Sikkerhedsfolk finder sårbarhed i AMD-processorer: Ryzen og Epyc ramt - men passer det?

Et lille sikkerhedsfirma har fundet 13 sårbarheder i nogle af AMD’s mest udbredte processorer. Men har de selv rent mel i posen?

Artikel top billede

Det lille israelske it-sikkerhedsfirma CTS-Labs med blot seks medarbejdere hævder, at det har opdaget 13 sårbarheder i nogle af chip-giganten AMD’s mest udbredte processorer.

Opdagelsen har fået stor opmærksomhed i tech-medier over hele verden - ikke mindst fordi sårbarhederne ifølge CTS-Labs findes i blandt andet AMD’s Ryzen- og Epyc-processorer. Men samtidig bliver der sat spørgsmåltegn ved motiverne hos sikkerhedsfirmaet.

Sagen handler om AMDs populære processorer, som i dag anvendes i millioner af enheder verden over: Ryzen i pc’er og Epyc i servere.

Det israelske selskab har angiveligt opdaget fire mulige angreb med kodenavnene Masterkey, Ryzenfall, Fallout og Chimera.

Det skriver CTS-Labs i denne bulletin: Severe security advisory on AMD-processors.

Normalt regnes hovedproblemet for sårbarheder at findes i software, men hardware-sårbarheder er for alvor kommet i fokus med opdagelsen af Spectre- og Meltdown-sårbarhederne i januar.

AMD: For lidt tid
AMD bekræfter, at det har modtaget en henvendelse fra selskabet om mulige sårbarheder. Normalt giver sikkerhedsfirmaerne de ramte producenter 90 dage til at reagere, inden de offentliggør deres opdagelser.

Men AMD meddeler, at selskabet ‘netop’ har modtaget oplysninger om disse sårbarheder.

“Sikkerhed har topprioritet hos AMD, og vi undersøger nu disse meldinger, som vi lige har modtaget, for at forstå metodologi og oplysningernes grundlag,” lyder det fra AMD.

“Dette selskab [CTS Labs, red] har indtil nu ikke været kendt af AMD, og det er usædvanligt for et sikkerhedsfirma at publicere opdagelser til pressen uden at give det ramte selskab en rimelig tidsfrist til at undersøge og adressere opdagelserne,” lyder det fra AMD.

ArsTechinca har også påpeget, at der er lidt sære omstændigheder ved CTS-afsløringen. Blandt andet nævnes det, at der er tilføjet en disclaimer til sikkerhedsrapporten, hvor der står:

"You are advised that we may have, either directly or indirectly, an economic interest in the performance of the securities of the companies whose products are the subject of our reports."

Det vil sige, at CTS kan have interesse i at AMDs klarer sig dårligt.

Og i disclaimeren nævnens det ligeledes, at afsløringen af sårbarhederne ikke er "statements of fact," men i stedet er holdningsbaserede.

Ifølge ArsTechica er en disclaimer af denne karakter højest usædvanlig. Derfor maner det amerikanske medie til besindighed, men understreger dog samtidig, at der kan være noget om snakken:

"People who rely on AMD chips shouldn't panic, but they also shouldn't discount the warnings contained in the report, despite the questionable motivations for its release."

Opdatering: Der er tilsyneladende noget om snakken siger de eksperter, som Computerworld har talt med

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos