“Helt utilstedeligt” at Region Hovedstaden ikke fører systematisk log-kontrol: “Hvis der ikke bliver hejst et flag, er de her logs totalt ubrugelige”

Medarbejderne i Region Hovedstaden har i flere år haft adgang til patientdata, uden at der er blevet ført systematisk kontrol. “Logning er jo ikke til glæde for nogen, hvis ikke man har nogle triggere, der gør, at man kan se, om der bliver foretaget nogle uautoriseret søgninger,” siger sikkerhedsekspert Peter Kruse.

Artikel top billede

(Foto: CopyrightTomas BertelsenGammel Kongevej 33ADK-1610 København VDenmarkmob. +45 4041 0560mail@tomasbertelsen.dk)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor manglende kontrol ifølge Peter Kruse i sidste ende er spild af penge
  • Læs Peter Kruses vurdering af, hvor nemt det er at føre kontrol med medarbejderne
648
3:15 min
Der har i flere år ikke været ført kontrol med de ansatte i Region Hovedstadens adgang til patientdata, viser en rapport fra Bech Bruun, som Politiken skriver om mandag.

“Det er selvfølgelig helt utilstedeligt, at medarbejdere har mulighed for at snage i data de ikke retmæssigt har behov for at kigge på. Det er helt indlysende,” siger Peter Kruse, medstifter af den danske it-sikkerhedsvirksomhed CSIS, til Computerworld.

Læs også: Personale kan snage i private data i Sundhedsplatformen: Data ender i USA

I første omgang peger han på, at

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S