“Helt utilstedeligt” at Region Hovedstaden ikke fører systematisk log-kontrol: “Hvis der ikke bliver hejst et flag, er de her logs totalt ubrugelige”

Medarbejderne i Region Hovedstaden har i flere år haft adgang til patientdata, uden at der er blevet ført systematisk kontrol. “Logning er jo ikke til glæde for nogen, hvis ikke man har nogle triggere, der gør, at man kan se, om der bliver foretaget nogle uautoriseret søgninger,” siger sikkerhedsekspert Peter Kruse.

Artikel top billede

(Foto: CopyrightTomas BertelsenGammel Kongevej 33ADK-1610 København VDenmarkmob. +45 4041 0560mail@tomasbertelsen.dk)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor manglende kontrol ifølge Peter Kruse i sidste ende er spild af penge
  • Læs Peter Kruses vurdering af, hvor nemt det er at føre kontrol med medarbejderne
648
3:15 min
Der har i flere år ikke været ført kontrol med de ansatte i Region Hovedstadens adgang til patientdata, viser en rapport fra Bech Bruun, som Politiken skriver om mandag.

“Det er selvfølgelig helt utilstedeligt, at medarbejdere har mulighed for at snage i data de ikke retmæssigt har behov for at kigge på. Det er helt indlysende,” siger Peter Kruse, medstifter af den danske it-sikkerhedsvirksomhed CSIS, til Computerworld.

Læs også: Personale kan snage i private data i Sundhedsplatformen: Data ender i USA

I første omgang peger han på, at

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job