Verden runder en milliard pc'er i 2010

Det er stigende pc-salg i Rusland, Afrika, Kina og Indien, som skal bringe mængden af pc'er op over milliarden. Det har fået IT-leverandørerne til at blive alternative - både med design og priser.

Analysevirksomheden IDC forudser, at de 670 millioner pc'er, der eksisterede i verden i 2003, vil vokse i antal til 1,2 milliarder i 2010. Det bygger på, at der årligt sendes omkring 152 millioner pc'er ud af fabrikkerne i øjeblikket, og det tal forventes at stige.

Gartner Group er næsten enige med IDC og mener, at der vil være 953 millioner pc'er i 2008, mens milliarden vil nås i 2009.

Microsofts topchef Steve Ballmer skriver i en intern Microsoft e-mail om virksomhedens vækstmuligheder, at det tog mere end 20 år at nå den verdensomspændende base på over 600 millioner pc-brugere.

- I 2010 forventer jeg, at der er over en milliard brugere på grund af mulighederne for nye markeder og nye pc-typer, skriver han.

Udviklingslande

Men de sidste millioner blive svære, påpeger analytikerne, fordi denne vækst skal ske i udviklingslande med dårlig infrastruktur, så der er problemer med el, netværk, transport med mere.

Og endelig er der prisen. En billig pc uden skærm kan fås for omkring 350 dollar, hvilket er 10 dollar mere end den gennemsnitlige årsindkomst i Vietnam.

Derfor har fabrikanter som HP udviklet specielle modeller, hvor flere brugere deles om en pc. HP's 441 System, der sælges i Sydafrika, har fire skærme og fire sæt tastaturer og mus. Pc'en styres af en Linux-version.

Og Linux er med i mange af disse projekter. Et af problemerne omkring pc'erne er nemlig prisen for software.

Microsoft har udviklet specielle lavprisversioner af Windows XP til Thailand og Malaysia, hvor de 83 dollar, som en normal Windows-licens koster ellers ville hæve prisen på en gennemsnitlig pc med hele 38 procent.

Microsoft er dog aktiv i disse områder med hjælp til undervisnings-sektoren og it-industrien. Det samme er HP, der har flere hjælpeprogrammer i gang omkring it.

Denne artikel stammer fra PC World

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse