Cisco advarer: Store sikkerhedshuller i HyperFlex-udstyr

Nyopdagede sårbarheder i Ciscos udbredte HyperFlex-udstyr åbner for hackeres adgang til at overtage kontrollen, advarer Cisco.

Artikel top billede

Cisco har opdaget to alvorlige sårbarheder i selskabets HyperFlex-udstyr, der anvendes til datacentre.

Ifølge selskabet kan hackere udnytte sårbarhederne til at overtage kontrollen over systemerne.

Det kan være en alvorlig sag, i det HyperFlex dækker bredt over infrastruktur-udstyr til datacentre - inklusive data-behandlinge, netværksudstryr og storage i samme system.

8,8 på skala op til 10

Den mest kritiske af sårbarhederne har af Cisco fået en rating på 8,8 ud af de 10 mulige, hvor 10 er mest alvorlig.

Der er ifølge Cisco tale om en sårbarhed i cluster service manageren til HyperFlex-softwaren, som gør det muligt for en hacker at gennemtvinge kommandoer som root-bruger.

“En angriber kan udnytte denne sårbarhed ved at forbinde sig til cluster service-manageren og indlægge kommandoer,” lyder det fra Cisco i en sikkerheds-meddelelse, som du finder her.

Ifølge selskabet skyldes sårbarheden utilstrækkelig input validering i ældre versioner af HyperFlex-softwaren.

Selskabet har derfor nu frigivet en opdatering, som kan lukke for sårbarheden.

Ifølge selskabet er der ingen andre muligheder eller workarounds til at få bugt med sårbarheden.

Også alvorlig

Cisco rater den anden sårbarhed som 8,1 på skalaen, der går op til 10.

Den findes i den såkaldte hxterm-service i HyperFlex-softwaren og gør det muligt for en hacker at forbinde sig til en tjeneste som en lokal bruger - dog uden rettigheder.

Ifølge Cisco betyder det dog, at en hacker har mulighed for at få root-access til alle dele af HyperFlex-clusteren i ældre versioner.

Også her har Cisco frigivet en softwareopdatering, der kan få bugt med problemet.

Cisco har desuden opdaget tre mindre sårbarheder i HyperFlex-systemet, men har ikke udsendt nogen patches til disse problemer.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Forsvaret

    Informationssikkerhedsofficer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT - Infrastruktur og Netværksspecialist til Center for CNE

    Københavnsområdet

    Akademikernes A-kasse

    Data Engineer til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos