Cisco advarer: Store sikkerhedshuller i HyperFlex-udstyr

Nyopdagede sårbarheder i Ciscos udbredte HyperFlex-udstyr åbner for hackeres adgang til at overtage kontrollen, advarer Cisco.

Artikel top billede

Cisco har opdaget to alvorlige sårbarheder i selskabets HyperFlex-udstyr, der anvendes til datacentre.

Ifølge selskabet kan hackere udnytte sårbarhederne til at overtage kontrollen over systemerne.

Det kan være en alvorlig sag, i det HyperFlex dækker bredt over infrastruktur-udstyr til datacentre - inklusive data-behandlinge, netværksudstryr og storage i samme system.

8,8 på skala op til 10

Den mest kritiske af sårbarhederne har af Cisco fået en rating på 8,8 ud af de 10 mulige, hvor 10 er mest alvorlig.

Der er ifølge Cisco tale om en sårbarhed i cluster service manageren til HyperFlex-softwaren, som gør det muligt for en hacker at gennemtvinge kommandoer som root-bruger.

“En angriber kan udnytte denne sårbarhed ved at forbinde sig til cluster service-manageren og indlægge kommandoer,” lyder det fra Cisco i en sikkerheds-meddelelse, som du finder her.

Ifølge selskabet skyldes sårbarheden utilstrækkelig input validering i ældre versioner af HyperFlex-softwaren.

Selskabet har derfor nu frigivet en opdatering, som kan lukke for sårbarheden.

Ifølge selskabet er der ingen andre muligheder eller workarounds til at få bugt med sårbarheden.

Også alvorlig

Cisco rater den anden sårbarhed som 8,1 på skalaen, der går op til 10.

Den findes i den såkaldte hxterm-service i HyperFlex-softwaren og gør det muligt for en hacker at forbinde sig til en tjeneste som en lokal bruger - dog uden rettigheder.

Ifølge Cisco betyder det dog, at en hacker har mulighed for at få root-access til alle dele af HyperFlex-clusteren i ældre versioner.

Også her har Cisco frigivet en softwareopdatering, der kan få bugt med problemet.

Cisco har desuden opdaget tre mindre sårbarheder i HyperFlex-systemet, men har ikke udsendt nogen patches til disse problemer.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S