Kæmpe mangel på it-sikkerhedsfolk i Norden: Syv ud af ti it-selskaber har svært ved at finde kompetent personale

Syv ud af ti nordiske it-selskaber har svært ved at finde og fastholde medarbejdere, der er kvalificerede til at levere it-sikkerhedsløsninger. Det viser en ny undersøgelse.

Artikel top billede

(Foto: NicoElNino / NicoElNino)

De skandinaviske it-selskaber har store problemer med at finde kompetente it-sikkerhedsfolk.

Syv ud af ti it-virksomheder døjer med at finde, ansætte og fastholde personale, der er kyndige inden for it-sikkerhed, viser en ny undersøgelse fra konsulenthuset Sophos.

Det skriver Version2.

Undersøgelsen tager udgangspunkt i besvarelser fra 328 it-selskaber og myndigheder i Finland, Sverige og Danmark.

Læs også: Nye password-krav til Aula på vej: Men bliver mødt med kritik

20 procent af respondenterne svarer desuden, at manglen på kompetent arbejdskraft er den største udfordring for it-sikkerheden.

"Undersøgelsen bekræfter, at it-sikkerhed i mange tilfælde er et umuligt puslespil. Ressourcerne matcher ikke trusselsbilledet. Særligt når det gælder udbuddet af it-sikkerhedseksperter," fortæller Allan Widell, der som dansk landechef for Sophos står bag den danske del af undersøgelsen, til Version2.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    GenAI Specialist i PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse