Ekspert om Huawei-afsløring: "Det her er det klareste eksempel på, at man bruger tech-virksomhederne til politisk pression"

Den kinesiske stat bruger store tech-virksomheder som Huawei som politisk afpresning, vurderer en ekspert.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Tech-giganter som Huawei bliver aktivt brugt, som en del af det kinesiske regimes udenrigspolitik.

Det vurderer forskeren André Ken Jakobsson i et interview med Politiken nu, at vi har fået bevis for.

Det sker efter at det er blevet afsløret, at den kinesiske ambassadør i Danmark har stillet Færøerne en frihandelsaftale i udsigt, hvis det færøske teleselskab Føroya Tele valgte Huawei som 5G-leverandør.

Læs også: Hemmelig optagelse afslører: Kinas ambassadør pressede Færøerne til at vælge Huawei som 5G-leverandør

Afsløret af lydoptagelse

Afsløringen fremgår af lydoptagelser, der er under fogedforbud i Færørerne, som Berlingske nu har fået kendskab til indholdet af.

"Det her afslører Kinas brug af store tech-virksomheder til at skabe økonomisk afhængighed. Der har været anklager før, men det her er det klareste eksempel på, at man bruger techvirksomhederne til politisk pression," siger André Ken Jakobsen, postdoc ved Center for Militære Studier ved Københavns Universitet, i et interview med Politiken.

Huawei har tidligere argumenteret for, at selskabet er helt uafhængige af den kinesiske stat. Men det argumenter bliver ifølge André Ken Jakobsson sværere for selskabet at løfte.

Læs også: Huawei gennemfører succesfuld 5G-test på Færøerne: Åbner snart lynhurtig forbindelse til udvalgte kunder

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems