Ransomware-gruppe eskalerer afpresning: Hængte virksomhed ud i hacket Facebook-annonce

En ransomware-hackergruppe bliver stadig mere aggressiv i deres afpresningsmetoder. Seneste eksempel er gået udover både en hacket virksomhed og en tilfældig Facebook-bruger.

Artikel top billede

I mandags tog ransomware-hackergruppen Ragnar Locker sine afpresningsmetoder til et nyt niveau.

Ved at hacke sig ind på en Facebook-annoncørs konto, oprette reklamer og promovere deres eget angreb på alkoholfirmaet Campari Group, fik de ikke bare sendt virksomheden et ildevarslende signal.

De fik også hængt virksomheden offentligt ud til over 7.000 Facebook-brugere, der nåede at se annoncen før Facebook tog den ned.

Det skriver KrebsonSecurity, der bliver kørt af den forhenværende Washington Post-journalist Brian Krebs.

Ugen forinden havde hackergruppen held til at få adgang til det italienske firmas ukrypterede filer og derefter kryptere disse. I alt 2 TB ukrypterede filer er hackergruppen, ifølge den selv, i besiddelse af.

For at gendanne filerne krævede hackerne en løsesum på 15 millioner dollar.

På den hackede Facebook-konto kørte de cyberkriminelle annoncer, der advarede Campari om, at deres data vil blive offentliggjort, hvis de ikke betaler løsepenge.

Facebook-annoncen fik titlen "Security breach of Campari Group network" af "Ragnar_Locker Team" og advarede om, at yderligere følsomme data ville blive frigivet.

Kontoens egentlige ejer Chris Hodson oplyser at reklamen har genereret 770 klik, som den gidseltagende annoncør har betalt 35 dollar (svarende til 220 kroner) for.

Men da Facebook opdagede at kampagnen var ”falske”, smed det sociale medie dog 1000 kroner oven i regningen.

Leder hele tiden efter nye afpresningsmetoder

Ransomware-hackere har før truet med at eskalere deres afpresningsforsøg. Blandt andet ved at kontakte børser, større medier og klienter om offerets angreb og tab af data.

Og det er ikke noget nyt, at flere og flere hackere har blogs, hvor de offentliggør deres seneste ofre, og de oplysninger, som de har fået fat i, for at lægge pres på ofrene.

Men denne nye taktik ved at gøre angrebet offentligt på Facebook viser den fortsatte udvikling af ransomware-afpresning, konstaterer Brian Krebs.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-koordinator: Vil du støtte FMI med opbygningen af Forsvaret i Ballerup?

Københavnsområdet

Danmarks Lærerforening

Løsningsarkitekt med fokus på IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Spillehallen.dk ApS

System Developer / Platform Builder

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job