Netcompany-stifteren André Rogaczewski får ny toppost: Skal afløse Tommy Ahlers

André Rogaczewski skal være formand for en ny iværksætterfond, hvor han afløser forsknings- og undervisningsminister Tommy Ahlers (V).

Artikel top billede

(Foto: © Hans Søndergaard / Hans Soendergaard)

André Rogaczewski, der er stifter af den danske it-succes Netcompany, bliver ny formand for Fonden for Entreprenørskab.

Det skriver Berlingske.

Andre Rogaczewski afløser Tommy Ahlers, der fratrådte posten, da han tilbage i maj blev forsknings- og undervisningsminister.

Fonden for Entreprenørskab blev i 2009 stiftet af Danfoss-chefen Jørgen Mads Clausen, der ønskede at fremme undervisning i iværksætteri og entreprenørskab.

Alle skal tænke som iværksættere

Andre Rogaczewsky fortæller til Berlingske, at alle virksomheder bør have flere medarbejdere, der tænker som iværksættere.

”Specielt de små og mellemstore har brug for, at der er minimum én eller to medarbejdere, gerne flere, der har et entreprenørmindset, der får dem til at forestille sig, at man kan gøre ting anderledes og stille spørgsmål,” siger André Rogaczewski til Berlingske.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S