AMD bekræfter nye sårbarheder i udbredte processorer: Lover firmware-opdateringer i de kommende uger

Et israelsk sikkerhedsfirma offentliggjorde i sidste uge sårbarheder i nogle af de mest udbredte processorer fra AMD. Nu bekræfter AMD, at sårbarhederne er reelle og arbejder på en løsning.

Artikel top billede

Den er god nok. Det lille sikkerhedsfirma CTS offentliggjorde i sidste uge en række sårbarheder i nogle af de mest udbredte processorer fra chipgiganten AMD, og nu bekræfter AMD dem endelig.

“Sikkerhed og beskyttelse af brugerdata er højeste prioritet hos AMD, og vi har arbejdet på højtryk for at udvikle løsninger, hvor der er brug for dem,” skriver CTO Mark Papermaster i et blogindlæg.

Der blev i første omgang rejst tvivl om det israelske sikkerhedsfirmas motiver, og højst usædvanligt gav CTS kun AMD 24 timers varsel - standarden er 90 dage, før man offentliggør noget.

Læs også: Sikkerhedsfolk finder sårbarhed i AMD-processorer: Ryzen og Epyc ramt - men passer det?

Der spekuleres fra flere kanter i, at den hurtige offentliggørelse af sårbarhederne handler om at skade AMD-aktien. CTS begrundede offentliggørelsen med, at sårbarhederne ville tage meget lang tid at fikse, hvilket dog står i skarp kontrast til det faktum, at AMD nu lover en løsning i løbet af få uger.

Indtil da er der ifølge chip-giganten ingen grund til bekymring, da alle sårbarhederne kræver fuld administrativ adgang. Og hvis en hacker har fuld administrativ adgang til dit system, så har du ifølge AMD andre ting at bekymre dig om, end de pågældende sårbarheder.

“En hacker med fuld administrativ adgang vil have en lang række angreb til rådigheder udover disse sårbarheder,” skriver Mark Papermaster.

Du kan læse et interview med den danske sikkerhedsekspert Peter Kruse om sagen her: Sådan skal du forholde dig: Alvorlige sårbarheder i AMD's Ryzen-processorer kræver hurtig og bestemt handling

Læses lige nu

    Annonce

    Fødevarestyrelsen

    DevOps-medarbejder til .NET løsninger

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Datacenter og Netværksspecialist

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Seniorudvikler til Danløn

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network