Danmark bliver ikke det samme efter corona-krisen: For vi bliver mere digitale - lad os få fibernet i alt til alle

Klumme: Lad os gribe fat i politikerne og holde fast i det, vi lige har konstateret, at vi kan med digitalisering. En hurtig forbindelse og et ordentligt fibernet kan betyde forskellen på fyringer og fremgang lige nu – lad os få fibernet i alt til alle.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for skribentens synspunkter.

Det tog forbløffende – og imponerende – kort tid, fra statsministerens udmelding om skole-lukning 11. marts til skolesystemet var omdannet til fjernundervisning for alle landets skole- elever.

Og i andre dele af samfundet gik det lige så stærkt: På ingen tid omlagde store virksomheder kunde-kontakten til Skypemøder, læger tilbød online-konsultationer, de fleste medarbejdere arbejdede hjemmefra - møder blev afholdt virtuelt og et hav af kulturelle tilbud dukkede op som links med adgang til socialt fællesskab fra sofaen.

Vi har længe talt om digitaliseringen af Danmark - ALT for længe... og uden at vi nødvendigvis helt har forstået, hvad vi hver især har ment.

Men fra 11. marts fik vi alle en fælles forståelse af begrebet digitalisering, og hvor vigtigt det er for vores hverdag.

Flere steder digitaliserede vi Danmark på ganske få dage – andre steder på mindre end et døgn.

Omstillingen til et digitalt samfund er formentligt det, der kommer til at holde hånden under os frem mod den længe ventede ”genåbning” af Danmark – og længere endda.

Mens vores fantastiske læger, sundhedspersonale og beredskab gør sig fortjent til hver deres personlige guldmedalje for deres indsats i ”slagmarken”, kan vi andre takke vores gode net-forbindelser for, at vi kan arbejde om dagen, og se film, (der ikke hakker), om aftenen.

Og vi kan takke internettet for, at vi kan drikke en virtuel fredags-øl med savnede kolleger og venner uanset, hvor på kloden, de end befinder sig.

Kræver fuldt udrullet infrastruktur

Det er værd at bide mærke i. For mig, der arbejder dagligt med at rulle fibernet ud til danskerne i mit lokale område, er der ingen tvivl om, at omlægningen til et digitalt samfund kræver en fuld udrullet og sikker infrastruktur - det er de seneste tre ugers fornem omstilling til digitalisering et helt konkret bevis på.

I medierne har man de seneste måneder kunnet læse om ”fiberkrigen”. Selskaber - som mit eget - der udruller fibernet som alternativ til det eksisterende coax- og kobbernet og konkurrerer om at gøre det hurtigt for at sætte sig på markedet.

Det lyder meget fornemt med en ”fiberkrig” – men hvis resultatet er et Danmark dækket af fibernet, så gerne for mig.

Min holdning er dog ikke, at fiber er et kommercielt produkt.

Hos EWII er vi af den holdning, at fibernet snarere er infrastruktur op linjer med andre fornødenheder som el, vand og varme, og derfor skal det ikke være noget folk kan købe eller en politisk diskussion om tilgængelighed. Det er en nødvendighed – og skal være tilgængeligt for alle og enhver.

For når vi kommer på den anden side af corona-krisen, så har danskernes ualmindeligt hurtige omstillingsevne sikret, at store dele af samfundet har kunnet køre videre, på trods af nedlukninger og hjemsendelser.

Vi kommer ud af krisen som meget, meget mere digitaliserede mennesker. Det skal vi tage med os videre!

Og misforstå mig ikke – selvfølgelig glæder vi os alle, til vi igen kan tage cyklen over til veninden og dele en bakke kirsebær. Møde ind til morgenmøde og høre kollegernes input – vi glæder os endda måske også til igen at høre på dem, der altid snakker alt for længe og højt (jeg selv er ingen undtagelse).

Eller tage til nogle af de kulturelle arrangementer i virkeligheden i stedet for selv at skulle skænke sig sit eget glas køleskabsvin eller se The Man With the Golden Gun for 116. gang derhjemme.

Det skal vi dog nok komme til. Jeg er ikke bekymret for, at corona-krisen kommer til at gøre os asociale og bange for at være sammen med hinanden – faktisk tværtimod.

Men hvis der er noget, vi har lært de sidste par uger, så er det, at den hverdag, og det nærvær og det samvær, vi alle er en del af til hverdag - det er FULDSTÆNDIG afhængig af internettet.

Så ”fiber-krig” eller ej – hakker dit internet? Har du haft problemer med at være mange på et Skypemøde? Er der nogen som helst problemet med din forbindelse? Så sig stop NU. Forlang fantastisk fibernet.

Lad os gribe fat i politikerne og holde fast i det, vi lige har konstateret, vi kan med digitalisering. En hurtig forbindelse og et ordentligt fibernet kan betyde forskellen på fyringer og fremgang lige nu – lad os få fibernet i alt til alle.

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling.

Har du en god historie eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt?

Læs vores klumme-guidelines og send os din tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos