Minister: Voldsom udbygning af Statens IT kan spare staten for en kvart milliard kroner om året

Det kan udløse en årlig besparelse på mere end en kvart milliard kroner, hvis alle statens 34.000 medarbejdere bliver serviceret af Statens IT. I dag håndterer Statens IT kun driften for 15.000 ansatte.

Artikel top billede

(Foto: Steen Brogaard / Steen Brogaard)

Det vil kunne udløse meget store besparelser, hvis Statens IT bliver meget større.

Sådan lyder det fra innovationsminister Sophie Løhde (V), der i november i fjor barslede med planen om at samle al statens it-drift under Statens IT.

I dag betjener Statens IT omkring 15.000 af statens i alt 34.000 ansatte. De 15.000 ansatte arbejder i 12 ministerier.

Planen er ifølge Sophie Løhde at få de resterende 19.000 med, så al statens basale it-drift bliver samlet ét sted.

Det kan du læse mere om her: Statens nye it-strategi: Statens IT skal mere end fordobles i løbet af fem år - regeringen overvejer outsourcing.

Nu har Finansministeriets regnedrenge været i gang med at kigge på planerne.

Og meldingen er klar: En samling af alle statens ansattes it under Statens IT vil kunne udløse en årlig besparelse på mellem 225 millioner og 280 millioner kroner, lyder det fra ministeriet.

“Vores mål er, at Statens It skal varetage it-driften for flere ministerier. Det vil nemlig give stordriftsfordele, som hvert år vil frigøre et trecifret millionbeløb, der kan bruges på kernevelfærd, og samtidig give større informationssikkerhed i staten,” lyder det fra Sophie Løhde.

Finansministeriet præsenterede i november planen ‘Et solidt it-fundament’.

Her fremgik det, at regeringen ville ‘modne området [basal it-drift til statens ansatte, red] til øget outsourcing til den private sektor.'

“Når Statens IT inden for en årrække er blevet konsolideret med flere brugere og standardiserede processer, vil det [..] være relevant at afsøge muligheden for hel eller delvis outsourcing,” fremgår det af rapporten.

Har mistet evnen

Af strategien fremgår det samtidig, at regeringen mener, at statens organisationer har mistet evnen til at ‘indgå gode og værdiskabende samarbejder med det private it-marked.’

Det skyldes blandt andet, at staten ‘langsomt [har] overladt større og større dele af ansvaret for it til eksterne konsulenter og private leverandører både i forhold til at udarbejde kravspecifikationer, formulere udbud, foretage udvælgelsen af leverandører og den efterfølgende implementering,” hedder det.

“Det betyder. at flere myndigheder ikke formår at styre it-systemerne effektivt og ansvarligt, og at de ikke har den fornødne kontrol med it-projekterne. Derfor er dele af den statslige it-systemportefølje i dag ikke vedligeholdt så godt, som de burde.”

Det understreges dog, at de statslige myndigheder også i fremtiden skal satse på outsourcing - og på flere aktører, end det er tilfældet i dag.

Men samarbejdet med de private virksomheder skal være mere kompetent og udføres på en mere ansvarlig måde, hedder det.

“It er i dag så vigtig en del af statens kerneopgaver, at det er helt afgørende, at det er de statslige myndigheder selv, der står ved roret og tager ansvaret for it på sig,” hedder det.

Du finder her publikationen Et solidt it-fundament - strategi for it-styring i staten

Læs også:

It-minister Sophie Løhde vil have stoppet 'sløseriet' blandt statslige it-chefer

It-minister Sophie Løhde: Lovgivning står i vejen for succesfuld digitalisering

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos