“Helt utilstedeligt” at Region Hovedstaden ikke fører systematisk log-kontrol: “Hvis der ikke bliver hejst et flag, er de her logs totalt ubrugelige”

Medarbejderne i Region Hovedstaden har i flere år haft adgang til patientdata, uden at der er blevet ført systematisk kontrol. “Logning er jo ikke til glæde for nogen, hvis ikke man har nogle triggere, der gør, at man kan se, om der bliver foretaget nogle uautoriseret søgninger,” siger sikkerhedsekspert Peter Kruse.

Artikel top billede

(Foto: CopyrightTomas BertelsenGammel Kongevej 33ADK-1610 København VDenmarkmob. +45 4041 0560mail@tomasbertelsen.dk)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor manglende kontrol ifølge Peter Kruse i sidste ende er spild af penge
  • Læs Peter Kruses vurdering af, hvor nemt det er at føre kontrol med medarbejderne
648
3:15 min
Der har i flere år ikke været ført kontrol med de ansatte i Region Hovedstadens adgang til patientdata, viser en rapport fra Bech Bruun, som Politiken skriver om mandag.

“Det er selvfølgelig helt utilstedeligt, at medarbejdere har mulighed for at snage i data de ikke retmæssigt har behov for at kigge på. Det er helt indlysende,” siger Peter Kruse, medstifter af den danske it-sikkerhedsvirksomhed CSIS, til Computerworld.

Læs også: Personale kan snage i private data i Sundhedsplatformen: Data ender i USA

I første omgang peger han på, at

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S