Coronakrisen har ændret på de danske topchefers dagsorden: Prioriteterne har ændret sig

Alt lige fra de ansattes mentale helbred til kunstig intelligens er rykket op på de danske topchefers dagsorden, viser en ny undersøgelse som IBM har foretaget.

Artikel top billede

Photo by You X Ventures on Unsplash (Foto: Photo by youxventures, Unsplash)

Covid-19-pandemien har ændret de danske topchefers prioriteter. Det viser en ny undersøgelse, som IBM har foretaget.

Undersøgelsen er blevet fortaget blandt 3.800 topchefer på globalt plan, hvor af 173 af deltagerne er ledere i danske virksomheder.

Ifølge undersøgelsen, der har titlen ”COVID-19 impact on executive perspectives, perceptions and behaviors” har de danske topchefer markant opprioriteret spørgsmål som krisestyring, sikkerhed på arbejdspladsen, mental sundhed og muligheden for at arbejde hjemmefra.

I undersøgelsen svarer blot én procent af de adspurgte danske ledere, at krisestyring var en høj prioritet for to år siden, mens 18 procent svarer, at det er en høj prioritet i dag og 42 procent forventer, at det bliver en høj prioritet om to år.

Samme udvikling ses, når det kommer til fokus på sikkerhed på arbejdspladsen. Her svarede kun én procent, at det var en høj prioritet for to år siden, mens 20 procent svarer det er en høj prioritet i dag og hele 56 procent svarer, at de forventer at det er en høj prioritet om to år.

Læs også: Krisen har dræbt fordommene om hjemmekontoret: "Nu får fjernarbejde et kæmpe spark fremad"

Større fokus på hjemmearbejde

I løbet af coronakrisen har der været stor fokus på hjemmearbejde, og 72 procent af de danske topchefer i undersøgelsen svarer også, at de i løbet af de næste to år vil prioritere at få etableret forbedrede muligheder for hjemmearbejde.

Til den tid forventer topcheferne, der kommer fra et bredt udsnit af forskellige brancher, at 24 procent af medarbejderne vil være i stand til at arbejde hjemmefra. Det er næsten en fordobling i forhold til for to år siden.

De danske topchefers vurdering ligger på linje med topchefer fra resten af verden.

Til sammenligning vurderer de svenske topchefer at 22 procent af de ansatte vil være i stand til arbejde hjemmefra, mens topscoren er Taiwan, hvor 28 procent af landets topchefer vurder, at de ansatte vil kunne arbejde hjemme fra om to år.

Læs også: En arbejdsuge på fire dage gjorde danske IIH Nordic berømt, men under coronakrisen har selskabets CEO indset, at der skal tages nye midler i brug

Større fokus på mentalt helbred

Under coronakrisen har der været en udbredt bekymring for, at vi vil se større grad af ensomhed i befolkingen, samt at der blandt folk der arbejder hjemmefra, vil være en risiko for, at fritid og arbejde smelter sammen, hvilket blandt andet kan føre til stress.

Derfor er det også interessant, at vi ifølge undersøgelsen ser et større fokus på medarbejdernes mentale sundhed blandt de danske topchefer i undersøgelsen.

Kun ni procent havde for to år siden fokus på at stille mentale helbredsressourcer til rådighed for medarbejderne, mens 37 procent nu forventer at stille flere ressourcer til rådighed i løbet af de kommende to år.

Det er dog værd at bemærke, at Danmark ligger relativt lavt sammenlignet med mange andre lande, når det handler om at stille mentale helbredsressourcer til rådighed.

I Tyskland og Storbritannien svarer henholdsvis 17 og 24 procent, at de havde fokus på det for to år siden og henholdsvis 50 og 67 procent svarer, at det vil være et fokusområde om to år.

I undersøgelsen spørger IBM også deltagerne om, hvordan deres prioriter i forhold til nye teknologier som cloud og kunstig intelligens har ændret sig.

Her prioriterer 61 procent af de danske topchefer cloud højt i dag, mens 81 procent forventer at gøre det om to år.

Når det gælder kunstig intelligens er det en høj prioritet for 24 procent, mens 46 procent forventer at have det højt på dagsordenen om to år.

Læs også: Den danske it-stjerne David Heinemeier Hansson har arbejdet remote i 15 år: Derfor er det “fuldstændig forskruet” at arbejde i et storrumskontor

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til lokal IT støtte i Oksbøl

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Business Relationship Manager

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack-udvikler med fokus på IAM og dataoverførsler til PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S