Salg af iPhone styrtdykker i Kina - mens Huawei buldrer frem

Apple står med et problem: Salget af iPhone på det vigtige kinesiske marked styrtdykker, mens Huawei til gengæld stormer frem.

Artikel top billede

Apple har et problem på det måske vigtigste marked lige nu: Det kinesiske.

Nye tal fra analysehuset IDC viser nemlig, at salget af Apples hovedprodukt, iPhone, i fjerde kvartal 2018 var faldet med hele 19,9 procent i forhold til det tilsvarende kvartal et år tidligere.

Til gengæld buldrer den kinesiske hovedkonkurrent, Huawei, frem.

Huaweis salg af smartphones på det kinesiske marked er steget med 23,3 procent i forhold til det tilsvarende kvartal et år tidligere.

Ifølge IDC betyder det, at Apples markedsandel er faldet til nu 11,5 procent mod 12,9 procent et år tidligere.

Apples nedjustede i januar for første gang i umindelige tider på grund af netop det skrantende salg i Kina, som ifølge selskabet er ramt af økonomisk afmatning - ikke mindst på grund af den handelskrig, der for tiden udspiller sig mellem USA og Kina.

Selskabets sænkede desuden fornylig priserne på de dyre iPhones. Det skete i erkendelsen af, at grænsen for, hvad folk vil betale for en smartphone, er nået.

Det kan du læse mere om her: Apple sænker priserne på iPhone - men ikke alle steder

Også IDC peger på, at de høje priser er en grund til det faldende salg.

“Fraregnet almindelige performance-opgraderinger i 2019 samt mindre designændinger, er der ikke sket større innovation, der kan motivere brugerne til at fortsætte med at udskifte deres telefoner til en stærkt forhøjet pris,” lyder det fra analysehuset.

IDC skriver også, at Apple er under pres fra lokale selskabers innovative produkter.

Ifølge Reuters viser en rapport fra analysehuset Counterpoint, at Apples salg ligeledes falder drastisk i Indien, der som Kina regnes for at være et af de største vækstmarkeder lige nu.

Ifølge denne rapport er Apples salg i Indien faldet med 25 procent i kvartalet i forhold til det tilsvarende kvartal et år tidligere.

Læs også:

Har Apple helt fejllæst udviklingen? Kun en enkelt af Apples fem store vækst-strategier virker stadig

Apple nedjusterer for første gang i lang tid: Se Tim Cooks brev til investorerne her - aktiekurs dykker brat

Apple forsøger at redde iPhone-salget i Kina med en hasteopdatering

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job