AMD bekræfter nye sårbarheder i udbredte processorer: Lover firmware-opdateringer i de kommende uger

Et israelsk sikkerhedsfirma offentliggjorde i sidste uge sårbarheder i nogle af de mest udbredte processorer fra AMD. Nu bekræfter AMD, at sårbarhederne er reelle og arbejder på en løsning.

Artikel top billede

Den er god nok. Det lille sikkerhedsfirma CTS offentliggjorde i sidste uge en række sårbarheder i nogle af de mest udbredte processorer fra chipgiganten AMD, og nu bekræfter AMD dem endelig.

“Sikkerhed og beskyttelse af brugerdata er højeste prioritet hos AMD, og vi har arbejdet på højtryk for at udvikle løsninger, hvor der er brug for dem,” skriver CTO Mark Papermaster i et blogindlæg.

Der blev i første omgang rejst tvivl om det israelske sikkerhedsfirmas motiver, og højst usædvanligt gav CTS kun AMD 24 timers varsel - standarden er 90 dage, før man offentliggør noget.

Læs også: Sikkerhedsfolk finder sårbarhed i AMD-processorer: Ryzen og Epyc ramt - men passer det?

Der spekuleres fra flere kanter i, at den hurtige offentliggørelse af sårbarhederne handler om at skade AMD-aktien. CTS begrundede offentliggørelsen med, at sårbarhederne ville tage meget lang tid at fikse, hvilket dog står i skarp kontrast til det faktum, at AMD nu lover en løsning i løbet af få uger.

Indtil da er der ifølge chip-giganten ingen grund til bekymring, da alle sårbarhederne kræver fuld administrativ adgang. Og hvis en hacker har fuld administrativ adgang til dit system, så har du ifølge AMD andre ting at bekymre dig om, end de pågældende sårbarheder.

“En hacker med fuld administrativ adgang vil have en lang række angreb til rådigheder udover disse sårbarheder,” skriver Mark Papermaster.

Du kan læse et interview med den danske sikkerhedsekspert Peter Kruse om sagen her: Sådan skal du forholde dig: Alvorlige sårbarheder i AMD's Ryzen-processorer kræver hurtig og bestemt handling

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S