“Helt utilstedeligt” at Region Hovedstaden ikke fører systematisk log-kontrol: “Hvis der ikke bliver hejst et flag, er de her logs totalt ubrugelige”

Medarbejderne i Region Hovedstaden har i flere år haft adgang til patientdata, uden at der er blevet ført systematisk kontrol. “Logning er jo ikke til glæde for nogen, hvis ikke man har nogle triggere, der gør, at man kan se, om der bliver foretaget nogle uautoriseret søgninger,” siger sikkerhedsekspert Peter Kruse.

Artikel top billede

(Foto: CopyrightTomas BertelsenGammel Kongevej 33ADK-1610 København VDenmarkmob. +45 4041 0560mail@tomasbertelsen.dk)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor manglende kontrol ifølge Peter Kruse i sidste ende er spild af penge
  • Læs Peter Kruses vurdering af, hvor nemt det er at føre kontrol med medarbejderne
648
3:15 min
Der har i flere år ikke været ført kontrol med de ansatte i Region Hovedstadens adgang til patientdata, viser en rapport fra Bech Bruun, som Politiken skriver om mandag.

“Det er selvfølgelig helt utilstedeligt, at medarbejdere har mulighed for at snage i data de ikke retmæssigt har behov for at kigge på. Det er helt indlysende,” siger Peter Kruse, medstifter af den danske it-sikkerhedsvirksomhed CSIS, til Computerworld.

Læs også: Personale kan snage i private data i Sundhedsplatformen: Data ender i USA

I første omgang peger han på, at

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Flådestation Frederikshavn

    Nordjylland

    KMD A/S

    Support Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems