Kæmpelæk af mailadresser afsløret: Adgangskoder til enorme 2,2 milliarder mailadresser opdaget

Største datalæk i verdenshistorien: Mere end to milliarder passwords og mailadresser fundet ‘i det fri’, hvor de er tilgængelige for hackere.

Artikel top billede

(Foto: PC World)

Det er kun et par uger siden, at sikkerhedseksperten Troy Hunt opdagede mere end 770 millioner mailadresser og næsten 22 millioner passwords på nettet.

Han samlede disse oplysninger i den såkaldte ‘Collection #1’, hvilket du kan læse mere om her: Millioner af passwords og e-mailadresser lækket: Se om dine data er kompromitteret.[/url

Troy Hunt har tidligere oplyst, at han ligger inde med fem ‘collections.’

Og nu er han klar med ‘Collection #2’, og her ser det meget værre ud.

Den består nemlig af mere end to milliarder mail-adresser og passwords, som ifølge Troy Hunt florerer i hackerkredse og bliver distribueret frit i hackerforaer og torrents.

Troy Hunt står bag websitet ‘HaveIBeenPwned,’ hvor man kan se, om ens egne mail-adresser er blandt de ramte i “Collection #1’

Ifølge Computerworlds amerikanske nyhedstjeneste er ‘Collection #2’ endnu ikke blevet tilføjet til HaveIBeenPwned.

Men man tjekke om ens egne mailadresser er med i ‘Collection #2’ hos tyske Hasso Plattner-Institut, der står bag den såkaldte ’Identity Leak Checker.’

Denne tjeneste tjekker, om en mail-adresse kan kobles med oplysninger fra nettet - eksempelvis navn, IP-adresser, passwords og lignende.

Ifølge Hasso Plattner-Institut udgør den store database Collections #2-5 i alt 845 gigabyte stjålne data og i alt 25 milliarder optegnelser.

Til Wires siger sikkerheds-eksperten Chris Rouland, at der er tale om det største datalæk, som vi nogensinde har set.

Ifølge ham har datasettet allerede cirkuleret i et stykke tid i hackerkredse, hvor de allerede er blevet downloadet mere end 1.000 gange.

"Vi har aldrig tidligere set sådan en mængde informationer og credentials, som med tiden vil sive ud i det offentlige rum," siger han.

Under alle omstændigheder anbefales det (igen) at skifte password jævnligt, ikke genbruge password og anvende to-faktor authentifikation, hvor det er muligt.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S