Seks it-topfolk i bestikkelsessag skal betale 778.000 kroner tilbage til Region Sjælland

Seks af de syv dømte i den store Atea-bestikkelsessag skal betale i alt 778.344 kroner tilbage til Region Sjælland, der tidligere har krævet op mod en million kroner betalt tilbage.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Seks af de syv tidligere it-topfolk, der onsdag eftermiddag blev dømt i Retten i Glostrup i den store Atea-bestikkelsessag, skal betale i alt 778.344 kroner tilbage til Region Sjælland.

Det fremgår af doms-udskriften i sagen på i alt 153 tætskrevne sider. Det samlede beløb er opdelt i i alt 37 punkter.

De seks, der skal betale, er de tre tidligere topfolk i Region Sjælland Rene Clausen, Michael Steen Hansen og Per Juul Andersen, som tilsammen står til at skulle betale langt størstedelen af beløbet.

Hertil kommer de tre tidligere Atea-topfolk Claus Hougesen, Peter Trans og Carsten Ritzau, der er blevet dømt til i fællesskab at hæfte for i alt omkring 120.000 kroner.

Af domsudskriften fremgår det, at de pågældende er dømt til at tilbagebetale beløbene ‘in solidum.’

Det betyder, at Region Sjælland kan opkræve de enkelte beløb fra flere af implicerede.

Af de 37 punkter, hvor der nævnes beløb til tilbagebetaling til Region Sjælland, optræder Rene Clausen i de 24 punkter.

Han hæfter ‘in solidum’ med forskellige af de øvrige implicerede for i alt 746.693 kroner.

Retten i Glostrup vurderede, at Rene Clausen har været hovedmanden i bestikkelsessagen. Han blev idømt halvandet års ubetinget fængsel i sagen, hvilket var den klart hårdeste dom.

Region Sjælland meddelte i efteråret til Computerworld, at den ville rejse et erstatningskrav mod de implicerede med krav om betaling af knap en million kroner.

Det kan du læse mere om her: Region Sjælland vil rejse stort erstatningskrav mod de tiltalte i Atea-sagen´.

Fire af de tiltalte - Claus Hougesen, Michael Mølkær Jensen, Rene Clausen og Peter Trans - har allerede anket dommen til landsretten, mens de øvrige har udbedt sig betænkningstid.

Læs også:

Atea accepterer dom i bestikkelsessag: Betaler bøde på 10 millioner kroner

Computerworld mener: Atea-dommen har konsekvenser for os alle: Har du fået ryddet op?

Her er dommene i Atea-bestikkelsessagen: Millionbøde til Atea og fængselsstraffe til de tiltalte

Fire af de dømte i Atea-sagen anker dommen: Resten kræver betænkningstid

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics