Cisco advarer: Store sikkerhedshuller i HyperFlex-udstyr

Nyopdagede sårbarheder i Ciscos udbredte HyperFlex-udstyr åbner for hackeres adgang til at overtage kontrollen, advarer Cisco.

Artikel top billede

Cisco har opdaget to alvorlige sårbarheder i selskabets HyperFlex-udstyr, der anvendes til datacentre.

Ifølge selskabet kan hackere udnytte sårbarhederne til at overtage kontrollen over systemerne.

Det kan være en alvorlig sag, i det HyperFlex dækker bredt over infrastruktur-udstyr til datacentre - inklusive data-behandlinge, netværksudstryr og storage i samme system.

8,8 på skala op til 10

Den mest kritiske af sårbarhederne har af Cisco fået en rating på 8,8 ud af de 10 mulige, hvor 10 er mest alvorlig.

Der er ifølge Cisco tale om en sårbarhed i cluster service manageren til HyperFlex-softwaren, som gør det muligt for en hacker at gennemtvinge kommandoer som root-bruger.

“En angriber kan udnytte denne sårbarhed ved at forbinde sig til cluster service-manageren og indlægge kommandoer,” lyder det fra Cisco i en sikkerheds-meddelelse, som du finder her.

Ifølge selskabet skyldes sårbarheden utilstrækkelig input validering i ældre versioner af HyperFlex-softwaren.

Selskabet har derfor nu frigivet en opdatering, som kan lukke for sårbarheden.

Ifølge selskabet er der ingen andre muligheder eller workarounds til at få bugt med sårbarheden.

Også alvorlig

Cisco rater den anden sårbarhed som 8,1 på skalaen, der går op til 10.

Den findes i den såkaldte hxterm-service i HyperFlex-softwaren og gør det muligt for en hacker at forbinde sig til en tjeneste som en lokal bruger - dog uden rettigheder.

Ifølge Cisco betyder det dog, at en hacker har mulighed for at få root-access til alle dele af HyperFlex-clusteren i ældre versioner.

Også her har Cisco frigivet en softwareopdatering, der kan få bugt med problemet.

Cisco har desuden opdaget tre mindre sårbarheder i HyperFlex-systemet, men har ikke udsendt nogen patches til disse problemer.

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S