Netflix halverer prisen på visse abonnementer - til gengæld skal du droppe fjernsynet

Streaming-tjenesten Netflix forsøger sig med billigere abonnementsløsninger med heftige begrænsninger.

Artikel top billede

Streaming-tjenesten Netflix vil gerne udvide kundekartoteket til de millionvis af potentielle brugere udenfor de vestlige markeder.

I dag er størstedelen af Netlix’ brugere amerikanske, som tæller 79 ud af Netflix’ 139 millioner samlede brugere, mens Europa tegner sig for en god portion af resten.

Netflix har tidligere på ugen meddelt, at der arbejdes på at tilbyde væsentligt billigere abonnementstjenester, så der kan udvides i blandt andet de hastigt voksende asiatiske markeder.

Der boomer andre streaming-tjenester som Hotstar, iFlix, HOOQ og Viu med streaming-priser ned til 20 kroner per måned, skriver Bloomberg.

I Malaysia har Netflix slået bunden ud på sin egne streaming-tjenester ved at tilbyde en pakke til bare 17 RM, svarende til godt 25 kroner – det halve af, hvad selskabets billigste pakke hidtil har kostet.

Se også: Yousee varsler prisstigninger på op til 36 procent - skal være med til at finansiere fiber-udrulning

Budget-Netflix med væsentlige begrænsninger

For at opnå den lave pris har Netflix pillet en væsentlig feature ud af abonnementet.

Pakken kan nemlig kun afspilles på mobile enheder som smartphones eller tablets.

Vil der i stedet streames på sædvanlig vis, skal de malaysiske brugerne regne med at betale mindst det dobbelte hver måned.

Modelen bliver i øjeblikket afprøvet i få udvalgte lande, skriver malaysiske the Star.

Hvorvidt Danmark snart kommer på den liste er tvivlsomt, da danskerne i øjeblik er de Netflix-brugere der betaler mest for deres abonnementer.

I september viste en prisundersøgelse fra analysevirksomheden Comparitech, at den danske pris på 79 kroner for det billigste Netflix-abonnement, er den højeste i verden.

Til sammenligning koster det tilsvarende abonnement i USA blot 9,1 dollar, svarende til omkring 60 kroner.

Læs også: Danmark har verdens dyreste Netflix-abonnement - nu vil Netflix sænke priserne

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job