700 millioner e-mails og passwords er lige blevet lækket: Her giver en hacker fem fif, der sikrer dig mod internet-slynglerne

I sidste uge kom det frem, at millioner og e-mails og passwords var kommet i klørene på flere hackere. Her får du fem gode råd til, hvad du gør, hvis dine data er blevet stjålet - og hvordan du undgår det sker igen.

Artikel top billede

Mange har formentelig været et smut forbi siden haveibeenpwned.com for at se, om de var en del af det storstilede læk, der afslørede 770 stjålne e-mails og 22 millioner passwords.

Læs mere her: Millioner af passwords og e-mailadresser lækket: Se om dine data er kompromitteret

For dem, der har fået stjålet deres data, er der god grund til at tage en række forholdsregler, anbefaler Tom Van de Wiele, der er etisk hacker hos sikkerhedsselskabet F-Secure i Danmark.

Den belgisk fødte etiske hacker forsøger til dagligt at få adgang til virksomheders netværk gennem såkaldte penetrationstests, og ved derfor, hvilke svagheder hackerne almindeligvis kigger efter.

Stærke passwords er altafgørende for, at gøre livet surt for hackere der er ude efter dine online-data.

“Aktivér tofaktorautentifikation for alle de tjenester, du bruger: Apple ID, Twitter, Gmail, Facebook, Office365. Det sikrer, at en person, der har hentet dit kodeord, ikke kan logge på dine tjenester uden en anden faktor, som regel noget dynamisk, som f.eks. En "one time password," lyder det fra Tom Van det Wiele i en kommentar.

Læs også: Hackeren Tom tager billeder af synlige adgangskort i København: “Mange tror bare, at det er deres id-kort, men faktisk er det nøglen til virksomheden”

Brug helst ikke SMS-adgangskoder

Han peger på, at der er flere tjenester, som tillader mulighed for tofaktorgodkendelse som Google og Microsoft Authenticator. Der er dog én mulighed man bør være varsom med.

“SMS-adgangskoder bør være din sidste udvej og har deres egne problemer, men er stadig bedre end ikke at have 2FA," lyder anbefalingen.

Derudover opfordrer Tom Van de Wiele til, at man generelt ikke bruger samme adgangskode flere steder, og at man kommer i gang med at bruge en password manager.

Den har nemlig en anden smart funktion end bare at huske komplicerede adgangskoder.

“Brug password manager til at generere tilfældige adgangskoder til dig. Tilfældige adgangskoder er vigtige. Og undskyld, men du er ikke den kreative type, når det kommer til adgangskoder og det at huske dem.”

Læs også: Det er ikke nok at installere sikkerhedspatches: “Hvis du skal patche 6.000 servere, og bare én af dem fejler, så er du ikke beskyttet”

Når det kommer til e-mailadresser bliver det dog lidt mere besværligt. Men der er noget du kan gøre for at sikre dig bedre.

“Hvis du tilfældigvis har kontrol over din egen e-mail-infrastruktur, eller hvis du bruger en tjeneste, der tillader det: Lav aliaser til bestemte brugssituationer, så når et brud sker, så vil angriberen ikke have alle oplysninger på dig, eller du gør det sværere at korrelere dataene,” siger Tom Van de Wiele.

Det er nemlig en stor fordel at oprette forskellige e-mail konti til forskellige formål.

“Ingen vil være i stand til at korrelere adresserne i-order-pizza-with-this@mydomain.dk, hello-ikea@mydomain.com osv. med dine vigtigste oplysninger, hvis du vælger alias knyttet til årsagen til at du bruger dem. Alle e-mails ender i den samme indbakke, men du vil være i stand til at fortælle hvilket firma, der solgte/mistede dine data, når du pludselig modtager phishing-e-mails eller spam rettet mod disse adresser.”

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S