Sikkerhedsfolk finder sårbarhed i AMD-processorer: Ryzen og Epyc ramt - men passer det?

Et lille sikkerhedsfirma har fundet 13 sårbarheder i nogle af AMD’s mest udbredte processorer. Men har de selv rent mel i posen?

Artikel top billede

Det lille israelske it-sikkerhedsfirma CTS-Labs med blot seks medarbejdere hævder, at det har opdaget 13 sårbarheder i nogle af chip-giganten AMD’s mest udbredte processorer.

Opdagelsen har fået stor opmærksomhed i tech-medier over hele verden - ikke mindst fordi sårbarhederne ifølge CTS-Labs findes i blandt andet AMD’s Ryzen- og Epyc-processorer. Men samtidig bliver der sat spørgsmåltegn ved motiverne hos sikkerhedsfirmaet.

Sagen handler om AMDs populære processorer, som i dag anvendes i millioner af enheder verden over: Ryzen i pc’er og Epyc i servere.

Det israelske selskab har angiveligt opdaget fire mulige angreb med kodenavnene Masterkey, Ryzenfall, Fallout og Chimera.

Det skriver CTS-Labs i denne bulletin: Severe security advisory on AMD-processors.

Normalt regnes hovedproblemet for sårbarheder at findes i software, men hardware-sårbarheder er for alvor kommet i fokus med opdagelsen af Spectre- og Meltdown-sårbarhederne i januar.

AMD: For lidt tid
AMD bekræfter, at det har modtaget en henvendelse fra selskabet om mulige sårbarheder. Normalt giver sikkerhedsfirmaerne de ramte producenter 90 dage til at reagere, inden de offentliggør deres opdagelser.

Men AMD meddeler, at selskabet ‘netop’ har modtaget oplysninger om disse sårbarheder.

“Sikkerhed har topprioritet hos AMD, og vi undersøger nu disse meldinger, som vi lige har modtaget, for at forstå metodologi og oplysningernes grundlag,” lyder det fra AMD.

“Dette selskab [CTS Labs, red] har indtil nu ikke været kendt af AMD, og det er usædvanligt for et sikkerhedsfirma at publicere opdagelser til pressen uden at give det ramte selskab en rimelig tidsfrist til at undersøge og adressere opdagelserne,” lyder det fra AMD.

ArsTechinca har også påpeget, at der er lidt sære omstændigheder ved CTS-afsløringen. Blandt andet nævnes det, at der er tilføjet en disclaimer til sikkerhedsrapporten, hvor der står:

"You are advised that we may have, either directly or indirectly, an economic interest in the performance of the securities of the companies whose products are the subject of our reports."

Det vil sige, at CTS kan have interesse i at AMDs klarer sig dårligt.

Og i disclaimeren nævnens det ligeledes, at afsløringen af sårbarhederne ikke er "statements of fact," men i stedet er holdningsbaserede.

Ifølge ArsTechica er en disclaimer af denne karakter højest usædvanlig. Derfor maner det amerikanske medie til besindighed, men understreger dog samtidig, at der kan være noget om snakken:

"People who rely on AMD chips shouldn't panic, but they also shouldn't discount the warnings contained in the report, despite the questionable motivations for its release."

Opdatering: Der er tilsyneladende noget om snakken siger de eksperter, som Computerworld har talt med

Annonce

Annonceindlæg fra Lenovo

Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S