte har hængt over hovedet på dem i to år, så er det ikke, fordi de har set meget til Morten Felding.

Sidst de tiltalte hørte fra ham var formentlig på den optagelse, der blev afspillet i retten fredag d. 3 november sidste år. 

Derfor bliver det også spændende at se, om der opstår nogle former for konfrontationer imellem de tiltalte, der er rodet ind i sagen og så Morten Felding, der skal vidne i morgen. 

Det er alene Morten Feldings henvendelse til Region Sjællands it-direktør, Per Buchwaldt, tilbage i 2015, der overhovedet førte til efterforskningen, varetægtsfængslingen og nu tiltalten for bestikkelse og underslæb. 

En henvendelse der først skete efter, at Atea havde tabt et million-udbud til tre af de tiltaltes nystartede virksomhed 3A-it, som Region Sjælland var en del af. 

Læs mere om det her: Hemmelig aflytning med Atea-direktør i bestikkelsessagen: "Dubai-turen var bestilt som afskedstur til Atea-folk af Region Sjællands it-driftchef" 

Forsøger at holde sig udenfor

I morgen vil der formentlig foregå en kamp mellem forsvarsadvokaterne og Morten Felding om, hvilken rolle han har i den her sag. 

Imens forsvarsadvokaterne formentlig vil forsøge med deres spørgsmål at få Morten Felding maksimalt indblandet i sagen, så vil Felding formentlig selv løbende understrege, at han er vidne i sagen og hverken sigtet eller tiltalt. 

Her vil den nuværende Atea-direktør sandsynligvis blive ved med at henlede opmærksomheden på, at sigtelsen mod ham er droppet. 

Derfor vil Morten Felding nok med næb og klør forsøge at holde sig så langt ude af sagen som muligt ved at svare på faktuelle spørgsmål og ikke gå ind i deciderede diskussioner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Salesforce

    Sådan høster det offentlige værdi af AI-agenter

    AI-agenter skaber allerede resultater i kommunal sammenhæng, men det kræver klare mål og viden om mulighederne for at få størst gevinst af indsatsen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S