Kæmpe mangel på it-sikkerhedsfolk i Norden: Syv ud af ti it-selskaber har svært ved at finde kompetent personale

Syv ud af ti nordiske it-selskaber har svært ved at finde og fastholde medarbejdere, der er kvalificerede til at levere it-sikkerhedsløsninger. Det viser en ny undersøgelse.

Artikel top billede

(Foto: NicoElNino / NicoElNino)

De skandinaviske it-selskaber har store problemer med at finde kompetente it-sikkerhedsfolk.

Syv ud af ti it-virksomheder døjer med at finde, ansætte og fastholde personale, der er kyndige inden for it-sikkerhed, viser en ny undersøgelse fra konsulenthuset Sophos.

Det skriver Version2.

Undersøgelsen tager udgangspunkt i besvarelser fra 328 it-selskaber og myndigheder i Finland, Sverige og Danmark.

Læs også: Nye password-krav til Aula på vej: Men bliver mødt med kritik

20 procent af respondenterne svarer desuden, at manglen på kompetent arbejdskraft er den største udfordring for it-sikkerheden.

"Undersøgelsen bekræfter, at it-sikkerhed i mange tilfælde er et umuligt puslespil. Ressourcerne matcher ikke trusselsbilledet. Særligt når det gælder udbuddet af it-sikkerhedseksperter," fortæller Allan Widell, der som dansk landechef for Sophos står bag den danske del af undersøgelsen, til Version2.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland