Cisco har ikke nogen løsning på sikkerhedsfejl: Sådan afhjælper du den selv

Hos verdens førende it- og netværksvirksomhed, Cisco, er der blevet opdaget en sårbarhed på selskabet kundesoftware. Der er stadig ikke en løsning på problemet. Men her kan du læse, hvad du selv kan gøre for at afhjælpe fejlen.

Artikel top billede

It- og netværksvirksomheden Cisco har i dag fundet en nul-dagessårbarhed i Ciscos eget AnyConnect Secure Mobility Client-software.

Sårbarheden er identificeret med en såkaldt proof-of-concept-udnyttelseskode (PoC).

Dog er der ingen tilgængelige sikkerhedsopdateringer for denne sårbarhed endnu. Derfor arbejder Cisco på at løse nul-dagssårbarheden med en rettelse, der kommer i en fremtidig AnyConnect-udgivelse til virksomhedens klienter.

Sikkerhedsfejlen er dog endnu ikke udnyttet i praksis, siger Ciscos ansvarlige produktsikkerheds team (PSIRT).

Enheder med standardkonfigurationer er ikke sårbare

Det påvirker alle AnyConnect-klientversioner til Windows, Linux og macOS med sårbare konfigurationer. Men mobile iOS- og Android-brugere påvirkes ikke af den.

"En sårbar konfiguration kræver, at både indstillingen ”Auto Update" og "Enable Scripting” er aktiveret," forklarer Cisco. "Automatisk opdatering er aktiveret som standard, og ”Aktiver scripting” er deaktiveret som standard."

Sårbarheden – hvis udnyttet - kan tillade godkendte og lokale angribere at udføre ondsindede scripts via en målrettet bruger. Og succes med sårbarhedsudnyttelsen kræver også aktive AnyConnect-sessioner og gyldige legitimationsoplysninger på den målrettede enhed.

Sådan afhjælper du sårbarheden

Sårbarheden med høj sværhedsgrad spores som CVE-2020-3556 og findes i interccess-kommunikationskanalen (IPC) i Cisco AnyConnect Client.

Selvom der ikke er nogen løsninger til rådighed til adressen CVE-2020-3556, kan det afhjælpes ved at deaktivere funktionen ”Auto Update”.

Sårbarhederne kan også reduceres drastisk ved at slå indstillingen ”Aktivér scripting”-konfiguration fra på enheder, hvor den er aktiveret.

Cisco har rettet 34 sikkerhedsfejl

Cisco har i dag også rettet 11 andre sikkerhedsfejl med høj sværhedsgrad og 23 med medium sværhedsgrad i flere produkter, der kan føre til ”denial of service” eller vilkårlig kodeudførelse på sårbare enheder.

Cisco fik også rettet aktivt udnyttede fejl i flere routere i carrier-kvalitet og ASA / FTD-firewall i henholdsvis september og juli.

Annonceindlæg fra Arrow ECS

Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S