Sikkerhedsfolk finder sårbarhed i AMD-processorer: Ryzen og Epyc ramt - men passer det?

Et lille sikkerhedsfirma har fundet 13 sårbarheder i nogle af AMD’s mest udbredte processorer. Men har de selv rent mel i posen?

Artikel top billede

Det lille israelske it-sikkerhedsfirma CTS-Labs med blot seks medarbejdere hævder, at det har opdaget 13 sårbarheder i nogle af chip-giganten AMD’s mest udbredte processorer.

Opdagelsen har fået stor opmærksomhed i tech-medier over hele verden - ikke mindst fordi sårbarhederne ifølge CTS-Labs findes i blandt andet AMD’s Ryzen- og Epyc-processorer. Men samtidig bliver der sat spørgsmåltegn ved motiverne hos sikkerhedsfirmaet.

Sagen handler om AMDs populære processorer, som i dag anvendes i millioner af enheder verden over: Ryzen i pc’er og Epyc i servere.

Det israelske selskab har angiveligt opdaget fire mulige angreb med kodenavnene Masterkey, Ryzenfall, Fallout og Chimera.

Det skriver CTS-Labs i denne bulletin: Severe security advisory on AMD-processors.

Normalt regnes hovedproblemet for sårbarheder at findes i software, men hardware-sårbarheder er for alvor kommet i fokus med opdagelsen af Spectre- og Meltdown-sårbarhederne i januar.

AMD: For lidt tid
AMD bekræfter, at det har modtaget en henvendelse fra selskabet om mulige sårbarheder. Normalt giver sikkerhedsfirmaerne de ramte producenter 90 dage til at reagere, inden de offentliggør deres opdagelser.

Men AMD meddeler, at selskabet ‘netop’ har modtaget oplysninger om disse sårbarheder.

“Sikkerhed har topprioritet hos AMD, og vi undersøger nu disse meldinger, som vi lige har modtaget, for at forstå metodologi og oplysningernes grundlag,” lyder det fra AMD.

“Dette selskab [CTS Labs, red] har indtil nu ikke været kendt af AMD, og det er usædvanligt for et sikkerhedsfirma at publicere opdagelser til pressen uden at give det ramte selskab en rimelig tidsfrist til at undersøge og adressere opdagelserne,” lyder det fra AMD.

ArsTechinca har også påpeget, at der er lidt sære omstændigheder ved CTS-afsløringen. Blandt andet nævnes det, at der er tilføjet en disclaimer til sikkerhedsrapporten, hvor der står:

"You are advised that we may have, either directly or indirectly, an economic interest in the performance of the securities of the companies whose products are the subject of our reports."

Det vil sige, at CTS kan have interesse i at AMDs klarer sig dårligt.

Og i disclaimeren nævnens det ligeledes, at afsløringen af sårbarhederne ikke er "statements of fact," men i stedet er holdningsbaserede.

Ifølge ArsTechica er en disclaimer af denne karakter højest usædvanlig. Derfor maner det amerikanske medie til besindighed, men understreger dog samtidig, at der kan være noget om snakken:

"People who rely on AMD chips shouldn't panic, but they also shouldn't discount the warnings contained in the report, despite the questionable motivations for its release."

Opdatering: Der er tilsyneladende noget om snakken siger de eksperter, som Computerworld har talt med

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    BEC Financial Technologies

    Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

    Region Sjælland

    Vallensbæk Kommune

    NIS2-konsulent til Digital sikkerhed

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S