700 millioner e-mails og passwords er lige blevet lækket: Her giver en hacker fem fif, der sikrer dig mod internet-slynglerne

I sidste uge kom det frem, at millioner og e-mails og passwords var kommet i klørene på flere hackere. Her får du fem gode råd til, hvad du gør, hvis dine data er blevet stjålet - og hvordan du undgår det sker igen.

Artikel top billede

Mange har formentelig været et smut forbi siden haveibeenpwned.com for at se, om de var en del af det storstilede læk, der afslørede 770 stjålne e-mails og 22 millioner passwords.

Læs mere her: Millioner af passwords og e-mailadresser lækket: Se om dine data er kompromitteret

For dem, der har fået stjålet deres data, er der god grund til at tage en række forholdsregler, anbefaler Tom Van de Wiele, der er etisk hacker hos sikkerhedsselskabet F-Secure i Danmark.

Den belgisk fødte etiske hacker forsøger til dagligt at få adgang til virksomheders netværk gennem såkaldte penetrationstests, og ved derfor, hvilke svagheder hackerne almindeligvis kigger efter.

Stærke passwords er altafgørende for, at gøre livet surt for hackere der er ude efter dine online-data.

“Aktivér tofaktorautentifikation for alle de tjenester, du bruger: Apple ID, Twitter, Gmail, Facebook, Office365. Det sikrer, at en person, der har hentet dit kodeord, ikke kan logge på dine tjenester uden en anden faktor, som regel noget dynamisk, som f.eks. En "one time password," lyder det fra Tom Van det Wiele i en kommentar.

Læs også: Hackeren Tom tager billeder af synlige adgangskort i København: “Mange tror bare, at det er deres id-kort, men faktisk er det nøglen til virksomheden”

Brug helst ikke SMS-adgangskoder

Han peger på, at der er flere tjenester, som tillader mulighed for tofaktorgodkendelse som Google og Microsoft Authenticator. Der er dog én mulighed man bør være varsom med.

“SMS-adgangskoder bør være din sidste udvej og har deres egne problemer, men er stadig bedre end ikke at have 2FA," lyder anbefalingen.

Derudover opfordrer Tom Van de Wiele til, at man generelt ikke bruger samme adgangskode flere steder, og at man kommer i gang med at bruge en password manager.

Den har nemlig en anden smart funktion end bare at huske komplicerede adgangskoder.

“Brug password manager til at generere tilfældige adgangskoder til dig. Tilfældige adgangskoder er vigtige. Og undskyld, men du er ikke den kreative type, når det kommer til adgangskoder og det at huske dem.”

Læs også: Det er ikke nok at installere sikkerhedspatches: “Hvis du skal patche 6.000 servere, og bare én af dem fejler, så er du ikke beskyttet”

Når det kommer til e-mailadresser bliver det dog lidt mere besværligt. Men der er noget du kan gøre for at sikre dig bedre.

“Hvis du tilfældigvis har kontrol over din egen e-mail-infrastruktur, eller hvis du bruger en tjeneste, der tillader det: Lav aliaser til bestemte brugssituationer, så når et brud sker, så vil angriberen ikke have alle oplysninger på dig, eller du gør det sværere at korrelere dataene,” siger Tom Van de Wiele.

Det er nemlig en stor fordel at oprette forskellige e-mail konti til forskellige formål.

“Ingen vil være i stand til at korrelere adresserne i-order-pizza-with-this@mydomain.dk, hello-ikea@mydomain.com osv. med dine vigtigste oplysninger, hvis du vælger alias knyttet til årsagen til at du bruger dem. Alle e-mails ender i den samme indbakke, men du vil være i stand til at fortælle hvilket firma, der solgte/mistede dine data, når du pludselig modtager phishing-e-mails eller spam rettet mod disse adresser.”

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S