Forsikringsselskaber vil kunne forsikre virksomheder mod ransomware-afpresning

En forening for britiske forsikringsselskaber overvejer, om virksomheder skal kunne forsikre sig mod ransomware-angreb, ved at betale hackere en løsesum, og så få pengene udbetalt fra forsikringen efterfølgende.

Artikel top billede

(Foto: Romain Dancre)

Foreningen af ​​britiske forsikringsselskaber (ABI) forsvarer nu, at der kan være encitament til at optage løsesumsudbetalinger til ​​ransomware-angribere.

Selskaberne vil se på, om forsikring for ransomeware-afpresning skal med i førsteparts cyberforsikringspolicer - altså kontrakter, der skriftligt bekræfter og beskriver en indgået forsikringsaftale.

Foreningen understreger,, at forsikring af ransomwareangreb ikke betyder, at man så kan undlade at tage alle tænkelige forholdsregler for at minimere sikkerhedsrisikoen.

Det skriver BBC.

En forsikringssum kræver altså, at der træffes "rimelige forholdsregler" for at forhindre cyberangreb i første omgang, siger ABI.

Tidligere leder af National Cyber ​​Security Center, Prof Ciaran Martin, siger, ifølge avisen, at Storbritannien er nødt til at genoverveje sine politikker vedrørende ransomware.

Men i The Guardian siger Martin, der nu er ved Oxford University's Blavatnik School of Government, at han mener at forsikringsselskaber "har finansieret organiseret kriminalitet" ved at acceptere ransomware-krav.

Skal det være lovligt at betale kriminelle?

Modsat eksempelvis Danmark så er det lovligt at betale de it-kriminelle angribere i Storbritannien.

Og netop lovgivningen er et problem, for så længe det er lovligt at betale bagmændene, så er der også incitament til det. For selv om løsesummen kan være høj, så står mange virksomheder i et umuligt valg.

Nogen vil måske ikke have mulighed for at genskabe stjålen data eller tiden til at genoprette nedbrudte systemer.

Foruden det praktiske, så er det også virsomhedens omdømme og brand, der er på spil. Særligt, hvis angriberne følger den nyeste tendens inden for cyberangreb, og truer virksomheden med at lække data, hvis der ikke betales.

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S