Minister: Klar til at indføre øget kontrol af kommunernes it-indkøb af valgsystemer

Økonomi- og indenrigsminister Simon Emil Ammitzbøll-Bille (LA) er klar til at ‘diskutere’ indførelse af øget kontrol af kommunernes indløb af fremtidige valgsystemer, efter Kombit har valgt omstridt valg-leverandør.

Artikel top billede

(Foto: Steen Brogaard / Steen Brogaard)

Økonomi- og indenrigsminister Simon Emil Ammitzbøll-Bille (LA) er klar til at ‘diskutere’ muligheden for at indføre øget kontrol af kommunernes indkøb af valgsystemer.

Det meddeler han på dagens samråd med Folketingets Social- Indenrigs- og Børneudvalg, som han er blevet indkaldt til for at svare på spørgsmål om KL-selskabet Kombits valg af leverandør af Danmarks nye valgsystem.

Det skal leveres af DXC Technologies - det tidligere CSC - der som underleverandør har selskabet Smartmatic International Holding BV, som mistænkes for skattefusk.

Selskabets ret komplekse ejerstruktur lander således via en forskellige selskaber i det caraibiske skattely Curacao.

Det kan du læse mere om her: Her er den komplicerede ejerstruktur bag omstridt leverandør af vigtigt dansk it-system: Tråde fører til caraibisk skattely

Afgørende med tillid

“Det er afgørende, at vi har et solidt valgsystem i Danmark. Jeg er åben for at diskutere indgreb over for indkøb af valgsystemer med Folketingets partier,” lyder det fra ministeren.

Simon Emil Ammitzbøll-Bille forestiller sig, at en eventuel kontrol-indstans kan ligne det kontrol-system, som staten i dag anvender.

Her skal Statens It-råd gennemgå alle statslige it-indkøb til mere end 10 millioner kroner - blandt andet med henblik på overskridelser af tidsplaner og budgetter.

Det kan du læse mere om her: Løftet pegefinger til fire statslige it-projekter

“Jeg er helt åben over for at drøfte det. Vi skal dog gøre os klart, at yderligere styring og kontrol også vil føre til mere bureakrati, og her gælder det om at finde en balance,” siger han.

“Desuden skal vi jo forklare over for kommunerne, hvorfor vi [staten, red] mener, at vi kan vurderes deres it-indkøb bedre, end de selv kan.”

Udmeldingen kommer blandt andet i kølvandet på de seneste udmeldinger om valgfusk og det, som Simon Emil Ammitzbøll-Bille kalder for ‘udenlandske angreb på valghandlinger.’

“De problemer er internationale, og kan ikke afgrænses til den enkelte kommune,” siger han.

Både DF og S erkærer sig klar til at diskutere muligheden med regeringen.

Enhedslistens Stine Brix mener, at det ‘bekymrende,’ at selskab som Smartmatic International holdning skal levere systemet til vores valg i fremtiden.

“Er selskabet egentlig i stand til at løfte denne opgave på forsvarlig vis? Det drejer sig om kritisk infrastruktur, der støtter op om vores valg, og vi ved også, at fremmede magter i dag blander sig,” siger hun.

Enhedslisten mener, at Smartmatic er involveret i skattefusk og lignende.

Men det afviser Simon Emil Ammitzbøll-Bille blandt andet med henvisning til EU’s såkaldte black list over 17 skattely i verden.

“Her er Curacao ikke nævnt,” siger han.

Curacao står dog på Oxfams liste over de 14 værste skattely i verden.

Ministeren mener, at der ikke er nogen grund til ikke at have tillid til selve valgsystemet, da man i danske valghandlinger skal anvende papir, indtelefonering og lignende.

“Det gør det meget svært at gå ind og overtage systemet. Jeg går ind for, at vi beholder papirstemmer, som er med til at gøre systemet mere robust. Hackere har meget svært ved at påvirke danske valg,” siger han.

Simon Emil Ammitzbøll-Bille siger desuden, at Smartmatic-teknologierne anvendes i mange forskellige lande - også i EU.

"Der er al rimelig grund til at tro, at det er et system, der virker, og som vi kan have tillid til," siger han.

Læs også:

Nye mistanker om skattefusk mod leverandør af vigtigt dansk it-system med indviklet ejerstruktur

Her er den komplicerede ejerstruktur bag omstridt leverandør af vigtigt dansk it-system: Tråde fører til caraibisk skattely

Enhedslisten: Er leverandøren af vigtigt dansk it-system indblandet i korruption og skattefusk?

Erhvervshus Hovedstaden S/I

Erfaren IT- og AI-specialist

Københavnsområdet

AL Sydbank

Afdelingschef til IT Servicedesk

Københavnsområdet

Kræftens Bekæmpelse

Application Manager til Kræftens Bekæmpelse

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S