Netcompany-stifteren André Rogaczewski får ny toppost: Skal afløse Tommy Ahlers

André Rogaczewski skal være formand for en ny iværksætterfond, hvor han afløser forsknings- og undervisningsminister Tommy Ahlers (V).

Artikel top billede

(Foto: © Hans Søndergaard / Hans Soendergaard)

André Rogaczewski, der er stifter af den danske it-succes Netcompany, bliver ny formand for Fonden for Entreprenørskab.

Det skriver Berlingske.

Andre Rogaczewski afløser Tommy Ahlers, der fratrådte posten, da han tilbage i maj blev forsknings- og undervisningsminister.

Fonden for Entreprenørskab blev i 2009 stiftet af Danfoss-chefen Jørgen Mads Clausen, der ønskede at fremme undervisning i iværksætteri og entreprenørskab.

Alle skal tænke som iværksættere

Andre Rogaczewsky fortæller til Berlingske, at alle virksomheder bør have flere medarbejdere, der tænker som iværksættere.

”Specielt de små og mellemstore har brug for, at der er minimum én eller to medarbejdere, gerne flere, der har et entreprenørmindset, der får dem til at forestille sig, at man kan gøre ting anderledes og stille spørgsmål,” siger André Rogaczewski til Berlingske.

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS