Den ultrakorte guide til forretningsværdien i at benytte designtænkning i dit digitaliseringsprojekt

Klumme: Mange løber ind i udfordringer, når de skal definere de egentlige økonomiske fordele og investeringsafkast ved at anvende designtænkning i digitaliseringsprojekter. Her har du en ultrakort guide til at komme i mål.

Artikel top billede

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for skribentens synspunkter.

Designtænkning har fået stor positiv opmærksomhed de seneste år.

Der er mange beviser for, hvordan designtænkning i digitaliseringsprojekter løfter kundeoplevelsen.

På trods af dette oplever mange stadig udfordringer, når de skal definere de egentlige økonomiske fordele og investeringsafkast ved at anvende designtænkning i digitaliseringsprojekter.

Her følger tre argumenter for værdien af at anvende designtænkning i designet af dit næste digitaliseringsprojekt:

1. Det rigtige produkt og den rigtige service til de rigtige personer

Af de rundt regnet 30.000 nye forbrugerprodukter lanceret hvert år fejler cirka 40 procent*.

Designtænkning kan hjælpe dig med at undgå en plads i denne kedelige statistik. Kort sagt hjælper designtænkning dig med at skabe produkter, der er meningsfulde for din bruger.

Her inddrages brugerne gennem hele processen fra behovsundersøgelse til tests af prototyper og wireframes, hvor du får indsigt i, hvad der faktisk fungerer – og ikke fungerer for dine brugere.

Sæt dine brugere i fokus, og hav føling med deres behov og ønsker, og du får designet et produkt eller en service, som folk har lyst til at købe og anvende.

2. Gør det rigtigt første gang, og spar penge

Du får en tidlig validering af dine koncepter og idéer.

I konceptfasen kan du bearbejde dine bedste idéer og vurdere hvilken vej, der er mest optimal at gå i forhold til din forretning, dine brugeres behov og de teknologiske muligheder.

Dette giver dig et meget bedre overblik og sætter dig i stand til at skabe de bedste produkter.

Der er ingen tvivl om, at det kan blive meget dyrt, hvis du bliver nødt til at ændre retning, når du allerede er gået i produktion.

Hvis du har testet og lavet prototyper, inden du når dertil, kan du være sikrere på, at produktionen vil forløbe smertefrit og uden dyre overraskelser både i forhold til din tid og økonomi.

3. Reducér go-to-market og validér dine forretningsmuligheder

En reducering af go-to-market-tiden giver dig en konkurrencefordel, som sætter dig i stand til at overhale dine konkurrenter og til at reagere lynhurtigt på potentielle forandringer.

Designtænkning kan altså både anvendes til hurtige iterationer, der reducerer produktionstiden, og til hurtigt at validere nye forretningsmuligheder.

Det kan hjælpe dig i samarbejdet med nøglepartnere, ansatte og slutbrugere mod acceleration af innovation og skabelsen af minimum viable products ('MVP'er'), som kan lanceres hurtigt og testes med kunder for at samle input til de næste produktudviklingsiterationer.

*Castellion, G. & Markham, S. K. (2013). “Perspective: New product failure rates: In uence of argumentum ad populum and self-interest.” Journal of Product Innovation Management, 30(5), 976–979).

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling.

Har du en god historie eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt?

Læs vores klumme-guidelines og send os noget tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Politiets Efterretningstjeneste

IT-tekniker - Specialist i bred IT-support og service i PET

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT-løsningsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory