Kæmpe mangel på it-sikkerhedsfolk i Norden: Syv ud af ti it-selskaber har svært ved at finde kompetent personale

Syv ud af ti nordiske it-selskaber har svært ved at finde og fastholde medarbejdere, der er kvalificerede til at levere it-sikkerhedsløsninger. Det viser en ny undersøgelse.

Artikel top billede

(Foto: NicoElNino / NicoElNino)

De skandinaviske it-selskaber har store problemer med at finde kompetente it-sikkerhedsfolk.

Syv ud af ti it-virksomheder døjer med at finde, ansætte og fastholde personale, der er kyndige inden for it-sikkerhed, viser en ny undersøgelse fra konsulenthuset Sophos.

Det skriver Version2.

Undersøgelsen tager udgangspunkt i besvarelser fra 328 it-selskaber og myndigheder i Finland, Sverige og Danmark.

Læs også: Nye password-krav til Aula på vej: Men bliver mødt med kritik

20 procent af respondenterne svarer desuden, at manglen på kompetent arbejdskraft er den største udfordring for it-sikkerheden.

"Undersøgelsen bekræfter, at it-sikkerhed i mange tilfælde er et umuligt puslespil. Ressourcerne matcher ikke trusselsbilledet. Særligt når det gælder udbuddet af it-sikkerhedseksperter," fortæller Allan Widell, der som dansk landechef for Sophos står bag den danske del af undersøgelsen, til Version2.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S