Sikkerhedsfolk finder sårbarhed i AMD-processorer: Ryzen og Epyc ramt - men passer det?

Et lille sikkerhedsfirma har fundet 13 sårbarheder i nogle af AMD’s mest udbredte processorer. Men har de selv rent mel i posen?

Artikel top billede

Det lille israelske it-sikkerhedsfirma CTS-Labs med blot seks medarbejdere hævder, at det har opdaget 13 sårbarheder i nogle af chip-giganten AMD’s mest udbredte processorer.

Opdagelsen har fået stor opmærksomhed i tech-medier over hele verden - ikke mindst fordi sårbarhederne ifølge CTS-Labs findes i blandt andet AMD’s Ryzen- og Epyc-processorer. Men samtidig bliver der sat spørgsmåltegn ved motiverne hos sikkerhedsfirmaet.

Sagen handler om AMDs populære processorer, som i dag anvendes i millioner af enheder verden over: Ryzen i pc’er og Epyc i servere.

Det israelske selskab har angiveligt opdaget fire mulige angreb med kodenavnene Masterkey, Ryzenfall, Fallout og Chimera.

Det skriver CTS-Labs i denne bulletin: Severe security advisory on AMD-processors.

Normalt regnes hovedproblemet for sårbarheder at findes i software, men hardware-sårbarheder er for alvor kommet i fokus med opdagelsen af Spectre- og Meltdown-sårbarhederne i januar.

AMD: For lidt tid
AMD bekræfter, at det har modtaget en henvendelse fra selskabet om mulige sårbarheder. Normalt giver sikkerhedsfirmaerne de ramte producenter 90 dage til at reagere, inden de offentliggør deres opdagelser.

Men AMD meddeler, at selskabet ‘netop’ har modtaget oplysninger om disse sårbarheder.

“Sikkerhed har topprioritet hos AMD, og vi undersøger nu disse meldinger, som vi lige har modtaget, for at forstå metodologi og oplysningernes grundlag,” lyder det fra AMD.

“Dette selskab [CTS Labs, red] har indtil nu ikke været kendt af AMD, og det er usædvanligt for et sikkerhedsfirma at publicere opdagelser til pressen uden at give det ramte selskab en rimelig tidsfrist til at undersøge og adressere opdagelserne,” lyder det fra AMD.

ArsTechinca har også påpeget, at der er lidt sære omstændigheder ved CTS-afsløringen. Blandt andet nævnes det, at der er tilføjet en disclaimer til sikkerhedsrapporten, hvor der står:

"You are advised that we may have, either directly or indirectly, an economic interest in the performance of the securities of the companies whose products are the subject of our reports."

Det vil sige, at CTS kan have interesse i at AMDs klarer sig dårligt.

Og i disclaimeren nævnens det ligeledes, at afsløringen af sårbarhederne ikke er "statements of fact," men i stedet er holdningsbaserede.

Ifølge ArsTechica er en disclaimer af denne karakter højest usædvanlig. Derfor maner det amerikanske medie til besindighed, men understreger dog samtidig, at der kan være noget om snakken:

"People who rely on AMD chips shouldn't panic, but they also shouldn't discount the warnings contained in the report, despite the questionable motivations for its release."

Opdatering: Der er tilsyneladende noget om snakken siger de eksperter, som Computerworld har talt med

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    PensionDanmark

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    IT Forum Gruppen

    Senior Network Consultant / Fortinet Specialist

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos