Netcompany-stifteren André Rogaczewski får ny toppost: Skal afløse Tommy Ahlers

André Rogaczewski skal være formand for en ny iværksætterfond, hvor han afløser forsknings- og undervisningsminister Tommy Ahlers (V).

Artikel top billede

(Foto: © Hans Søndergaard / Hans Soendergaard)

André Rogaczewski, der er stifter af den danske it-succes Netcompany, bliver ny formand for Fonden for Entreprenørskab.

Det skriver Berlingske.

Andre Rogaczewski afløser Tommy Ahlers, der fratrådte posten, da han tilbage i maj blev forsknings- og undervisningsminister.

Fonden for Entreprenørskab blev i 2009 stiftet af Danfoss-chefen Jørgen Mads Clausen, der ønskede at fremme undervisning i iværksætteri og entreprenørskab.

Alle skal tænke som iværksættere

Andre Rogaczewsky fortæller til Berlingske, at alle virksomheder bør have flere medarbejdere, der tænker som iværksættere.

”Specielt de små og mellemstore har brug for, at der er minimum én eller to medarbejdere, gerne flere, der har et entreprenørmindset, der får dem til at forestille sig, at man kan gøre ting anderledes og stille spørgsmål,” siger André Rogaczewski til Berlingske.

Læses lige nu

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    MOLIO Erhvervsdrivende Fond

    IT-projektleder

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job