Bog: Benhårdt fribytteri og kærlighed mellem stjernerne

Fallen Dragon af Peter F. Hamilton følger man en lejesoldat med knust hjerte og lige så knuste karrieredrømme, der bedriver koncernpirateri på galaktisk skala.

Artikel top billede

Science-fiction bøger tager ofte udgangspunkt i, at vi i fremtiden vil kunne rejse billigt og nogenlunde bekymringsfrit med lysets hastighed mellem stjernerne.

Sådan er det ikke helt i den meget velfortalte og undertiden rørende Fallen Dragon af Peter F. Hamilton.

For, jo, naturligvis – fristes man til at sige – er faster than light-teknologi da blevet opfundet, og man har også grundlagt en masse kolonier rundt omkring i galaksen. Men rumskibene er desværre så rasende kostbare i drift, at det i længden ikke rigtig kan svare sig med al den stjernefart.

Derfor er de fleste kolonier blevet mere eller mindre selvstændige i takt med, at de virksomheder, der grundlagde og finansierede dem, er gået konkurs eller har skiftet fokus.

Enkelte megakoncerner er derfor begyndt at opkøbe disse nødlidende virksomheder – og hermed også kolonierne – hvilket giver nogle rigtigt spændende muligheder.

For kaster man al besværlig moral over borde og drager på asset realization-missioner for at høste frugterne af koloniernes hårde arbejde, er der lidt mere at hente end ved at bede pænt om lidt skat hist og her.

Desværre afgiver kolonierne sjældent flere års produktion af kostbare produkter og eksotiske råvarer frivilligt. Derfor tager tusindvis af ekstremt veludrustede supersoldater med for at gøre det lidt lettere at overbevise kolonisterne om, at det er en rigtig god idé at følge ordre.

En af disse soldater er Lawrence Newton, som man følger i en række krydsklip fra ”nutiden” og mens han ser tilbage på barndommen, ungdommens kærlighed og kuldsejlede karrieredrømme.

Det er med til at skabe et langt mere nuanceret og interessant personportræt, end de undertiden noget en-dimensionelle personer, man ofte møder i moderne sci-fi litteratur.

Man følger også skruppelløse koncern- eller piratchefer samt lokale modstandsfolk på en af de planeter, der får uvelkomne gæster.

Undervejs slår handlingen desuden en hel del og ofte uventede sving, som er med til at gøre både personer og intrige interessant og fængende.

Med Fallen Dragon har Peter F. Hamilton formået at fortælle en superspændende, ret velprioriteret og afsluttet historie i kun ét bind.

Det er en kærkommen afveksling fra hans vanlige bogprojekter, der ofte trækker ud i en grad, så én bog hurtigt bliver til både to, tre eller flere. Undertiden kan man have hans redaktører mistænkt for at være ude af stand til at sige fra.

Eksempelvis kunne selv det sammenhængende og ganske habile to-bindsværk – Pandora’s Star og Judas Unchained – som vi skrev om her – nok være kogt ned til én bog, hvis man virkelig havde forsøgt.

Men med Fallen Dragon har Hamilton skrevet en virkeligt interessant og ret stram fortælling på ”kun” 832 sider, der sagtens kan stå alene og som man endda kan have lyst til at læse igen.

Titel: Fallen Dragon. Forfatter: Peter F. Hamilton.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    E2E Tester

    Fyn

    Jyske Bank

    Analytiker til Modelafdeling

    Københavnsområdet

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS