Kunstig intelligens kan være på vej til at udslette din projektorganisation

Kunstig intelligens vil allerede i år vinde indpas i projektsorganisationer, og frem mod 2030 kan kunstig intelligens æde op mod 80 procent af alle arbejdsopgaver indenfor projektstyring.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Climate KIC on Unsplash)

Kunstig intelligens kan få store konsekvenser for projektorganisationer.

Det forudser it-analysehuset Gartner i en ny analyse.

Ifølge analysen fra Gartner vil kunstig intelligens frem mod 2030 således æde op mod 80 procent af alle arbejdsopgaver, der relaterer sig til projektstyring.

Dermed står hele projektstyrings-disciplinen, som vi kender den i dag, i princippet til at blive udryddet i takt med, at kunstig intelligens overtager funktioner som data-indsamling, tracking og rapportering, som er en væsentlig del af projektstyringsarbejdet.

”Kunstig intelligens kommer til at revolutionere den måde, som chefer indenfor portofolio management bruger teknologi til at opnå deres forretningsmål,” siger Daniel Stang, research-direktør hos Gartner ifølge en pressemeddelelse.

Læs også: Top-CIO Steffen Andersen har knækket koden efter tre år: Denne smarte organisation af hans 350 it-folk er nøglen til Adforms it-succes

Første værktøjer kommer i år

Forandringen kommer i takt med, at software inden for portofolio management, såkaldt PPM-software, i løbet af de kommende år vil begynde at understøtte kunstig intelligens.

Den eksisterende software understøtter endnu ikke kunstig intelligens, men ifølge Gartner vil vi allerede i løbet af det indeværende år se de første eksempler på trenden.

Gartner forudser blandt andet, at vi i de kommende år vil se, at stemmstyringsværktøjer vinder indpas i projektstyringsarbejdet.

Mere specifikt vil der være tale om, at chatbots udstyret med kunstig intelligens vil gøre en forskel, der vil vinde frem som en helt ny brugerflade, der fungerer som et alternativt til smartphones og den traditionelle computer med tastatur og mus.

”Efterhånden som kunstig intelligens begynder at slå rod inden for PPM-software, så vil vi også opleve, at projektorganisationer vil begynde at omfavne den nye teknologi. Herefter vil vi opleve en reduktion af projektstyrings-problemer, og den risiko der er forbundet med menneskelige fejl,” siger Daniel Stang ifølge en pressemeddelelse.

Læs også:
"Det er fint, at it-folkene eller andre er med på en eller anden agil og digital dagsorden, men det er spild af tid, hvis ikke ledelsen forstår det."

Læses lige nu

    Annonce

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til open-source platforme

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-metodespecialist og projektkoordinator i Ballerup

    Københavnsområdet

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Data engineer til PET

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,