Den ultrakorte guide til forretningsværdien i at benytte designtænkning i dit digitaliseringsprojekt

Klumme: Mange løber ind i udfordringer, når de skal definere de egentlige økonomiske fordele og investeringsafkast ved at anvende designtænkning i digitaliseringsprojekter. Her har du en ultrakort guide til at komme i mål.

Artikel top billede

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for skribentens synspunkter.

Designtænkning har fået stor positiv opmærksomhed de seneste år.

Der er mange beviser for, hvordan designtænkning i digitaliseringsprojekter løfter kundeoplevelsen.

På trods af dette oplever mange stadig udfordringer, når de skal definere de egentlige økonomiske fordele og investeringsafkast ved at anvende designtænkning i digitaliseringsprojekter.

Her følger tre argumenter for værdien af at anvende designtænkning i designet af dit næste digitaliseringsprojekt:

1. Det rigtige produkt og den rigtige service til de rigtige personer

Af de rundt regnet 30.000 nye forbrugerprodukter lanceret hvert år fejler cirka 40 procent*.

Designtænkning kan hjælpe dig med at undgå en plads i denne kedelige statistik. Kort sagt hjælper designtænkning dig med at skabe produkter, der er meningsfulde for din bruger.

Her inddrages brugerne gennem hele processen fra behovsundersøgelse til tests af prototyper og wireframes, hvor du får indsigt i, hvad der faktisk fungerer – og ikke fungerer for dine brugere.

Sæt dine brugere i fokus, og hav føling med deres behov og ønsker, og du får designet et produkt eller en service, som folk har lyst til at købe og anvende.

2. Gør det rigtigt første gang, og spar penge

Du får en tidlig validering af dine koncepter og idéer.

I konceptfasen kan du bearbejde dine bedste idéer og vurdere hvilken vej, der er mest optimal at gå i forhold til din forretning, dine brugeres behov og de teknologiske muligheder.

Dette giver dig et meget bedre overblik og sætter dig i stand til at skabe de bedste produkter.

Der er ingen tvivl om, at det kan blive meget dyrt, hvis du bliver nødt til at ændre retning, når du allerede er gået i produktion.

Hvis du har testet og lavet prototyper, inden du når dertil, kan du være sikrere på, at produktionen vil forløbe smertefrit og uden dyre overraskelser både i forhold til din tid og økonomi.

3. Reducér go-to-market og validér dine forretningsmuligheder

En reducering af go-to-market-tiden giver dig en konkurrencefordel, som sætter dig i stand til at overhale dine konkurrenter og til at reagere lynhurtigt på potentielle forandringer.

Designtænkning kan altså både anvendes til hurtige iterationer, der reducerer produktionstiden, og til hurtigt at validere nye forretningsmuligheder.

Det kan hjælpe dig i samarbejdet med nøglepartnere, ansatte og slutbrugere mod acceleration af innovation og skabelsen af minimum viable products ('MVP'er'), som kan lanceres hurtigt og testes med kunder for at samle input til de næste produktudviklingsiterationer.

*Castellion, G. & Markham, S. K. (2013). “Perspective: New product failure rates: In uence of argumentum ad populum and self-interest.” Journal of Product Innovation Management, 30(5), 976–979).

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling.

Har du en god historie eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt?

Læs vores klumme-guidelines og send os noget tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

SOS International

Azure System Specialist – Team Lead

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Sektionsleder for Analyseværktøjer i PET - Ledelse, data og udvikling

Københavnsområdet

SOS International

IT Procurement Manager

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Idura

Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S